Home Ogród Terminy prac na luty 2022 – ogród ekologiczny

Terminy prac na luty 2022 – ogród ekologiczny

Ogród ekologiczny – terminy prac na luty 2022 zgodne z kalendarzem księżycowym.  Luty to najlepszy czas by wykonać pierwsze poważniejsze siewy na rozsady.  Jak zaplanować terminy prac na luty 2022 – oto nasze podpowiedzi.

Terminy prac ogrodniczych na luty 2022, czyli kiedy siać, pikować i przesadzać rośliny?

Cieplejszy luty powoli pozwala na rozpoczęcie prac związanych z cięciem drzew i krzewów, a nawet uprawami pod osłonami i w tunelach foliowych. W pierwszej połowie miesiąca wykonuje się podobne prace jak w styczniu. W końcu lutego, zwłaszcza gdy jego początek był mroźny, można przystąpić do zakładania ciepłego inspektu.

Na początku miesiąca można już siać, pikować i przesadzać rośliny w szklarniach lub na parapetach okiennych. Najlepszy czas do tych czynności będzie w kwadrze korzenia od 17 do 22 lutego. Wcześniej bardzo dobra będzie też kwadra liścia od 2 do 7 oraz kwadra owocu od 10 do 15 lutego. Wtedy też można rozpoczynać pędzenie roślin cebulowych i warzyw. Przesadzać kwiaty i rozsadę najlepiej w podobnych terminach w dniach zaznaczonych jako korzystne.

Cięcia drzew i krzewów w lutym

W przydomowym ogródku, na działce cięcia prześwietlające drzew i krzewów, usuwanie suchych pędów malin, obcinanie pnączy, cięcie żywopłotów i winorośli, przygotowanie podłoża w cieplarniach prowadzić najlepiej w dni bez mrozu. Najlepiej w czasie ubywania Księżyca 1 lutego i po 16 lutego, brak linii i linia przerywana lub kolor żółty lub niebieski. Karczowanie drzew przeprowadzać w okresie przybywania Księżyca od 2 do 15 lutego.

Zrazy z drzew owocowych ścinać najlepiej przed pełnią (16 lutego) 13, 14, 15 oraz po pełni, czyli 17, 18, 19 lutego.

Kiedy bielić drzewka owocowe?

W kwadrze uprawy (podobnie jak w styczniu) po oskrobaniu pni drzewek z łuszczącej się kory można je bielić wapnem zmieszanym z gliną i krowieńcem. Warto też zakładać opaski na drzewa przeciw szkodnikom. Wtedy też można osłaniać drzewka przed nadmiernym ogrzaniem, od strony południowej, papierem falistym lub deską.

Kiedy wysiewać pomidory na rozsadę?

Warto już wysiewać nasiona roślin, z których pragniemy otrzymać wczesną rozsadę. Rośliny liściowe, np. kapustne, najlepiej wysiewać po nowiu w kwadrze liścia od 2 do 7 lutego. Rośliny kwiatowe i owocowe, np. pomidory, najkorzystniej wysiewać przed pełnią w kwadrze owocu od 10 do 15 lutego (dwie linie ciągłe, kolor czerwony). W drugiej kolejności wybierać wcześniejszą kwadrę liścia. Rośliny korzeniowe, np. seler, które plonować będą jeszcze w tym roku, wysiewać najlepiej w kwadrze korzenia od 17 do 22 lutego. Następnie wybierać kwadrę liścia, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę owocu.

Kiedy sadzonkować rośliny pokojowe?

Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, sadzonkować, ukorzeniać w kwadrze korzenia od 17 do 22, wcześniej dobrym terminem będzie też kwadra liścia od 2 do 7 lutego.

Kiedy ciąć drzewa w lesie?

Cięcie drzew w lasach z przeznaczeniem na opał, sprzęty najlepiej przeprowadzać 1 lutego i od 16 lutego. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca, szczególnie po nowiu przed pełnią od 2 do 15 lutego.

Prace w gospodarstwie w lutym 2022

Nawozić pola, łąki obornikiem, kompostem, zakładać inspekty najkorzystniej w kwadrze uprawy (linia przerywana, kolor niebieski).

Ubijać zwierzęta najlepiej od 2 do 15 lutego.

Kury, indyki, gęsi, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać od 10 do 15 lutego.

Zabiegi rozpłodowe zwierząt przeprowadzać najlepiej od 2 do 15 lutego. Unikać dni wykreślonych.

Prace w pasiekach wykonywać najlepiej od 17 lutego do 1 marca, szczególnie w kwadrze uprawy od 23 lutego do 1 marca.

Powiązane artykuły

Leave a Comment