Home Pogoda Pogoda na maj 2021

Pogoda na maj 2021

Tak zimnej wiosny już dawno nie było. Czy maj przyniesie ciepło i typowo wiosenną pogodę? Oto prognoza pogody napisana według dawnych reguł meteorologicznych wiosną 2020 roku. Pogoda na maj 2021 zapowiada się…

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym znakiem Byka do 20 maja i o godz. 21:37 pojawia się na tle Bliźniąt. Nów – 11 maja, pełnia z zaćmieniem Księżyca – 26 maja.

Pogoda na maj 2021 – zmienny

Maj może obfitować w zmiany i anomalie, a prognozowanie mogą utrudniać zaćmienia. Jednak przez większą część miesiąca majowa pogoda powinna być przyjemna i zadowalająca. Pierwsza dekada powinna obfitować w pogodne dni, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego-zachodu. Temperatury w dzień przy słonecznej aurze dosyć wysokie, ale lokalnie jednak mogą wystąpić chłodniejsze dni, wiejący wiatr też może zmniejszyć odczucie temperatury. Nocami i nad ranem niewykluczone liczne przymrozki, zwłaszcza przy rozpogodzonym niebie. Chłody powinny ustąpić dopiero po 15. maja, czyli po zimnych ogrodnikach. Opady, jeżeli się pojawią to zazwyczaj, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Lokalnie mogą być intensywne, niewykluczone burze, grad i ulewy.

Pogodnie, ciepło, wiosennie

Podobny typ pogody utrzyma się również w drugiej i na początku trzeciej dekady. Dni pogodne, przyjemne i ciepłe, z wiosennymi temperaturami będą przeplatać się z tymi deszczowymi. Jednak ciepła aura może sprawić, że mimo deszczów lokalnie może wystąpić susza i braki wody w glebie.
Najwięcej opadów może wystąpić dopiero pod koniec miesiąca. Wtedy można oczekiwać burz z ulewnymi deszczami, a także niewykluczone opady gradu. Podczas opadów temperatury z przewagą tych wysokich. Ciepła i wilgotna aura może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Taka pogoda powinna utrzymać się również na początku czerwca.

Prognoza dodatkowa:
Gdy woda w garnku lub czajniku szybko i bez szumu zaczyna się gotować, bywa to zapowiedzią wiatrów i deszczów. Gdy woda zanim jeszcze zacznie kipieć już się podnosi i przez brzegi przelewa, oczekiwać można wiatrów i burzy.

LUDOWA METEOROLOGIA NA MAJ

Gdy w maju śnieg pada, suszę zapowiada.
Gdy przed Pankracym (12 maja) nocny przymrozek się zdarzy, zimną wiosnę zwarzy.

PRZYSŁOWIA NA MAJ

Gdy w Jędrzeja (16 maja) deszczy i wieje, w sadach źle się dzieje.
Na Urbana (25 maja) chwile jakie, mówią, że i lato takie.

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment