Home Ogród Sierpień na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w sierpniu? Oto 18 podpowiedzi

Sierpień na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać w sierpniu? Oto 18 podpowiedzi

Sierpień to czas kiedy rolnicy kończą żniwa i przygotowują się na nowe siewy, a ogrodnicy cieszą się plonami owoców, warzyw i ziół… Jak najefektywniej dbać o ogród i pole latem? Kiedy zbierać i przetwarzać zioła, owoce i warzywa by były najsmaczniejsze i najbardziej prozdrowotne? Oto 18 wskazówek dotyczących sierpniowych prac w ogrodzie i na polu…

1. Kiedy pozyskiwać owoce?

W sierpniu najlepiej pozyskiwać owoce – m.in. gruszki, jabłka, śliwy, brzoskwinie, jeżyny – i warzywa owocowe, m.in. pomidory, cukinię, ogórki, fasolę i inne strączkowe, w dni słoneczne po południu w kwadrze owocu od 19. do 25. Dobra będzie również kwadra liścia do 13 do 17 oraz kwadra korzenia po 26, gorsza z racji zaćmień kwadra korzenia do 3.

2. Kiedy żniwować i pozyskiwać nasiona?

Powyższe uwagi dotyczą też zbioru zbóż, żniwowania, szczególnie jednak pozyskiwania nasion do siewu wielu roślin, np. warzyw, ziół i kwiatów.

3. Kiedy wykonywać przetwory?

Podane terminy to również najlepszy czas do wykonywania rozmaitych przetworów – kompotów, nastawiania win, kwaszenia ogórków, suszenia. Unikać zbiorów owoców, ziół, nasion kwiatów i innych roślin, np. motylkowych, a także wykonywania przetworów w kwadrze uprawy (linia przerywana lub kolor niebieski w kalendarzu na ścianę) i dniach wykreślonych.

4. Kiedy zbierać warzywa liściowe i kosić trawę?

Podane wyżej uwagi odnoszą się też do warzyw liściowych. Korzystnym okresem zbiorów dla tych roślin będą kwadra liścia i kwadra owocu. Gorsze kwadry korzenia. Dotyczy to również traw, koszenia potrawów. Rośliny o mięsistych liściach, trawy, zioła liściowe niearomatyczne, w przeciwieństwie do owoców, lepiej pozyskiwać rano lub w godzinach przedpołudniowych, ponieważ wtedy dłużej zachowują jędrność i świeżość oraz są bogatsze w składniki odżywcze.

5. Kiedy zbierać warzywa korzeniowe?

Zbiory roślin korzeniowych, ziemniaków, marchwi, pietruszki, czosnku, cebuli, buraczków najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca, w tym roku najlepiej po 11 sierpnia, zwłaszcza w kwadrze korzenia pod koniec miesiąca. Szczególnie wartościowe będą pozyskane bliżej nowiu, w kwadrze uprawy  w dniach oznaczonych małymi korzeniami.

6. Kiedy rozsadzać i dzielić rośliny korzeniowe?

Kwadry korzenia po pełni do 3 i po 26 są najkorzystniejsze do rozsadzania, dzielenia wieloletnich roślin korzeniowych, kwiatów bylinowych, np. piwonii, roślin skalnych, przesadzania, sadzenia cebul kwiatów, siewów roślin korzeniowych, np. rzodkiewki, dobra też kwadra liścia, w trzeciej kolejności kwadra owocu.

7. Kiedy wykonać nasadzenia roślin liściowych?

Siewy, nasadzenia roślin liściowych, np. sałaty, szpinaku, jarmużu, kalarepy, roszponki, roślin na zielone nawożenie najlepiej przeprowadzać w czasie przybywania Księżyca (linia ciągła), szczególnie korzystnym terminem są kwadra liścia. Dobra będzie także kwadra owocu i korzenia pod koniec miesiąca.

8. Kiedy siać, przesadzać rośliny owocujące nad ziemią?

Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią oraz kwiaty, siejemy, sadzimy, przesadzamy, rozsadzamy – np. truskawki, poziomki – oraz kwiaty dwuletnie – dzwonki, bratki, stokrotki, niezapominajki – w czasie przybywania Księżyca, najlepiej jednak w bliskości pełni (26 sierpnia), w kwadrze owocu.

9. Najlepszy czas do wczesnych siewów?

Wczesne siewy na polach, m.in. poplonów, przeprowadzać najlepiej po nowiu (11 sierpnia) w kwadrze liścia, owocu i korzenia pod koniec miesiąca.

10. Kiedy nawozić pola i ogrody?

Nawozić pola, ogrody pod kolejne uprawy kompostem, pozbawione owoców krzewy jagodowe, zasilać nawozem płynnym drzewa najlepiej w trakcie ubywania Księżyca, a szczególnie w okresach zaznaczonych linią przerywaną lub kolorem niebieskim.

11. Kiedy wykonywać zabiegi uprawowe i zwalczać szkodniki?

Linia przerywana i kolor niebieski wyznacza też najkorzystniejszy termin przeprowadzania wszelkich zabiegów uprawowych w polu: orek, podorywek, bronowania oraz w ogrodzie: spulchniania, okopywania itp. Również wtedy najlepiej zwalczać szkodniki, chwasty. Tego rodzaju prace, najlepiej wykonywać w dniach oznaczonych łopatką.

12. Kiedy ścinać trawę?

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (11.) w kwadrach liścia, gdy chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrach korzenia i w kwadrze uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

13. Kiedy wykonać letnie cięcia drzew owocowych?

Cięcie letnie drzew owocowych, przycinanie krzewów, usuwanie pędów malin, wilków, odrostów korzeniowych, usuwanie przekwitłych główek kwiatów, uszczykiwanie wierzchołków pomidorów, brukselki, kukurydzy najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca między pełnią i nowiem, szczególnie w kwadrze uprawy.

14. Kiedy ukorzeniać sadzonki?

Ukorzenianie sadzonek zielnych i zdrewniałych różnych roślin, najlepiej wykonywać w kwadrach korzenia i w kwadrze liścia.

15. Kiedy oczkować drzewa i krzewy?

Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać w kwadrze owocu, w drugiej kolejności w kwadrze liścia i w kwadrze korzenia pod koniec miesiąca.

16. Kiedy dbać o pszczoły?

Zabiegi pielęgnacyjne przy pszczołach najlepiej przeprowadzać do 9. i po 26., szczególnie dobry czas od 4. do 9. Dokarmiać od 13. do 25.

17. Kiedy rozmnażać zwierzęta?

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać po 11. unikać dni wykreślonych.

18. Kiedy dokarmiać ryby?

Ryby w stawach i oczkach wodnych dokarmiać intensywniej od 13. do 25.

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment