Home Pogoda Pogoda na luty

Pogoda na luty

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

„Gdy w Gromnicę (2 lutego) z dachu ciecze, zima jeszcze się powlecze”. To przysłowie ma szansę się sprawdzić, gdyż styczeń był w większości kraju dużo cieplejszy niż prognozowaliśmy. Tylko lokalnie było mroźno i śnieżnie. Czy mroźna zima powróci w lutym? Zobaczcie prognozę pogody na luty 2023 napisaną według dawnych reguł. 

Słońce wędruje przed fragmentem nieba o nazwie Wodnik do 18 lutego i o godz. 23.34 trafia do wilgotnego i chłodnego pasa zwanego znakiem Ryb. Pełnia – 5 lutego, nów – 20 lutego.

W lutym pogodnie i mroźno

Początek lutego może przywitać nas podobną aurą jak koniec stycznia. Pierwsza dekada powinna być w większości pogodna i dosyć mroźna, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub z północnego zachodu. Dni będą słoneczne, pogodne, suche i mroźne. Chłód utrzyma się w dzień i w nocy. Lokalnie, zwłaszcza na południu i na wschodzie kraju, mróz może być bardzo silny, zwłaszcza w okolicach pełni. Noce przy rozpogodzonym niebie lokalnie również bardzo zimne, a spadki temperatur będą duże. Opady raczej umiarkowane i jeżeli się pojawią, to zazwyczaj gdy powieje wiatr z południowego zachodu. W zależności od regionu może wtedy pojawić się śnieg, śnieg z deszczem, a nawet deszcz. Podczas różnorodnych opadów zazwyczaj temperatury będą łagodniejsze, odwilżowe, a dni pochmurne i niezbyt przyjemne.

Więcej pogodnego nieba z ładną, przedwiosenną aurą pojawi się w drugiej dekadzie miesiąca. Wtedy opady raczej nieliczne i słabe. Przewaga dni przyjemnych, odwilżowych, bez większych mrozów. Jeżeli takie się pojawią, to zazwyczaj nocą przy rozpogodzonym, jasnym niebie. Wiele dni może być wietrznych i właśnie wiatr będzie niekorzystnie wpływał na odczucie temperatur.

Więcej opadów i odwilż pod koniec lutego

Koniec drugiej i początek trzeciej dekady to nadejście większych opadów i przewaga dni mokrych, wietrznych i nieprzyjemnych. Lokalnie, zwłaszcza pod koniec miesiąca, może popadać śnieg, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Deszczu można oczekiwać, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Miejscami opady mogą być intensywne i długotrwałe. Temperatury zróżnicowane w zależności od regionu, ale z przewagą delikatnie chłodnych, bez silnych mrozów. Niewykluczony pierwszy powiew wiosennego ciepła.

Prognoza dodatkowa: „Im dalej widać, tym bliżej deszcz”. To stare porzekadło ludowe doskonale oddaje prawdę meteorologiczną. Bowiem przed nadchodzącym deszczem czy burzą widoczność się poprawia, a oddalone „widoki” jakby się przybliżają.

LUDOWA METEOROLOGIA NA LUTY

Gdy w dzień św. Apolonii (9 lutego) słońce i mroźnie, czekaj na wiosnę 2–3 tygodnie.

Jak Popielcowa Środa (22 lutego) bezwietrzna i sucha, rolnikowi na czas wiosny otucha.

PRZYSŁOWIA NA LUTY

Gdy św. Błażej (3 lutego) obficie deszczy, mróz przez dni wiele pod butem trzeszczy.

Św. Maria (11 lutego) ludziom życzliwa, zawsze ratunkiem bywa.

ZAPRASZAMY NA INSTAGRAM AUTORKI – TAM PORADY DOTYCZĄCE KWADR KSIĘŻYCA NA PRAKTYCZNYCH GRAFIKACH ORAZ EKOOGRÓD MIEJSKI W PRAKTYCE ORAZ WIEŚCI Z WARMIŃSKIEJ EKOZAGRODY

Powiązane artykuły

Leave a Comment