Home Pogoda Pogoda na wrzesień – długoterminowa 2015

Pogoda na wrzesień – długoterminowa 2015

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Jak będzie kształtowała się pogoda we wrześniu? Przypominamy pogodę na wrzesień, napisaną wiosną 2014 roku? Sprawdzi się? Będzie trafna?

Wrześniowa aura z racji nadchodzących zaćmień może być obfita w pogodowe anomalie. Powinno być jednak zdecydowanie bardziej słonecznie i sucho niż zazwyczaj. Niewykluczone także liczne zmiany, wiatry, przelotne opady deszczu, a nawet pierwszy śnieg w górach. Ciepło i słonecznie w dzień, w nocy niewykluczone chłody, dlatego stosunkowo wcześnie można spodziewać się przymrozków. Ranki często mogą być mgliste. Opady raczej przelotne i krótkotrwałe, dlatego lokalnie może brakować wody w glebie.

Początek miesiąca powinien być dosyć zmienny, z przewagą dni pochmurnych, wietrznych, wilgotnych z opadami deszczu. Opady jednak nie powinny być zbyt obfite i długotrwałe. Pod koniec pierwszej dekady wietrznie, sucho i wyraźnie cieplej, słonecznej. Noce jednak chłodne typowe dla jesieni, niewykluczone pierwsze przymrozki i szron. Druga i trzecia dekada z przewagą suchych, słonecznych i ciepłych dni. Podczas rozpogodzeń i ciepła w dzień, w nocy możliwe chłody i przymrozki, lokalnie dosyć silne. Częste poranne mgły i rosy. Jeżeli wystąpią opady to zazwyczaj przelotne i krótkotrwałe, może towarzyszyć im wiatr. Większa ilość opadów deszczu możliwa zwłaszcza pod koniec miesiąca. W górach niewykluczone pierwsze opady śniegu. Dominuje tam aura już dość chłodna.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2015
Zdjęcia właśność Eko Media

Powiązane artykuły

Leave a Comment