Home Pogoda Pogoda na maj 2022 – długoterminowa

Pogoda na maj 2022 – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Pogoda na maj 2022 – długoterminowa. Maj może obfitować w zmiany i anomalie, a prognozowanie może utrudniać czas zaćmień. Miesiąc powinien być różnorodny, z przewagą chłodnej i mokrej aury – tak napisaliśmy ponad rok temu. Czy faktycznie będzie tak chłodno, po zimnym kwietniu? Zobaczcie sami.

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym znakiem Byka do 21 maja i o godz. 03.22 pojawia się na tle Bliźniąt. Pełnia z zaćmieniem Księżyca – 16 maja, nów – 30 maja.

Chłodny i mokry maj 2022

Maj może obfitować w zmiany i anomalie, a prognozowanie może utrudniać czas zaćmień. Miesiąc powinien być różnorodny, z przewagą chłodnej i mokrej aury. Susza, jeżeli wystąpi, to raczej lokalnie, zwłaszcza gdy opady będą krótkotrwałe i intensywne. Pierwsza dekada miesiąca zapowiada się pogodnie i ładnie. Wiosenne dni powinny być słoneczne i dosyć przyjemne w odczuciu temperatur. Opady nieliczne i przelotne.

Zimni Ogrodnicy z przymrozkami i chłodem

Więcej deszczu, ale również chłodniej zrobi się dopiero w drugiej dekadzie. Wtedy też zimno w dzień, a w nocy możliwe silne i liczne przymrozki oraz mrozy – najsilniejsze przy rozpogodzonym, jasnym niebie. Dodatkowo dni mogą obfitować w różnorodne opady. Niewykluczony, z racji niskich temperatur, deszcz, deszcz ze śniegiem, a nawet śnieg, zwłaszcza w górach i na północnym wschodzie. Mogą pojawić się burze z ulewami i gradem.

Będzie ciepło i pogodnie w maju

Więcej dni pogodnych, cieplejszych, z przyjemną temperaturą pojawi się pod koniec drugiej i na początku trzeciej dekady. Ciepłe, wiosenne dni częste, gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Opady wystąpią lokalnie, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Mokra i wilgotna aura, miejscami z silnymi opadami może pojawić się pod koniec miesiąca. Lokalnie intensywne opady mogą powodować podtopienia i zalania. Niewykluczone liczne burze, gwałtowne ulewy, a także opady gradu. Pod koniec miesiąca lokalnie może zrobić się chłodniej i mogą wystąpić przymrozki. W maju sporo dni powinno być ciepłych i wilgotnych. Jednak noce często mogą być chłodne. Jeżeli pojawi się susza, to wystąpi lokalnie.

Prognoza dodatkowa: Gdy dżdżownice wyrzucają na powierzchnię gruntu, grządki, ścieżki lub trawnika małe grudki ziemi obok siebie, bywa to zapowiedzią ładnej, słonecznej pogody.

LUDOWA METEOROLOGIA NA MAJ
Wody w maju stojące szkodę przynoszą łące.

Na świętego Izydora (10 maja) często bywa chłodna pora.

PRZYSŁOWIA NA MAJ

Na świętego Zygmunta (2 maja) wybieraj zboże z kąta.

Gdy się w maju pszczoły roją, takie roje w wielkiej cenie stoją.

Jestem pod niesamowitym wrażeniem tego jak sprawdzają się prognozy zawarte w poradniku. Wielki ukłon w stronę jego twórców. – opinia Czytelniczki na Instagramie

 

Zapraszamy do obserwacji profilu autorki na IG

  • Tam zobaczycie miejski ekoogród tworzony w Bydgoszczy zgodnie z fazami Księżyca,
  • Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, które prowadzone jest na Warmii, również w księżycowym rytmie – Warmińska Ekozagroda
  • A także będziecie mieli dostęp do przypominajek prac wykonywanych z kalendarzem księżycowym na daną kwadrę.

Zapraszamy również na nasz profil na FB, gdzie znajdziecie dużo ciekawych tekstów i porad zgodnych z sezonem ogrodniczym.

Powiązane artykuły

Leave a Comment