Home Pogoda Prognoza pogody na luty – długoterminowa

Prognoza pogody na luty – długoterminowa

Luty  – podkuj buty, czyli pogoda powinna być typowo zimowa, wyżowa, z mrozem, słońcem, ale również z opadami śniegu i widocznym przedwiośniem. Prognoza pogody na luty – długoterminowa napisana została wiosną 2017 roku.

Każdego roku prognozy pogody w kalendarzu księżywocym są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na luty?

Słońce wędruje przed fragmentem nieba o nazwie Wodnik do 18 lutego i o godz. 18:18 trafia do wilgotnego i chłodnego pasa zwanego znakiem Ryb. Nów z zaćmieniem Słońca 15 lutego.

Prognoza pogody na luty – długoterminowa według dawnych reguł

Luty może obfitować w zaskakujące zmiany i anomalie. Prognozowanie może utrudniać czas między zaćmieniami. Pierwsza połowa miesiąca może być dosyć sucha, pogodna i łagodna. Niewykluczone dni chłodniejsze, mroźne. Opadów dużo więcej w drugiej połowie miesiąca, może im towarzyszyć silny i nieprzyjemny wiatr, potęgujący odczucie chłodu.

Warmińska Ekozagroda

Mroźny w nocy, pogodny, słoneczny, z większymi opadami po zaćmieniach

Pierwsze dni lutego mogą nas przywitać opadami śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, ale raczej nie powinny być one zbyt silne i intensywne. Do połowy miesiąca powinna przeważać aura pogodna i łagodna. Temperatury raczej przyjemne, odwilżowe, chociaż przy rozpogodzeniach i słonecznej aurze możliwy mróz, silniejszy zwłaszcza w nocy i nad ranem. Zmiany pogody można oczekiwać w połowie miesiąca. Wtedy również może być początkowo jeszcze pogodnie i mroźno, zwłaszcza przy wietrze wschodnim lub południowo-wschodnim, opady śniegu lub deszczu możliwe, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Zdecydowanie więcej wilgoci i opadów śniegu, śniegu z deszczem lub deszczu pod koniec miesiąca, zwłaszcza po zaćmieniach. Opadom może towarzyszyć nieprzyjemny wiatr. Opady lokalnie mogą być intensywne i długotrwałe. Temperatury łagodniejsze, cieplejsze, odwilżowe, typowe dla przedwiośnia, czyli bez dużych mrozów. Powinna nastać aura cieplejsza, ewentualnie z delikatnymi przymrozkami.

 Prognoza dodatkowa:

Wiosna nadchodzi, gdy w lutym często w parku lub w lesie można zobaczyć zięby i wiewiórki. Niepomyślnym znakiem jest, gdy zięba śpiewa wśród marcowej zieleni, zapowiada to bowiem powrót chłodnych dni i nocy.

 Co mówi ludowa meteorologia o lutym?

  • Drobny deszczyk w Błażeja (3 lutego) – na wiosnę duża nadzieja.
  • Jaka w mięsopust (ostatnie trzy dni karnawału) pogoda bywa, taka przez Wielki Post się utrzyma.

Warmińska Ekozagroda

 Przysłowia na luty

  • Gdy Elwira (10 lutego) zechce, mrozy potrzyma jeszcze.
  • Gdy na Macieja (24 lutego) przejrzy żyto nieba, to się spodziewać można dużo chleba.

Pogodę na każdy miesiąc 2018 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

W najnowszym Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2018 znajdziesz prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2018 rok, a także prognozy urodzajów. Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

Jeżeli ciekawią Was reguły meteorologiczne i przepowiadanie pogody warto zajrzeć do książki: „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zbigniewa Przybylaka – to jedyny taki praktyczny podręcznik dostępny na polskim rynku. Patrząc na rośliny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne, a także okresy wróżebne – odkryjesz moc i przyjemność z przepowiadania pogody…

Zdjęcia zimowej Warmińskiej Ekozagrody wykonała Autorka. 

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment