Home Dom Sierpień na polu, w ogrodzie i gospodarstwie. Jakie prace wykonać?

Sierpień na polu, w ogrodzie i gospodarstwie. Jakie prace wykonać?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

W sierpniu pozyskujemy owoce – m.in. gruszki, jabłka, śliwy, brzoskwinie, jeżyny – i warzywa owocowe, m.in. pomidory, cukinię, ogórki, fasolę i inne strączkowe. To okres zapraw i żniw. 

W dni słoneczne po południu w kwadrze owocu od 8. do 14., dobre też są kwadry liścia od 3. do 6. i po 30. oraz
kwadra korzenia od 16. do 22. Powyższe uwagi dotyczą też zbioru zbóż, żniwowania, szczególnie jednak pozyskiwania nasion do siewu wielu roślin, np. warzyw, ziół i kwiatów.

Pogoda w sierpniu. Jaka aura nas czeka?

Podane terminy to również najlepszy czas do wykonywania rozmaitych przetworów – kompotów, nastawiania win, kwaszenia ogórków, suszenia. Unikać należy zbiorów owoców, ziół, nasion kwiatów i innych roślin, np. motylkowych, a także wykonywania przetworów w kwadrze uprawy (linia przerywana) i w dniach wykreślonych.

Sierpień na polu i w ogrodzie

Podane wyżej uwagi odnoszą się też do warzyw liściowych. Korzystnym okresem zbiorów dla tych roślin będzie kwadra owocu, korzenia i kwadry liścia na początku i pod koniec miesiąca. Dotyczy to również traw, koszenia potrawów. Rośliny o mięsistych liściach, trawy, zioła liściowe niearomatyczne, w przeciwieństwie do owoców, lepiej pozyskiwać rano lub w godzinach przedpołudniowych, ponieważ wtedy dłużej zachowują jędrność i świeżość oraz są bogatsze w składniki odżywcze.

Zbiory roślin korzeniowych, ziemniaków, marchwi, pietruszki, czosnku, cebuli, buraczków najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca, od pełni do nowiu, czyli w kwadrze korzenia i uprawy od 16. do 29. Szczególnie wartościowe będą te pozyskane bliżej nowiu, w kwadrze uprawy od 24. do 29. w dniach oznaczonych małymi korzeniami.

Kwadra korzenia po pełni od 16. do 22. jest najkorzystniejsza do rozsadzania, dzielenia wieloletnich roślin korzeniowych,  kwiatów bylinowych, np. piwonii, roślin skalnych, przesadzania, sadzenia cebul kwiatów, siewów roślin korzeniowych, np. rzodkiewki, wcześniej i później dobre są też kwadry liścia.

Siewy, nasadzenia roślin liściowych, np. sałaty, szpinaku, jarmużu, kalarepy, roszponki, roślin na zielone nawożenie najlepiej przeprowadzać w czasie przybywania Księżyca (linia ciągła), szczególnie korzystnym terminem są kwadry liścia. Dobra będzie także kwadra owocu i korzenia w drugiej połowie miesiąca. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią oraz kwiaty siejemy, sadzimy, przesadzamy, rozsadzamy – np. truskawki, poziomki – oraz kwiaty dwuletnie – dzwonki, bratki, stokrotki, niezapominajki – w czasie przybywania Księżyca, najlepiej jednak w bliskości pełni (15 sierpnia), w kwadrze owocu. Wczesne siewy na polach, m.in. poplonów, przeprowadzać najlepiej po nowiu (1. i 30 sierpnia) w kwadrach liścia, oraz w kwadrze owocu i korzenia.

Nawożenie pól

Nawozić pola, ogrody pod kolejne uprawy kompostem, pozbawione owoców krzewy jagodowe, zasilać nawozem płynnym drzewa, najlepiej w trakcie ubywania Księżyca, a szczególnie w okresie zaznaczonym linią przerywaną.

Linia przerywana wyznacza też najkorzystniejszy termin przeprowadzania wszelkich zabiegów uprawowych w polu: orek, podorywek, bronowania oraz w ogrodzie: spulchniania, okopywania itp. Również wtedy najlepiej zwalczać szkodniki, chwasty. Tego rodzaju prace najlepiej wykonywać w dniach oznaczonych łopatką.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (1. i 30 sierpnia) w kwadrach liścia, gdy chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i uprawy będzie z kolei wolniej odrastać. Cięcie letnie drzew owocowych, przycinanie krzewów, usuwanie pędów malin, wilków, odrostów korzeniowych, usuwanie przekwitłych główek kwiatów, uszczykiwanie wierzchołków pomidorów, brukselki, kukurydzy najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca między pełnią i nowiem, szczególnie w kwadrze uprawy.

Ukorzenianie sadzonek zielnych i zdrewniałych różnych roślin najlepiej wykonywać w kwadrze korzenia, dobre też kwadry liścia. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać najlepiej w kwadrze owocu, w drugiej kolejności w kwadrach liścia, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia.

Sierpień w gospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać od 3. do 14. i po 30., unikać dni wykreślonych. Zabiegi pielęgnacyjne przy pszczołach najlepiej przeprowadzać od 16. do 29., szczególnie dobry czas będzie od 23. do 29. Dokarmiać zaś od 3. do 14. i po 30. Ryby w stawach i oczkach wodnych dokarmiać intensywniej od 3. do 14. i po 30.

Powiązane artykuły

Leave a Comment