Home Pogoda Prognoza pogody na marzec

Prognoza pogody na marzec

Jaki będzie marzec po jednym z najcieplejszych i najbardziej obfitym w burze i wiatry lutym? Czy będzie spokojniej? Czy w marcu nadejdzie wiosna, czy może wrócą chłody, których brakowało w lutym? Oto prognoza pogody na marzec 2022 napisana zgodnie z dawnymi regułami meteorologicznymi.

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba zwanym znakiem Ryb do 20 marca i o godz. 16.33 wkracza do znaku Barana, rozpoczynając astronomiczną wiosnę. Nów – 2 marca, pełnia – 18 marca.

Pogodnie, ale chłodno w marcu

Początkowo marzec powinien być dosyć pogodny, słoneczny i przyjemny w dzień, ale noce mogą być jeszcze z mrozem i przymrozkami. Taka aura będzie, gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Wtedy temperatury mogą być mało przyjemne, a nocami i nad ranem, zwłaszcza przy rozpogodzonym i gwiaździstym niebie, spory mróz i przymrozki. Lokalnie mroźno może być również w dzień. Jednak w wielu regionach temperatury w dzień z przewagą chłodnych i zimnych mimo słońca i licznych rozpogodzeń. Opady śniegu lub deszczu, jeżeli się pojawią, to przy wietrze wiejącym z południowego zachodu.

Silny wiatr nie odpuści

Wraz z nastaniem drugiej dekady zrobi się wietrznie. Wiatr będzie bardzo silny i dodatkowo pogłębiał odczucie chłodu. Taka niezbyt przyjemna, ale chłodna aura z silnie wiejącym wiatrem, utrzyma się przez całą drugą dekadę marca. Wtedy też niewykluczone różnorodne opady. Lokalnie oprócz deszczu spadnie śnieg z deszczem, a nawet śnieg, jednak opady nie powinny być intensywne i obfite. Rozpogodzenia nieliczne, ale powinny się pojawić. Taki różnorodny i zmienny powinien być początek kalendarzowej wiosny.

Koniec marca deszczowy

Więcej opadów pojawi się w ostatniej dekadzie miesiąca. Wtedy też dużo więcej dni deszczowych, chociaż lokalnie niewykluczony śnieg z deszczem i śnieg. Temperatury z przewagą cieplejszych, zwłaszcza podczas opadów, jednak noce z przymrozkami lub mrozem.

W marcu lokalnie może pojawić się susza, bo jednak dni z opadami będą nieliczne w ciągu całego miesiąca i uwidoczni się brak wody w glebie. W połowie miesiąca niewykluczony powrót zimnej aury.

Prognoza dodatkowa: Gdy koty kładą się na grzbiecie i liżą swoje łapy, można oczekiwać, że nastanie ładna pogoda.

LUDOWA METEOROLOGIA NA MARZEC 

W środę popielcową (2 marca) pogoda jaka, przez wszystek post taka.

Gdy w marcu topnieje, to na wiosnę mróz bieleje.

PRZYSŁOWIA NA MARZEC

Na Świętego Kazimierza (4 marca) wyjdzie skowronek spod pierza.

Męczennicy (10 marca), jeśli psocą, będzie dżdżysto Wielką Nocą (17 kwietnia), a gdy kropla dżdżu nie spadnie, przez sześć niedziel będzie ładnie.

Powiązane artykuły

Leave a Comment