Home Pogoda Prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa

Prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Wrzesień to koniec lata i początek jesieni. Dni stają się coraz krótsze i różnorodne. Bywają ciepłe, upalne, ale też chłodne, zimne nawet z przymrozkami i czasami pierwszym śniegiem w górach. A jak będzie tym razem we wrześniu? Oto prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa napisana wiosną 2017 roku.


Każdego roku prognozy pogody w naszym Ekologicznym Poradniku Księżywocym są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na wrzesień?

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Panny do 23 września, wtedy o godz. 3:54 wkroczy do znaku Wagi i rozpocznie się astronomiczna jesień. Nów 9 września, pełnia 25 września.

Prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa według dawnych reguł

Wrzesień może być urozmaicony w zjawiska pogodowe. Sporo dni będzie pogodnych, ale też deszczowych i wietrznych. Niewykluczone także liczne zmiany aury, nieprzyjemne wiatry, opady deszczu, a pod koniec miesiąca nawet pierwszy śnieg w górach. Jednak pogodnych dni w dzień również będzie dosyć dużo, zwłaszcza w połowie miesiąca. Przy takiej aurze w nocy niewykluczone chłody, dlatego stosunkowo wcześnie można spodziewać się przymrozków. Ranki często mogą być mgliste. Opady najbardziej intensywne na początku i pod koniec miesiąca.

Początkowo wilgotny i chłodny, ładniejszy pod koniec miesiąca

Pierwsza dekada września powinna być już dosyć chłodna, z przewagą dni pochmurnych, wilgotnych, z opadami deszczu. Opady mogą być obfite, długotrwałe i może im towarzyszyć nieprzyjemny wiatr, potęgujący odczucie chłodu. Rozpogodzeń i ładnych, pogodnych dni dużo więcej w połowie miesiąca. Koniec lata i początek jesieni może obfitować w dni pogodne, słoneczne, ciepłe – typowe dla babiego lata. Podczas rozpogodzeń i ciepła w dzień, w nocy możliwe chłody i przymrozki, lokalnie dosyć silne. Częste poranne mgły i rosy. Koniec miesiąca ponownie mokry, deszczowy, wietrzny i wyraźnie zimniejszy. W górach niewykluczone pierwsze opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, wyraźnie chłodne dni i noce z przymrozkami lub delikatnym mrozem.

Prognoza dodatkowa:

Szybko nadchodzących chłodów i dosyć krótkiej jesieni można się spodziewać, gdy wrzos zakwita silniej od góry. Potwierdzeniem tego jest przysłowie: „Gdy wrzos z góry kwitnie, zima wcześnie przytnie”

Co mówi ludowa meteorologia o wrześniu?

Św. Idzi (1 września) całą jesień widzi.

Jak nas ciepłem wita wrzesień, nadchodzi pogodna, obfita jesień.

Przysłowia na wrzesień

Od Róży (4 września) czas do wiosny się dłuży.
Gdy na Michała (29 września) grzybno – to w październiku rybno!

Pogodę na każdy miesiąc 2018 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

Jeżeli ciekawią Was reguły meteorologiczne i przepowiadanie pogody warto zajrzeć do książki: „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zbigniewa Przybylaka – to jedyny taki praktyczny podręcznik dostępny na polskim rynku. Patrząc na rośliny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne, a także okresy wróżebne – odkryjesz moc i przyjemność z przepowiadania pogody…

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2018 znajdziesz prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2018 rok, a także prognozy urodzajów.

Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

Powiązane artykuły

Leave a Comment