Prognoza pogody na styczeń – długoterminowa napisana ponad rok temu, zgodnie z dawnymi regułami meteorologicznymi.
Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym Koziorożcem do 19 stycznia i o godz. 21.00 trafia do części określanej mianem znaku Wodnika. Pełnia – 13 stycznia, nów – 29 stycznia.
Stabilny i zimowy
Styczeń przez większą część miesiąca powinien być stabilny, mroźny, z zimową i przyjemną aurą. Początek nowego roku może przynieść podobną pogodę jak koniec grudnia. Powinno być wilgotno, łagodnie i z różnorodnymi z opadami. W zależności od regionu może spaść śnieg lub śnieg z deszczem. Miejscami silnie powieje. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie, ale również potęgować odczucie chłodu. Temperatury powinny być jednak bez większych mrozów w dzień i w nocy. Chłody wystąpią w miejscach, gdy będzie jasne, bezchmurne niebo. Wtedy spadki temperatur mogą być wyraźne i znaczne.
Sucho i mroźno w styczniu
Pod koniec pierwszej dekady opadów powinno być znacznie mniej, a wietrzna aura ustanie. Nastanie aura pogodna i mroźna. Lekki mróz pojawi się w dzień. W nocy lokalnie spadki temperatur mogą być znaczne, zwłaszcza przy czystym, gwiaździstym niebie. W dzień powinno być słonecznie, pogodnie, z delikatnym mrozem. Taka wyżowa, dosyć sucha aura powinna utrzymać się aż do końca drugiej dekady. Pogodnie, sucho i mroźno może być zwłaszcza wtedy, gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Jednak gdy wiatr będzie wiał z południowego zachodu wtedy można oczekiwać większej ilości różnorodnych opadów. W zależności od regionu popada śnieg, śnieg z deszczem lub deszcz. Temperatury podczas opadów nie będą zbyt niskie, ale silne porywy wiatru mogą potęgować odczucie chłodu. Jednak gdy opady ustaną i będą przejaśnienia, wtedy mrozy mogą być silniejsze. Taka dynamiczna aura z różnorodnymi temperaturami potrwa aż do końca miesiąca i pojawi się na początku lutego.
Styczeń 2025
Styczeń powinien być najchłodniejszym czasem tegorocznej zimy. Przez większą część miesiąca dominować powinna aura wyżowa, stabilna i mroźna. Zdecydowanie bez większych opadów – tych więcej tylko w ostatniej dekadzie.
Gdy z zachodu nadciągają dosyć szybko chmury pierzaste, zaś widnokrąg pokrywa się chmurkami, nazywanymi popularnie barankami, wtedy należy oczekiwać wiatru z deszczem, a zimą z opadami śniegu.
LUDOWA METEOROLOGIA NA STYCZEŃ
Gdy Makary (2 stycznia) pogodny, cały styczeń chłodny.
Gdy na Wincentego i nawrócenie Pawła (25 stycznia) pogoda świeci, spodziewajcie się dobrego lata, dzieci.
PRZYSŁOWIA NA STYCZEŃ
Gdy w Eugeniego (4 stycznia) lód albo woda, taka i lipcowa pokaże się pogoda.
Na Świętego Ludwika (31 stycznia) koń na grudzie utyka.
Pogodę na każdy miesiąc 2025 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.
W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2025 znajdziesz prognozy długoterminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2025 rok, a także prognozy urodzajów.
Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.