Home Ogród Terminy prac na styczeń 2022

Terminy prac na styczeń 2022

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Terminy prac na styczeń 2022 z kalendarzem księżycowym.  Gdy zima jeszcze za oknami, my powoli zaczynamy myśleć o wiośnie w ogrodach i pierwszych siewach.  Jak zaplanować terminy prac na styczeń 2022 – oto nasze podpowiedzi.

W styczniu załóż dziennik

Pierwszy miesiąc nowego roku warto wykorzystać na zaplanowanie prac w ogrodzie oraz założenie dziennika. Niekiedy zdarza się, że w ostatniej dekadzie, po 20 stycznia, po wspomnieniu Fabiana i Sebastiana, gdy słońce mocniej przygrzeje, a średnia temperatura nie jest zbyt niska, zaczynają krążyć już w roślinach soki i wtedy pojawiamy się w polu i w ogrodzie.

Pielęgnujemy drzewa i krzewy

Do 2 i po 18 stycznia, gdy Księżyca będzie ubywało, ale najlepiej w kwadrach uprawy do 2 i od 25 stycznia do 1 lutego, można przystąpić w sadach i ogrodach przydomowych do prześwietlania koron drzew owocowych, cięcia żywopłotów, krzewów, prześwietlania krzewów ozdobnych, pnączy. Prace wykonywać w dni bez silnych mrozów. Po pełni (18 stycznia) w kwadrze korzenia czynności wykonywać najlepiej w godzinach przedpołudniowych, a w kwadrach uprawy po południu. Rany na drzewach i krzewach zasmarowywać farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.

Karczowanie oraz przesadzanie drzew, starszych iglaków itp. z zamrożoną bryłą korzeniową przeprowadzać najlepiej przed pełnią w kwadrze owocu albo po nowiu w kwadrze liścia. Drzewka owocowe oczyszczać, szczotkować, niszczyć narośla, szkodniki, zbierać i palić kokony owadów, mumie owoców, usuwać zgniłe owoce najlepiej w kwadrach uprawy (linia przerywana lub kolor niebieski).

Zgarniamy śnieg i bielimy drzewka

Wtedy też warto zgarniać śnieg w obręby koron drzew i udeptywać. Jest to najdoskonalszy kożuch chroniący przed mrozami. Opóźni to też kwitnienie, co zabezpieczy, szczególnie grusze i wiśnie, przed wiosennymi przymrozkami. W kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy można bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem (w dni bezmroźne). Najczęściej wapna bierze się mniej niż pozostałych składników. Można też stosować tylko mieszaninę wapna (2/3) z gliną (1/3) zamiast samego wapna. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronić drzewa, przywiązując do pnia deskę od strony południowej; można też stosować inne osłony, np. tekturę falistą, trzcinę, wąską matę słomianą itp.

Sprawdzamy siłę kiełkowania

W czasie przybywania Księżyca od 3 do 17 stycznia w dniach oznaczonych rączką z nasionkami, zwłaszcza w kwadrze owocu od 10 do 17 stycznia, warto wysiewać i sprawdzać siłę kiełkowania nasion roślin owocujących nad ziemią. W tych terminach warto wysiewać nasiona poziomek, by otrzymać wczesną rozsadę. Podobna rada odnosi się do siewów innych roślin „na rozsadę”. Dla roślin korzeniowych najlepsza będzie kwadra korzenia od 19 do 24 stycznia, wcześniej dobra będzie też kwadra liścia na początku miesiąca.

Kiedy ciąć drzewa w lesie?

Styczeń należy do najlepszych miesięcy do cięcia drzew w lasach. Tę czynność najlepiej wykonywać w czasie przybierania Księżyca (linia pionowa ciągła, kolor zielony i czerwony), im bliżej pełni, tym lepiej (od 2 do 18 stycznia), jeżeli pragniemy pozyskać drewno budulcowe i żywiczne opałowe. Drewno opałowe suche (szybciej schnące) i na sprzęty ścinać najlepiej przed nowiem w kwadrze uprawy 1 i od 25 do 31 stycznia. Zrazy z drzew owocowych ścinać najlepiej przed i po pełni (18 stycznia), czyli 15, 16, 17 oraz 19, 20, 21 stycznia. Dobry czas na pobranie zrazów będzie też w lutym przed i po pełni (16 lutego).

Kiedy nawozić?

Kompostem nawozić bardziej suche łąki, najlepiej w dniach zakreskowanych linią przerywaną, kolor niebieski. Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, sadzonkować najlepiej w kwadrze korzenia, w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia. Warto też wtedy rozpoczynać pędzenie kwiatów cebulowych.

Usuwamy czapy śniegowe. W okresie większych mrozów dokarmiamy ptaki i zwierzynę.

W styczniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Styczeń w gospodarstwie

Ubijać zwierzęta najlepiej w czasie zaznaczonym linią ciągłą, od 3 do 17 stycznia.

Gęsi, kaczki, kury, indyki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać najkorzystniej przed pełnią od 10 do 17 stycznia.

Zabiegi rozpłodowe zwierząt najlepiej przeprowadzać zawsze w okresie przybywania Księżyca od 3 do 17 stycznia, unikać dni wykreślonych.
Prace przy pszczołach wykonywać najlepiej od 19 do 31 stycznia, zwłaszcza w okresie zaznaczonym linią przerywaną, czyli od 25 do 31 stycznia.

Powiązane artykuły

Leave a Comment