Home Pogoda Pogoda na kwiecień 2021

Pogoda na kwiecień 2021

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Pogoda na kwiecień zapowiada się różnorodnie. Czy po zimnym marcu przyjdzie oczekiwana wiosna? Oto prognoza pogody napisana ponad rok temu zgodnie z dawnymi regułami meteorologicznymi.

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym znakiem Barana do 19 kwietnia, a o godz. 22:33 pojawia się w pasie Byka. Nów – 12 kwietnia, pełnia – 27 kwietnia.

Pogoda na kwiecień: miesiąc różnorodny i mokry

Kwiecień może być różnorodny, jednak z przewagą deszczowej, mokrej, wietrznej i chłodnej aury. Opady mogą poprawić suszę z poprzednich miesięcy, bo powinny być liczne i obfite. Pierwsza dekada powita nas intensywnymi i częstymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu w zależności od regionu. Lokalnie mogą pojawić się już liczne burze i obfite ulewy. Temperatury różnorodne – w Wielkim Tygodniu powinno być ciepło i w dzień, i w nocy, jednak przy rozpogodzeniach w nocy i nad ranem możliwy również mróz i przymrozek, zwłaszcza w okolicach Wielkanocy i po świętach.

Dlatego w drugiej połowie miesiąca, będzie odczuwalny wyraźny powiew chłodnej, zimnej aury, której również będą towarzyszyły różnorodne opady. Niewykluczony wtedy śnieg i deszcz ze śniegiem, zwłaszcza na południu, w górach i na wschodzie. W pozostałych regionach deszcz. Przy rozpogodzonym niebie możliwe jeszcze przymrozki i lekki mróz.

 

Kwiecień: ciepły, suchy i z przymrozkami

W ostatniej dekadzie początkowo odczucie chłodu może potęgować silnie wiejący wiatr. Może on przywiać trochę cieplejsze powietrze i pierwszy większy powiew wiosennego ciepła. Może również działać osuszająco. Jednak po chwilowym ociepleniu ostatnie dni kwietnia mogą być ponownie chłodne, z nieprzyjemną, zimną i deszczową aurą. Wtedy dni raczej nieprzyjemne, a w nocy i nad ranem, zwłaszcza przy rozpogodzonym niebie niewykluczone liczne chłody wraz z przymrozkami.

Prognoza dodatkowa:

Dosyć intensywny, częsty śpiew dudka na wiosnę bywa zapowiedzią stałej, ładnej pogody.

LUDOWA METEOROLOGIA
W kwietniu po brzegach lody niosą jęczmienia urody.

Gdy w Wielki Piątek (2 kwietnia) pogoda bezwietrzna, wiosna słoneczna.

PRZYSŁOWIA

Wielka Sobota (3 kwietnia) skończona robota, wielkie oczekiwanie na Zmartwychwstanie.

Jak Filip (11 kwietnia) nie figluje – rolnik się raduje.

 

Prognoza pogody napisana w marcu 2020 roku.

Powiązane artykuły

Leave a Comment