Pytanie Czytelnika: Dlaczego wiosną posadzone fasole słabo lub prawie wcale nie kiełkują, nie wschodzą? Co może być tego przyczyną i jak ją zwalczać? – Kazimierz ze Złotoryi
Śmietka kiełkówka i śmietka glebowa atakuje fasolę, ogórki, dynię
Groszek zielony |
Wiosną, kiełkujące nasiona fasoli, często atakowane są m.in. przez śmietkę kiełkówkę i śmietkę glebową. Szkodniki najczęściej uszkadzają także kiełkujące nasiona i wschody ogórków oraz innych dyniowatych (dynię, cukinię). Larwy mogą również żerować w kiełkujących nasionach grochu, zbóż i kukurydzy. Sporadycznie występują także w warzywach kapustnych, cebuli, szpinaku, rzodkiewce, bobie, pomidorze i w kiełkujących ziemniakach. Świeżo wylęgłe larwy bardzo chętnie żywią się odchodami zwierząt, czyli np. obornikiem.
Rozwojowi śmietki sprzyja chłodna i wilgotna wiosna
Wiosną po przejściowym żerowaniu na rozkładającym się oborniku śmietki przechodzą na kiełkujące nasiona, a później na wschodzące rośliny. Zazwyczaj wgryzają się one do wnętrza łodyg w części podliścieniowej siewek, ale można je spotkać także żerujące w liścieniach, przez co młode rośliny giną.
Szkody w nasionach wyrządzają zazwyczaj młode larwy z pierwszego pokolenia, wgryzając się do wnętrza kiełkujących nasion. Drugie i trzecie pokolenie larw atakuje rośliny starsze. Młode larwy uniemożliwiają prawidłowy wzrost roślinie, bo zostaje zahamowany ich rozwój, liście ulegają deformacji, stożek wzrostu robi się czarny, a cała roślina powoli zamiera. Śmietki są szczególnie groźne na osłoniętych terenach oraz w rejonach stałej uprawy roślin dyniowatych i strączkowych. Pojawiają się często, gdy nasiona wolno kiełkują i gdy jest chłodna oraz wilgotna wiosna.
Jak w ekologiczny sposób zwalczać szkodniki śmietki?
Fasolę uprawiaj 2-3 lata po oborniku |
1. Wykonaj prawidłowo zabiegi agrotechniczne
Podstawową walką ze szkodnikiem i jego skutecznym ograniczaniem jest właściwe przeprowadzanie zabiegów agrotechnicznych. Należy prawidłowo wykonać orkę, nawożenie i odchwaszczenie uprawy. To pozwoli zapewnić roślinom szybki i prawidłowy wzrost. Bardzo ważne jest staranne przykrycie obornika ziemią, konieczne jest jego właściwe przyoranie lub przekopanie. Fasolę zaleca się uprawiać 2 lub 3 lata po oborniku. Na glebach lekkich, mało zasobnych w składniki pokarmowe, można uprawiać fasolę od razu po zastosowaniu nawozów naturalnych. Obornik można zastąpić nawozami zielonymi lub kompostem, które także trzeba dokładnie przyorać, przekopać, by rozkładające się część materii organicznej nie wabiły samic do składania jaj. Zalecane jest także, w miarę możliwości, wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie ilości kwitnących roślin uprawnych lub dziko rosnących dających nektar – pożywienie dla dorosłych osobników.
Fasola tyczna |
2. Okryj i zabezpiecz rośliny
Ogrodnicy ekologiczni polecają także do walki ze śmietkami m.in.: stosowanie okrywania roślin przenośnymi tunelami z folii lub włókniny, zakopując ich brzegi pod ziemią. Taki zabieg uniemożliwi składanie jaj przez samice w pobliżu posadzonych fasoli. (Samice składają jaja pod grudkami gleby, najchętniej w wilgotną, świeżo wzruszoną glebę, obfitującą w rozkładające się szczątki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego). Podczas chłodnej wiosny osłonięcie roślin przyspieszy ich wschody i tym samym zabezpieczy przed atakiem szkodników.
Łodygi roślin można także osłonić dookoła kawałkami tektury, kartonu, papieru itp. By odstraszyć samice składające jaja można wokół ziemi i łodyg roślin rozsypać popiół, ziemię okrzemkową lub pieprz.
3. Niszcz lub spal chore rośliny
Silnie zaatakowane rośliny należy wyeliminować, zniszczyć lub spalić. Po zebraniu plonów warto zniszczyć także korzenie fasoli.
Koper, marchew, fasola lubią swoje sąsiedztwo |
4. Pamiętaj o zmianowaniu
Warto stosować uprawę naprzemianrzędową, gdyż utrudnia odnalezienie rośliny żywicielskiej przez śmietki.
5. Siej niezbyt głęboko
Siew powinien być niezbyt głęboki, a skorupa glebowa systematycznie niszczona i spulchniana.
6. Wysiej trochę później
Dobrym sposobem na pozbycie się szkodnika jest opóźnienie wysiewu. Dobrym terminem jest druga połowa maja w okolicach 20-go najlepiej w kwadrach korzystnych.
Tekst i zdjęcia: Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2014