Home Pogoda Prognoza pogody na lipiec – długoterminowa

Prognoza pogody na lipiec – długoterminowa

Lipiec to lato w pełni, długie, ciepłe noce i moc zapachów unoszących się w powietrzu. Dni ciepłe, upalne przeplatają się z tymi mokrymi, burzowymi i czasami chłodniejszymi, zwłaszcza pod koniec miesiąca, po świętej Annie. A jak będzie tym razem w lipcu? Czy lipiec z 3 zaćmieniami zaskoczy nas dużą ilością anomalii i zawirowań w pogodzie? Oto prognoza pogody na lipiec – długoterminowa napisana wiosną 2017 roku.


Każdego roku prognozy pogody w naszym Ekologicznym Poradniku Księżywocym są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na lipiec?

Słońce wędruje przed pasem nieba zwanym znakiem Raka do 22 lipca, w tym dniu o godz. 23:00 pojawia się w znaku Lwa. Nów z zaćmieniem Słońca 13 lipca, pełnia z zaćmieniem Księżyca 27 lipca.

Prognoza pogody na lipiec – długoterminowa według dawnych reguł

Lipiec może obfitować w zmiany i anomalie. Prognozowanie mogą utrudniać zaćmienia. Jednak przez większość czasu powinno być ciepło, pogodnie, lokalnie nawet upalnie i sucho. Wysokim temperaturom mogą towarzyszyć gwałtowne opady deszczu, burze z gradem i porywistym wiatrem. Obfite opady mogą powodować lokalne podtopienia i zalania. Nieliczne będą opady długotrwałe, spokojne i jednostajne. Druga połowa lipca i pierwsza dekada sierpnia będą najcieplejszym okresem tegorocznego lata, będą sprzyjać urlopowiczom i rolnikom.

Wilgotny, burzowy, mokry ale także z ciepłą letnią aurą

Początek lipca może być jeszcze deszczowy i wietrzny. Koniec pierwszej dekady rozpocznie pogodna i ciepła aura, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Taka aura może potrwać aż do połowy sierpnia. Jednak okresy ładnej, upalnej pogody mogą zakłócać przelotne, ale intensywne deszcze i burze, zwłaszcza gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Temperatury z przewagą wysokich. Dużo ciepłych, suchych, upalnych dni. Lokalnie niewykluczona susza i pożary. Letniej, parnej aurze mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu i silny wiatr zwłaszcza podczas burz. Tych ostatnich może być dużo, z obfitymi deszczami, gwałtownymi ulewami, gradem. Krótkie, silne opady mogą powodować podtopienia i zalania. Wilgotna i ciepła aura może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

Prognoza dodatkowa:

Często przed pojawieniem się deszczu kwiaty w ogrodach zamykają swe płatki lub kielichy. Takimi barometrami są m.in. nagietki, malwy, powoje, fiołki, a także lilie wodne. Przy ładnej pogodzie kwiatostany zawsze są otwarte do słońca.

Co mówi ludowa meteorologia o lipcu?

Lipcowa pogoda zmienną twarz chowa.

Jak św. Kinga (24 lipca) ciepłem otuli, przez sześć niedziel będziesz chodzić bez koszuli.

Przysłowia na lipiec

Lubi św. Apolinary (23 lipca) mieć w stodole zebrane z pól wszystkie dary.

Po św. Marcie (29 lipca) ustanie ptaków śpiewanie.

Pogodę na każdy miesiąc 2018 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

Jeżeli ciekawią Was reguły meteorologiczne i przepowiadanie pogody warto zajrzeć do książki: „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zbigniewa Przybylaka – to jedyny taki praktyczny podręcznik dostępny na polskim rynku. Patrząc na rośliny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne, a także okresy wróżebne – odkryjesz moc i przyjemność z przepowiadania pogody…

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2018 znajdziesz prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2018 rok, a także prognozy urodzajów. Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

Powiązane artykuły

Leave a Comment