Home Ogród Styczeń w ogrodzie i na polu

Styczeń w ogrodzie i na polu

by redakcja

Oto rady jak powinien wyglądać styczeń w ogrodzie i na polu. Zimowy styczeń warto wykorzystać na zaplanowanie prac w ogrodzie oraz założenie dziennika. 

Styczeń w ogrodzie

Niekiedy zdarza się, że w ostatniej dekadzie, po 20 stycznia, po wspomnieniu Fabiana i Sebastiana, gdy słońce mocniej przygrzeje, a średnia temperatura nie jest zbyt niska, zaczynają krążyć już w roślinach soki i wtedy pojawiamy się w polu i w ogrodzie. Zwłaszcza, że na początku miesiąca będzie czas zaćmień, mniej wskazany do wykonywania wszelkich prac.

Styczeń w sadzie

Od 12. do 24. stycznia, gdy Księżyc będzie ubywał, ale najlepiej w kwadrze uprawy od 17. do 24., można przystąpić w sadach i ogrodach przydomowych do prześwietlania koron drzew owocowych, cięcia żywopłotów, krzewów, prześwietlania krzewów ozdobnych, pnączy. Prace wykonywać w dni bez silnych mrozów. Po pełni (10.) w kwadrze korzenia czynności wykonywać najlepiej w godzinach przedpołudniowych, a w kwadrze uprawy po południu. Rany na drzewach i krzewach zasmarowywać farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.

Karczowanie oraz przesadzanie drzew, starszych iglaków itp. z zamrożoną bryłą korzeniową przeprowadzać najlepiej przed pełnią w kwadrach liścia i w kwadrze owocu. Z racji zaćmień najlepszy czas będzie w kwadrze liścia pod koniec miesiąca, korzystny również w kwadrze korzenia po pełni.

Drzewka owocowe oczyszczać, szczotkować, niszczyć narośla, szkodniki, zbierać i palić kokony owadów, mumie owoców, usuwać zgniłe owoce najlepiej w kwadrze uprawy (linia przerywana). Wtedy też warto zgarniać śnieg w obręby koron drzew i udeptywać. Jest to najdoskonalszy kożuch chroniący przed mrozami. Opóźni to też kwitnienie, co zabezpieczy, szczególnie grusze i wiśnie, przed wiosennymi przymrozkami.

W kwadrze korzenia i uprawy, można bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem (w dni bezmroźne). Najczęściej wapna bierze się mniej niż pozostałych składników. Można też stosować tylko mieszaninę wapna (2/3) z gliną (1/3) zamiast samego wapna. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronić drzewa, przywiązując do pnia deskę od strony południowej; można też stosować inne osłony, np. tekturę falistą, trzcinę, wąską matę słomianą itp.

Zazwyczaj w czasie przybywania Księżyca do 8. i po 24. w dniach oznaczonych rączką z nasionkami, zwłaszcza w kwadrze owocu od 4. do 8., warto wysiewać i sprawdzać siłę kiełkowania nasion roślin owocujących nad ziemią, jednak w tym miesiącu z racji zaćmień lepiej wysiew zrobić po pełni w kwadrze korzenia od 12. do 16. lub w kwadrze liścia od 25. Wtedy też warto wysiewać nasiona poziomek, by otrzymać wczesną rozsadę. Podobna rada odnosi się do siewów innych roślin „na rozsadę”. Dla roślin korzeniowych najlepsza będzie kwadra korzenia oraz dosyć dobra kwadra liścia pod koniec miesiąca.

Styczeń w lesie

Styczeń należy do najlepszych miesięcy do cięcia drzew w lasach. Tę czynność najlepiej wykonywać w czasie przybierania Księżyca (linia pionowa ciągła), im bliżej pełni, tym lepiej (do 10. i od 24.), jeżeli pragniemy pozyskać drewno budulcowe i żywiczne, opałowe. Drewno opałowe suche (szybciej schnące) i na sprzęty ścinać najlepiej przed nowiem w kwadrze uprawy od 17. do 23. Zrazy z drzew owocowych ścinać najlepiej, z racji zaćmień, tym razem tylko po pełni (10 stycznia), czyli 12., 13., 14 stycznia. Dobry czas na pobranie zrazów będzie też w lutym przed i po pełni (9 lutego).

Styczeń na polu

Kompostem nawozić bardziej suche łąki, najlepiej w dniach zakreskowanych linią przerywaną. Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, sadzonkować najlepiej w kwadrze korzenia, w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia od 25. Warto też wtedy rozpoczynać pędzenie kwiatów cebulowych.

Usuwamy czapy śniegowe. W okresie większych mrozów dokarmiamy ptaki i zwierzynę.

W styczniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Styczeń w gospodarstwie

Ubijać zwierzęta najlepiej w czasie poza zaćmieniami od 25. W tym miesiącu korzystne dni na początku miesiąca (zaznaczone linią ciągłą), przypadają w okresie zaćmień, niewskazanym do uboju, gdyż mięso może się dużo szybciej psuć.

Gęsi, kaczki, kury, indyki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać najkorzystniej przed pełnią od 4. do 8., jednak z racji zaćmień lepszy będzie czas po pełni od 12. do 16.

Zabiegi rozpłodowe zwierząt najlepiej przeprowadzać zawsze w okresie przybywania Księżyca, tym razem z racji zaćmień na początku miesiąca lepiej wybrać czas od 25 lub czas poza zaćmieniami. Unikać dni wykreślonych.
Prace przy pszczołach wykonywać najlepiej od 12. do 23., zwłaszcza w okresie zaznaczonym linią przerywaną od 17. do 23.

Powiązane artykuły

Leave a Comment