Home Nowość Sierpień w ogrodzie i na polu

Sierpień w ogrodzie i na polu

Sierpień w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Sierpień to nadal czas intensywnych prac i pozyskiwania pierwszych większych plonów, a także czas rozpoczynających się żniw. Zieleń zaprasza ogrodników do spędzania lata w ogrodzie. Oto najlepsze terminy sierpniowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Sierpień w ogrodzie i na polu

W sierpniu pozyskujemy owoce – m.in. gruszki, jabłka, śliwy, brzoskwinie, jeżyny – i warzywa owocowe, m.in. pomidory, cukinię, ogórki, fasolę i inne strączkowe, w dni słoneczne po południu w kwadrach owocu do 2. i od 26. Dobre też są kwadra liścia od 20. do 24. oraz kwadra korzenia od 4. do 10.

Kiedy sierpniowe żniwa?

Powyższe uwagi dotyczą też zbioru zbóż, żniwowania, szczególnie jednak pozyskiwania nasion do siewu wielu roślin, np. warzyw, ziół i kwiatów. Podane terminy to również najlepszy do wykonywania rozmaitych przetworów – kompotów, nastawiania win, kwaszenia ogórków, suszenia. Unikać zbiorów owoców, ziół, nasion kwiatów i innych roślin, np. motylkowych, a także wykonywania przetworów w kwadrze uprawy (linia przerywana) i w dniach wykreślonych.

Podane wyżej uwagi odnoszą się też do warzyw liściowych. Korzystnym okresem zbiorów dla tych roślin będą kwadry owocu na początku i pod koniec miesiąca oraz kwadra korzenia i liścia. Dotyczy to również traw, koszenia potrawów. Rośliny o mięsistych liściach, trawy, zioła liściowe niearomatyczne, w przeciwieństwie do owoców, lepiej pozyskiwać rano lub w godzinach przedpołudniowych. Wtedy dłużej zachowują jędrność i świeżość oraz są bogatsze w składniki odżywcze.

Zbiory roślin korzeniowych, ziemniaków, marchwi, pietruszki, czosnku, cebuli, buraczków najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca, od pełni do nowiu, czyli w kwadrze korzenia i uprawy od 4. do 18. Szczególnie wartościowe będą te pozyskane bliżej nowiu, w kwadrze uprawy od 12. do 18. w dniach oznaczonych małymi korzeniami.

Kiedy wykonywać siewy i nasadzenia?

Kwadra korzenia po pełni od 4. do 10. jest najkorzystniejsza do rozsadzania, dzielenia wieloletnich roślin korzeniowych, kwiatów bylinowych, np. piwonii, roślin skalnych, przesadzania, sadzenia cebul kwiatów, siewów roślin korzeniowych, np. rzodkiewki. Później dobra też kwadra liścia.

Siewy, nasadzenia roślin liściowych, np. sałaty, szpinaku, jarmużu, kalarepy, roszponki, roślin na zielone nawożenie najlepiej przeprowadzać w czasie przybywania Księżyca (linia ciągła). Szczególnie korzystnym terminem jest kwadra liścia. Dobre też będą kwadry owocu i kwadra korzenia w pierwszej połowie miesiąca. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią oraz kwiaty siejemy, sadzimy, przesadzamy, rozsadzamy – np. truskawki, poziomki – oraz kwiaty dwuletnie – dzwonki, bratki, stokrotki, niezapominajki – w czasie przybywania Księżyca.  Najlepiej jednak w bliskości pełni (3 sierpnia i 2 września), w kwadrach owocu. Wczesne siewy na polach, m.in. poplonów, przeprowadzać najlepiej po nowiu (19 sierpnia) w kwadrze liścia, oraz w kwadrach owocu i w kwadrze korzenia.

Kiedy najlepiej nawozić?

Nawozić pola, ogrody pod kolejne uprawy kompostem, pozbawione owoców krzewy jagodowe, zasilać nawozem płynnym drzewa, najlepiej w trakcie ubywania Księżyca.

Kolor niebieski wyznacza też najkorzystniejszy termin przeprowadzania wszelkich zabiegów uprawowych w polu: orek, podorywek, bronowania oraz w ogrodzie: spulchniania, okopywania itp. Również wtedy najlepiej zwalczać szkodniki, chwasty. Tego rodzaju prace najlepiej wykonywać w dniach oznaczonych kolorem niebieskim oraz łopatką w eko poradniku w wersji tradycyjnej.

Sierpień w sadzie

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (19 sierpnia) w kwadrze liścia, gdy chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Cięcie letnie drzew owocowych, przycinanie krzewów, usuwanie pędów malin, wilków, odrostów korzeniowych, usuwanie przekwitłych główek kwiatów, uszczykiwanie wierzchołków pomidorów, brukselki, kukurydzy najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca między pełnią i nowiem, szczególnie w kwadrze uprawy.

Ukorzenianie sadzonek zielnych i zdrewniałych różnych roślin najlepiej wykonywać w kwadrze korzenia. Później dobra też kwadra liścia. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać najlepiej w kwadrach owocu. W drugiej kolejności w kwadrze liścia, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia.

Sierpień w gospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać do 2. i po 19. Unikać dni wykreślonych.

Zabiegi pielęgnacyjne przy pszczołach najlepiej przeprowadzać od 4. do 18. Szczególnie dobry czas będzie od 11. do 18. Dokarmiać zaś do 2. i od 20.

Ryby w stawach i oczkach wodnych dokarmiać intensywniej do 2. i od 20.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2021 JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment