Home Pogoda Pogoda na styczeń 2022

Pogoda na styczeń 2022

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Nowy Rok nadchodzi, a z nim pogoda na styczeń 2022 roku. Po grudniowych, świątecznych siarczystych mrozach, nadeszła odwilż i ocieplenie. Jak długo potrwa? Czy styczeń będzie jeszcze zimowy i mroźny? Jak zatem kształtować się będzie styczniowa aura? Oto prognoza na styczeń 2022 napisana ponad rok temu – mamy nadzieję, że i tym razem się sprawdzi. 

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym Koziorożcem do 20 stycznia i o godz. 3.39 trafia do części określanej mianem znaku Wodnika. Nów – 2 stycznia, pełnia – 18 stycznia.

Mokry i odwilżowy początek stycznia

Początek roku i cała pierwsza dekada miesiąca może obfitować w dni z opadami śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, zwłaszcza gdy powieje wiatr południowo-zachodni. Opady lokalnie mogą być intensywne. Może im towarzyszyć silny i nieprzyjemny wiatr, potęgujący odczucie chłodu. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatury w pierwszej dekadzie powinny być raczej umiarkowane, bez bardzo silnych mrozów. Mrozy wystąpią tylko przy rozpogodzeniach w nocy i nad ranem na wschodzie oraz na południu kraju.

Więcej dni pogodnych i mroźnych, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego-zachodu powinno być w drugiej dekadzie. W dzień aura będzie słoneczna, wyżowa, ale z mrozem, lokalnie nawet bardzo silnym. Noce również bardzo mroźne, zwłaszcza przy rozpogodzeniach i gwiaździstym niebie. Dużo dni pogodnych i przyjemnych mimo mrozów. Opady niewielkie i występujące lokalnie.

Dużo różnorodnych opadów

Opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu pojawią się dopiero w trzeciej dekadzie. Wtedy też aura będzie zróżnicowana i dynamiczna. Lokalnie opady mogą być obfite. Dodatkowo powieje wiatr ze wschodu i z północy, który potęgować będzie odczucie chłodu i sprawiać, że dni nie będą zbyt przyjemne w odczuciu temperatur. Podczas różnorodnych opadów temperatury umiarkowane, bez bardzo silnych mrozów. Jednak nieprzyjemny wiatr może potęgować odczucie chłodu, powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Okolice styczniowej pełni (18 stycznia) mogą być najzimniejszym okresem tegorocznej zimy. Wtedy mogą padać rekordy mroźnych temperatur, zwłaszcza na wschodzie i na południu kraju.

Prognoza dodatkowa: Jeżeli pająki tkają swoje sieci bliżej pieca, przepowiada to nastanie wielkich chłodów. Jeżeli zaś snują sieci przy oknie, zwiastuje to nastanie chłodów.

LUDOWA METEOROLOGIA NA STYCZEŃ

Jeśli w styczniu deszcze leją, nie ciesz się wielką nadzieją.

Kiedy w styczniu rosną trawy, lipiec dla nas niełaskawy.

PRZYSŁOWIA NA STYCZEŃ

Święta Honorata (11 stycznia) figle płata.

Fabian i Sebastian (20 stycznia), gdy mróz dadzą, srogą zimę przyprowadzą.

Powiązane artykuły

Leave a Comment