Home Ogród Prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa

Prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Wrzesień to schyłek lata i początek astronomiczej jesieni. Oto prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa napisana wiosną 2016 roku. Każdego roku prognoza pogody jest pisana zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdza się prognoza pogody na wrzesień? 

Prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa według dawnych reguł

Wrzesień 2017 może być wietrzny i deszczowy. Niewykluczone także liczne zmiany aury, nieprzyjemne wiatry, częste opady deszczu, a nawet pierwszy śnieg w górach. Jednak ciepło i słonecznie w dzień również będzie. Przy takiej aurze, zwłaszcza w nocy, niewykluczone chłody, dlatego stosunkowo wcześnie można spodziewać się przymrozków. Ranki często mogą być mgliste. Opady najbardziej intensywne w drugiej połowie miesiąca.

Mokro, deszczowo, przymrozki

Pierwsza połowa września powinna być dosyć zmienna, z przewagą dni pochmurnych, wietrznych, wilgotnych z opadami deszczu. Opady mogą być obfite, długotrwałe i może im towarzyszyć nieprzyjemny wiatr potęgujący odczucie chłodu. Niewykluczone dni pogodne, słoneczne, ciepłe, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Podczas rozpogodzeń i ciepła w dzień, w nocy możliwe chłody i przymrozki, lokalnie dosyć silne. Częste poranne mgły i rosy. Druga połowa miesiąca również deszczowa, wilgotna, ale już wyraźnie zimniej. W górach niewykluczone pierwsze opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, wyraźnie chłodne dni i noce.

Prognoza dodatkowa: Wiatru lub deszczu można się spodziewać, gdy piskorz okazuje niepokój. Słotę sygnalizuje także wypływanie ryb na powierzchnię wody.

Co mówi ludowa meteorologia o wrześniu?

  • Jak początek września ciepły i suchy, październik zwykle nie szczędzi chłodu i pluchy.
  • Gdy św. Maurycy (22 września) otulony mgłami – dobry czas przed nami, ale od zachmurzonego nie oczekujemy czasu dobrego.

Przysłowia na wrzesień

Pamietajmy, że przysłowia też uczą, przekazują mądrość, ale też przepowiadają pogodę

  • Jak świętuje Edyta (16 września) – kwiatek marcinek rozkwita.
  • Od świętych Kosmy i Damiana (26 września) mądry gospodarz oszczędza ospy i siana.

Pogodę na każdy miesiąc sprawdzisz zawsze w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym.

W eko poradniku księżycowym oprócz prognozy pogody na wrzesień, znajdziesz inne prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2018 rok, a także prognozy urodzajów. Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję. 

Jeżeli ciekawią Was reguły meteorologiczne i przepowiadanie pogody warto zajrzeć do książki: „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zbigniewa Przybylaka – to jedyny taki praktyczny podręcznik dostępny na polskim rynku. Patrząc na rośliny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne, a także okresy wróżebne – odkryjesz magię przepowiadania pogody…

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment