Home Bez kategorii Jabłonie – jak wykorzystać liście i czy warto zrobić rozsadę z pestek?

Jabłonie – jak wykorzystać liście i czy warto zrobić rozsadę z pestek?

Często zadajecie nam najróżniejsze pytania dotyczące ogrodu prowadzonego w naturalny sposób. Staramy się podpytywać naszych ekspertów by pomogli w udzielaniu odpowiedzi. Dzisiaj kwestia jabłoni: Czy z nasion pozyskanych z jabłek można wyhodować drzewka jabłoni do swojego ogrodu? I czy można jakoś wykorzystać liście jabłoni w ogrodzie?

O poradę i odpowiedź czy można z pestek jabłek wyhodować drzewka jabłoni i jak wykorzystać liście jabłoni w ogrodzie poprosiliśmy Annę Arseniuk. Prowadzi ona gospodarstwo ekologiczne FIGA i specjalizuje się w uprawie nietypowych roślin, ziół oraz drzewek owocowych. Temat zna od „podszewki”

Czy jabłonie można siać?

Antonówkę się sieje ale raczej jako podkładkę i dopiero wtedy na niej się szczepi inne jabłonie. Jeżeli wysiejemy jabłonie bezpośrednio z nasion to drzewka mogą urosnąć, ale zazwyczaj karleją i nie powtarzają cech. Dlatego nie praktykuje się siewu z nasion, bo zazwyczaj wychodzą dzikie mieszańce.

Jak wykorzystać liście jabłoni?

Odnośnie liści jabłoni, ale też z innych drzew, których mamy sporo w naszym ogrodzie, zazwyczaj na zimę pozostawiamy je pod drzewami, nie grabimy. Oczywiście muszą to być zdrowe liście, jeżeli widoczne są mocno rozwinięte jesienne choroby grzybowe lub szkodniki, wtedy grabimy i palimy. To zabieg konieczny by zmniejszyć i zlikwidować zagrożenie rozprzestrzeniania się chorób w kolejnym roku. Jeżeli liści jest bardzo dużo można z powodzeniem wykorzystać je dorzucając na pryzmę kompostową, ale też trzeba pamiętać by były to zdrowe liście bez chorób.

Szczepienie drzew oraz ukorzenianie sadzonek

Pamiętajcie, że zrazy do szczepienia pozyskujemy w okresie wzmożonego krążenia soków w roślinach, czyli w czasie przybywania Księżyca, najlepiej blisko pełni. Samo szczepienie przeprowadzamy tuż przed pełnią lub tuż po niej. Ukorzenianie zrazów, sadzonek zielonych kwiatów, krzewów, roślin doniczkowych najlepiej przeprowadzać po pełni w kwadrze korzenia (brak linii lub kolor żółty) w dniach oznaczonych znaczkiem sadzonki.

Cięcie drzew i krzewów

Cięcie drzew najlepiej wykonywać zawsze przy ubywającym Księżycu. Najlepiej przed nowiem w kwadrze uprawy. Ta reguła dotyczy też cięcia żywopłotów.

 

Porada pochodzi z Ekologicznego Poradnika Księżycowego 2020

Powiązane artykuły

Leave a Comment