Home Nowość Terminy siewów na maj 2021

Terminy siewów na maj 2021

Maj to czas wysiewu wielu roślin ciepłolubnych wprost do gruntu, a także pierwszych zbiorów ziół, sałat, rzodkiewek, truskawek, szparagów… Jak siać, dbać o uprawy i glebę zgodnie z kalendarzem księżycowym? Oto terminy siewów maj 2021 zgodne z kalendarzem księżycowym.

Kiedy w maju siać i sadzić rośliny ciepłolubne

W maju rozpoczynamy siew i sadzenie roślin ciepłolubnych owocujących nad ziemią. Zgodnie z bardzo dawną, polską tradycją należy to robić dopiero po św. Stanisławie, czyli po 8 maja. W tym roku przypadnie to w bardzo niekorzystnym czasie, bowiem w kwadrze uprawy, dlatego siewy warto rozpocząć kilka dni później. Najlepiej wykonać siewy do gruntu fasoli, ogórków, dyni po 11 maja. Wcześniej dobry też termin w kwadrze korzenia do 2 maja. Gorsza z racji zaćmień kwadra korzenia pod koniec miesiąca od 28 maja. Jeżeli jednak będzie jeszcze zbyt chłodno, zwłaszcza na północy Polski, nie zaszkodzi siewy wrażliwszych roślin ciepłolubnych przesunąć na kwadrę liścia i owocu od 13 do 24 maja, czyli w drugiej połowie miesiąca.

Kiedy siać grykę, kukurydzę, zboża?

W maju przystępujemy do siewu lnu, kukurydzy, prosa, gryki, kończymy siewy ziół, zbóż, łubinu i wielu kwiatów. Najlepszym terminem do tych czynności będzie czas od 13 do 24 maja. Zboża, zioła i kwiaty można z powodzeniem wysiewać także w kwadrze korzenia na początku miesiąca. Gorsza z racji zaćmień kwadra korzenia od 28 maja.

Kiedy wysadzać pomidory do gruntu?

Najlepszy termin do wysadzania pomidorów do gruntu na cieplejszych stanowiskach i w foliach będzie w kwadrze owocu od 20 do 24 maja. Wcześniej dobra też kwadra liścia od 13 do 18 maja oraz kwadra korzenia do 2 maja. Później gorszy czas między zaćmieniami od 28 maja do 1 czerwca w kwadrze korzenia. Bezpośrednio do gruntu najlepiej wysadzać także w tych terminach, czyli pod koniec miesiąca w kwadrze owocu od 20 do 24 maja w kwadrze liścia. Gorszy czas z racji zaćmień w kwadrze korzenia od 28 maja do 1 czerwca. Unikać dni wykreślonych. Dni od 22 do 24 (z wyjątkiem 26 maja) będą dobrym okresem do wykonywania szczepień, gorszy z racji zaćmień czas po pełni. Potem dobry czas będzie w okolicach czerwcowej pełni (24 maja).

Kiedy sadzimy rośliny korzeniowe?

Najlepszy czas do sadzenia roślin korzeniowych, m.in. ziemniaków, rozsady brukwi i cebuli, przypada w kwadrach korzenia na początku miesiąca, gorsza z racji zaćmień ta pod koniec miesiąca. Bardzo dobra będzie też kwadra liścia i wyjątkowo kwadra owocu. W kwadrze korzenia i dniach poza zaćmieniami najlepiej wysiewać rośliny korzeniowe na jesienny zbiór, m.in. marchew, a także rzodkiewki, rzodkiew letnią.

Maj to czas na wysiew kwiatów jednorocznych

Kwiaty jednoroczne siać, rozsadzać najlepiej w kwadrze owocu (podwójne linie ciągłe). Bardzo dobra także kwadra liścia i kwadra korzenia do 2 maja. Sadzić rozsadę roślin liściowych – m.in. kapustnych, sałat – w kwadrze liścia lub w kwadrze owocu, dosyć dobra też kwadra korzenia do 2, gorsza z racji zaćmień ta od 28 maja. Wybierać przede wszystkim dzień dżdżysty, bo wtedy rośliny zdecydowanie lepiej się przyjmują. Siewy, sadzenia wykonywać przed południem, najlepiej rankiem. Kwadra liścia oraz kwadra korzenia na początku miesiąca to najlepszy czas do rozmnażania roślin przez sadzonki zielne i odkłady. Można wybrać też kwadrę owocu, unikać dni między zaćmieniami. Rośliny balkonowe rozmnażać przez sadzonki, odkłady również w tych samych terminach.

Najlepszy termin do zwalczania szkodników?

Okres zaznaczony kolorem niebieskim oraz czas zaćmień jest najkorzystniejszy do zwalczania szkodników, zbierania gąsienic, oprysków drzew. W dniach zakreskowanych linią przerywaną oraz w bliskości zaćmień najlepiej przeprowadzać wszelkie prace pielęgnacyjne wokół roślin, niszczyć chwasty w ogrodach i na polach, m.in. w ziemniakach. Wtedy też okopywać, redlić, motykować. Są to dobre okresy do przerzedzania kwiatów, usuwania zasychających kwiatów i kwiatostanów oraz zawiązków drzew, wykonywania przerywek, usuwania glonów z oczek wodnych.

Kosimy trawę w maju

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrze liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrach korzenia i uprawy będzie wolniej odrastała.

Terminy zbioru ziół w maju

Maj to czas zbioru ziół, ponieważ są najwartościowsze. Pozyskuje się przede wszystkim liście, kwiaty i całe rośliny zielone. Zbiory przeprowadzać najlepiej w czasie przybywania Księżyca, który wyznaczają linie ciągłe, możliwie w bliskości pełni, w kwadrze owocu (podwójna linia), szczególnie kwiaty. Korzystna będzie także kwadra liścia. Zbiory można także przeprowadzić w kwadrze korzenia do 2, unikać czasu po 26 maja. Najwartościowsze są zioła zbierane rankiem w dzień słoneczny po obeschnięciu rosy. Unikać pozyskiwania ziół w dniach zakreskowanych linią przerywaną. Warzywa liściowe – m.in. rabarbar, szpinak, pędy szparagów – są najwartościowsze, gdy pozyskuje się je w terminach podobnych jak zioła, ale najkorzystniejsza jest kwadra liścia.

Podlewać intensywnie ogrody, szczególnie młode kwitnące drzewka, w kwadrze liścia po nowiu (11 maja).

Maj w gospodarstwie

Kury, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać najlepiej przed pełnią od 20 do 24 maja.

Bielić pomieszczenia inwentarskie w okresie zakreskowanym linią przerywaną.

Dokarmiać ryby częściej w stawach i oczkach wodnych od 13 do 24 maja.

Strzyc owce w okolicach nowiu (11 maja). Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach.

Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem od 3 do 11 maja.

Większość prac pielęgnacyjnych w pasiekach wykonywać najlepiej do 10 i po 26, szczególnie od 3 do 10 maja. Unikać prac przy pszczołach od 12 do 26 maja, wtedy jednak można owady podkarmiać.

 

GRAFIKI POCHODZĄ Z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO 2021 WERSJA NA ŚCIANĘ – objęte są prawami autorskimi.

Powiązane artykuły

Leave a Comment