Każdy numer czasopisma Eko Arka przekazuje doświadczenia polskich i zagranicznych rolników w zakresie chowu zwierząt, uprawy, sprzedaży czy zagrodowego przetwórstwa. Do tej pory zaprezentowane zostały doświadczenia ponad 100 rolników ekologicznych z
wszystkich regionów Polski. Opisano również przykłady gospodarstw i
przetwórni zagranicznych.
Pomysłodawca, twórca i wieloletni redaktor naczelny pisma (a także twórca Ekologicznego Poradnika Księżycowego), Zbigniew Przybylak od początku tworzył Eko Arkę w taki sposób, aby kolejne numery nie dezaktualizowały się. Stąd nacisk na treści uniwersalne i praktyczne porady kosztem bieżących informacji i aktualności.
Cały czas dostępne jest archiwum wszystkich numerów Eko Arki. W sklepie wydawnictwogaj.pl poznać można spisy treści i tematykę z (np. chów kóz, chów bydła mlecznego i mięsnego, gospodarskie przetwórstwo mleka, mięsa i zbóż, uprawa zbóż) poszczególnych wydań. Rozwijamy także serwis internetowy www.ekoarka.com.pl, w którym publikujemy wybrane archiwalne artykuły oraz ich skróty.
Eko Arka to jedyne czasopismo pisane dla rolników ekologicznych przez nich samych. W nim są zawarte doświadczenia z uprawy roślin oraz chów zwierząt metodami ekologicznymi a także praktyczne wskazówki. Uważam to niezbędnik dla rolnika ekologicznego, Ja chociaż mam prawie 30 letnią praktykę w rolnictwie ekologicznym to często korzystam.
Mieczysław Babalski, rolnik i przetwórca ekologiczny
„EkoArkę prenumeruję od samego początku. Jest jedynym pismem o zasięgu ogólnokrajowym, poruszającym tematykę rolnictwa ekologicznego. Poprzez artykuły zawarte w piśmie mogę zobaczyć jak gospodarzą inni rolnicy ekologiczni w różnych częściach kraju, dowiaduję się o ciekawych inicjatywach. W EkoArce opisywani byli znajomi mi rolnicy i ich gospodarstwa, ale poznałem też wielu nowych ludzi, co jest dla mnie bardzo istotne.”
Robert Kuryluk, rolnik i przetwórca ekologiczny
Prenumerata Eko Arki na 2014 rok (ukażą się 2 numery) to koszt 25 zł (obejmuje wysyłkę).