Home Bez kategorii Terminy siewów i zbiorów na sierpień 2021

Terminy siewów i zbiorów na sierpień 2021

Letni sierpień 2021 to czas,  rolniczych i ogrodniczych żniw. Zboża już są dojrzałe, a ogrody i sady pełne dojrzałych ziół, owoców i warzyw. W sierpniu zbieramy, przetwarzamy i konserwujemy to co urodziło się w tym roku. Oto najlepsze terminy zbiorów na sierpień, a także siewów m.in. poplonów oraz innych czynności ogrodniczo-gospodarskich w sierpniu 2021.

Najlepsze terminy zbioru owoców i żniw w sierpniu?

W sierpniu pozyskujemy owoce – m.in. gruszki, jabłka, śliwy, brzoskwinie, jeżyny – i warzywa owocowe, m.in. pomidory, cukinię, ogórki, fasolę i inne strączkowe, w dni słoneczne po południu w kwadrze owocu od 17 do 21 sierpnia. Dobre dni to też kwadra liścia od 9 do 14 oraz kwadra korzenia od 23 do 29 sierpnia. Powyższe uwagi dotyczą też zbioru zbóż, żniwowania. Szczególnie jednak pozyskiwania nasion do siewu wielu roślin, np. warzyw, ziół i kwiatów. Podane terminy to również najlepszy czas do wykonywania rozmaitych przetworów – kompotów, nastawiania win, kwaszenia ogórków, suszenia. Unikać zbiorów owoców, ziół, nasion kwiatów i innych roślin, np. motylkowych, a także wykonywania przetworów w kwadrach uprawy (linie przerywane i kolor niebieski) i w dniach wykreślonych.

Zbiór warzyw liściowych w sierpniu

Podane wyżej uwagi odnoszą się też do warzyw liściowych. Korzystnym okresem zbiorów dla tych roślin będzie kwadra owocu, a także wcześniejsza kwadra liścia i późniejsza korzenia. Dotyczy to również traw, koszenia potrawów. Rośliny o mięsistych liściach, trawy, zioła liściowe niearomatyczne, w przeciwieństwie do owoców, lepiej pozyskiwać rano lub w godzinach przedpołudniowych. Wtedy dłużej zachowują jędrność i świeżość oraz są bogatsze w składniki odżywcze.

Zbiór roślin korzeniowych i rozsadzanie bylin

Zbiory roślin korzeniowych, ziemniaków, marchwi, pietruszki, czosnku, cebuli, buraczków najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca. Od pełni do nowiu, czyli w kwadrze korzenia od 23 do 29 i w kwadrach uprawy do 7 i po 30 sierpnia. Szczególnie wartościowe będą te pozyskane bliżej nowiu. W kwadrach uprawy od 7 i od 31 sierpnia w dniach oznaczonych małymi korzeniami.

Kwadra korzenia po pełni od 23 do 29 sierpnia jest najkorzystniejsza do rozsadzania, dzielenia wieloletnich roślin korzeniowych, kwiatów bylinowych, np. piwonii, roślin skalnych, przesadzania, sadzenia cebul kwiatów, siewów roślin korzeniowych, np. rzodkiewki. Wcześniej dobra też kwadra liścia.

Kiedy wykonywać jesienne siewy?

Siewy, nasadzenia roślin liściowych, np. sałaty, szpinaku, jarmużu, kalarepy, roszponki, roślin na zielone nawożenie najlepiej przeprowadzać w czasie przybywania Księżyca (linia ciągła i kolor zielony). Szczególnie korzystnym terminem jest kwadra liścia. Dobra też będzie kwadra owocu i kwadra korzenia w drugiej połowie miesiąca. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią oraz kwiaty siejemy, sadzimy, przesadzamy, rozsadzamy – np. truskawki, poziomki – oraz kwiaty dwuletnie – dzwonki, bratki, stokrotki, niezapominajki – w czasie przybywania Księżyca. Najlepiej jednak w bliskości pełni (22 sierpnia i 21 września), w kwadrze owocu. Wczesne siewy na polach, m.in. poplonów, przeprowadzać najlepiej po nowiu (8 sierpnia) w kwadrze liścia, oraz w kwadrze owocu lub w kwadrze korzenia.

Kiedy przeprowadzać zabiegi nawożenia i zwalczania szkodników?

Nawozić pola, ogrody pod kolejne uprawy kompostem, pozbawione owoców krzewy jagodowe, zasilać nawozem płynnym drzewa, najlepiej w trakcie ubywania Księżyca. Szczególnie w okresie zaznaczonym liniami przerywanymi lub kolorem niebieskim.

Linie przerywane lub kolor niebieski wyznaczają też najkorzystniejsze terminy przeprowadzania wszelkich zabiegów uprawowych w polu: orek, podorywek, bronowania oraz w ogrodzie: spulchniania, okopywania itp. Również wtedy najlepiej zwalczać szkodniki, chwasty. Tego rodzaju prace najlepiej wykonywać w dniach oznaczonych łopatką i kolorem niebieskim.

Kiedy wykonywać zabiegi cięcia?

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (8 sierpnia) w kwadrze liścia, gdy chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Cięcie letnie drzew owocowych, przycinanie krzewów, usuwanie pędów malin, wilków, odrostów korzeniowych, usuwanie przekwitłych główek kwiatów, uszczykiwanie wierzchołków pomidorów, brukselki, kukurydzy najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca między pełnią i nowiem, szczególnie w kwadrach uprawy.

Ukorzenianie sadzonek zielnych i zdrewniałych różnych roślin najlepiej wykonywać w kwadrze korzenia. Wcześniej dobra też kwadra liścia. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać najlepiej w kwadrze owocu. W drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia, w trzeciej kwadrę korzenia.

Sierpień 2021 w gospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać od 9 do 21 sierpnia, unikać dni wykreślonych.

Ryby w stawach i oczkach wodnych dokarmiać intensywniej od 9 do 21 sierpnia.

Zabiegi pielęgnacyjne przy pszczołach najlepiej przeprowadzać do 7 i od 23 sierpnia, szczególnie dobry czas będzie do 7 i od 30 sierpnia. Dokarmiać zaś od 9 do 21 sierpnia.

 

Grafiki pochodzą z wersji na ścianę Ekologicznego Poradnika Księżycowego i objęte są prawami autorskimi.

Powiązane artykuły

Leave a Comment