Home Pogoda Prognoza pogody na styczeń – długoterminowa

Prognoza pogody na styczeń – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Prognoza pogody na styczeń – długoterminowa napisana ponad rok temu, zgodnie z dawnymi regułami meteorologicznymi.

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym Koziorożcem do 20 stycznia i o godz. 15.07 trafia do części określanej mianem znaku Wodnika. Nów – 11 stycznia, pełnia 25 stycznia.

 

Wilgotno i z opadami

Styczeń powinien być miesiącem dynamicznym i obfitującym w różnorodne zjawiska pogodowe. Pierwsza dekada to przewaga dni wilgotnych z opadami. Możliwy śnieg, śnieg z deszczem i deszcz – w zależności od regionu. Opadom może często towarzyszyć wiatr, lokalnie gwałtowny i silny. Może powodować zawieje i zamiecie, a także potęgować odczucie chłodu. Temperatury zróżnicowane – od odwilżowych po lekki mróz w dzień. Nocami dosyć duże spadki temperatur. Lokalnie przy jasnym i gwiaździstym niebie niewykluczony silny mróz.

Opady i chłodno w styczniu

Podobna aura, ale wyraźnie chłodniejsza, spodziewana jest w drugiej dekadzie. Będzie dużo dni słotnych, szarych, pochmurnych, z różnorodnymi opadami. Mróz będzie się utrzymywał w dzień i w nocy, a przy czasowych rozpogodzeniach może być siarczysty. Dodatkowo przewiduje się wiele dni z silnym wiatrem, który spotęguje chłód. Niewiele dni wyżowych, słonecznych, z przyjemną, zimową aurą.

Mroźno i zimno

Dopiero w ostatniej dekadzie można oczekiwać poprawy pogody i większej liczby dni ze słońcem oraz mroźną, zimową aurą. W nocy przy rozpogodzonym niebie spadki temperatur mogą być bardzo silne, zwłaszcza w okolicach pełni. Miejscami niewykluczony dwucyfrowy mróz. Powinno być dosyć sucho i bardzo zimno, zwłaszcza nocą. W dzień także mroźno, ale słonecznie – z typowo zimową, wyżową aurą. Opady, jeżeli się pojawią, to lokalnie i nie będą intensywne, raczej przelotne i krótkotrwałe. Koniec stycznia i pierwsza połowa lutego mogą być najzimniejszym okresem tegorocznej zimy.


Śnieżycę zapowiada przelatywanie zimą kuropatw z odkrytych miejsc do gęstych, zacisznych zagajników i większych zadrzewień. Kilka godzin przed nadejściem zamieci śnieżnej kuropatwy chowają się w śniegu.

LUDOWA METEOROLOGIA NA STYCZEŃ

Kiedy styczeń najostrzejszy, tedy roczek najpłodniejszy.

W styczniu mrozy trzaskające wróżą wiośnie dni gorące.

PRZYSŁOWIA NA STYCZEŃ

Gdy Trzej Królowie (6 stycznia) dary w mrozie składają, rzeki skute lodem do wiosny trzymają.

Już Świętej Pryski (18 stycznia) – chowajcie panny pyski.

Pogodę na każdy miesiąc 2024 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2024 znajdziesz prognozy długoterminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2024 rok, a także prognozy urodzajów.

Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

 

Sezonowe aktualności każdego dnia na naszym Instagramie i Facebooku

Powiązane artykuły

Leave a Comment