Home Ogród Terminy siewów na czerwiec 2021

Terminy siewów na czerwiec 2021

Po zimnym maju niewykluczone, że w tym roku w czerwcu będzie trzeba dosiewać niektóre z roślin. Jakie zatem będą najlepsze terminy siewów, pierwszych zbiorów i nawożenia w czerwcu 2021? Oto wskazówki zgodne z kalendarzem księżycowym.

Kiedy zbierać pierwsze owoce?

Czerwiec to czas na sianokosy i pierwsze zbiory owoców. Najwartościowsze będą te zrywane w kwadrze owocu w drugiej połowie miesiąca. Można też z powodzeniem pozyskiwać owoce w dniach korzystnych w kwadrze liścia i korzenia pod koniec miesiąca. Jeżeli będziemy pozyskiwać owoce pamiętajmy by unikać kwadry uprawy, czasu między zaćmieniami, dni wykreślonych i pustych. W podanych wyżej okresach najlepiej wykonywać przetwory, które przeznaczymy na przechowanie (dni z rysunkiem słoika). Owoce będą wówczas bogatsze w cenne składniki. Zbiory najlepiej wykonywać w dzień słoneczny po południu.

Kiedy zbierać zioła?

W czerwcu w dalszym ciągu trwają zielarskie żniwa. Zgodnie ze wskazaniami ludowej tradycji, zioła najlepiej zbierać do 24 czerwca (św. Jana – tradycyjna pełnia słoneczna), szczególnie w okresie przybywania Księżyca od 12 do 22 czerwca, szczególnie korzystna jest kwadra owocu. Wcześniej dobra jest też kwadra liścia, potem kwadra korzenia pod koniec miesiąca. Unikać czasu między zaćmieniami i dni wykreślonych. Rośliny zielne pozyskiwać najlepiej w początkowej fazie kwitnienia, rankiem, po obeschnięciu rosy. Rośliny aromatyczne ścina się nieco później, w okolicach południa, bo mają wtedy więcej olejków leczniczych.

Czerwiec to również czas tradycyjnych sianokosów. Wyznacza go zasadniczo wstępne stadium kwitnienia traw. Dobrze byłoby zaplanować te prace od 12 czerwca, unikać dni wykreślonych. Gorsza z racji zaćmień kwadra korzenia na początku miesiąca.

Korzystny czas do siewów, sadzenia roślin owocujących nad ziemią – np. prosa, fasoli, ogórków na późniejszy zbiór – przypada w kwadrach owocu przed pełnią (24 czerwca), wcześniej dobra też kwadra liścia, później kwadra korzenia pod koniec miesiąca. Najmniej korzystna kwadra korzenia między zaćmieniami.

Kiedy siać rośliny dwuletnie?

Rośliny kwiatowe, m.in. dwuletnie – a więc stokrotki, bratki, malwy, byliny, orliki, łubiny – warto siać, także inne kwiaty przesadzać oraz zbierać z nich nasiona (jeśli już są) również w powyższych okresach. Dla rozsadzania, zbioru roślin liściowych najlepszy okres to kwadra liścia, później kwadra owocu, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia od 25 czerwca, gorszy dzień 1 czerwca z racji zaćmień.

Kiedy siać rośliny korzeniowe na jesienny zbiór?

Rośliny korzeniowe, m.in. brukiew, rozsadzać najlepiej w kwadrze korzenia pod koniec miesiąca, korzystne terminy także są w kwadrze liścia, gorsza kwadra owocu oraz korzenia w czasie zaćmień. Dobrym czasem do siewów roślin korzeniowych w formie poplonu na jesienny zbiór jest kwadra korzenia od 25 czerwca, wcześniej kwadra liścia, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę owocu oraz kwadrę korzenia między zaćmieniami. Unikać kwadry uprawy i dni wykreślonych.

W kwadrze korzenia lub wcześniej w kwadrze liścia sporządzać sadzonki z bylin i krzewów. Szczepić na zielono od 12 do 22 czerwca, najlepszy termin będzie od 19 do 22 czerwca.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (10 czerwca) w kwadrze liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrach korzenia i w kwadrze uprawy będzie wolniej odrastać.

Podlewaj rośliny po nowiu

Podlewać rośliny intensywniej po 10 czerwca. Ograniczyć podlewanie w kwadrze owocu, szczególnie przed pełnią (24 czerwca), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

Czerwcowe prace w sadzie

W sadzie zwalczać szkodniki, mszyce, gąsienice, stosując opryski najlepiej po pełni, szczególnie w kwadrze uprawy od 2 do 10 czerwca (linia przerywana/kolor niebieski) oraz w czasie zaćmień. Najbezpieczniej i najtaniej stosować preparaty wykonane domowym sposobem z roślin lub szarego mydła (20-30 g mydła rozpuścić w litrze letniej wody, można dodać nieco oleju rzepakowego lub denaturatu; zwalcza skutecznie mszyce i gąsienice). W kwadrze uprawy wycinać też odrosty korzeniowe, przerywać zawiązki. Jest to również najlepszy okres do nawożenia niektórych roślin kompostami, gnojówkami roślinnymi, np. z pokrzywy, żywokostu. W wyżej podanych terminach również warto nawozić kompostami łąki.

Kiedy niszczyć chwasty?

Prace uprawowe: redlenie, podorywki, niszczenie chwastów – np. wycinanie ostu, przerywki roślin – najkorzystniej wykonywać w kwadrze uprawy (linia przerywana/kolor niebieski). Wtedy też przygotowywać nowe pryzmy kompostowe. Dokarmiać intensywniej ryby od 12 do 22 czerwca.

Czerwcowe prace w gospodarstwie

Strzyc owce w okolicach nowiu (10 czerwca). Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach. Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem od 2 do 10 czerwca.

W pasiekach większość prac pielęgnacyjnych wykonać najlepiej do 8 i od 25 czerwca, szczególnie jednak od 2 do 8 czerwca. Wstrzymać się od niepokojenia owadów od 9 do 24 czerwca.

Powiązane artykuły

Leave a Comment