Home Bez kategorii Terminy siewów na wrzesień 2021

Terminy siewów na wrzesień 2021

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Jesienny wrzesień 2021 to czas,  rolniczych siewów zbóż ozimych, i ogrodniczych zbiorów dorocznych plonów. Wrzesień to także czas na wysiew poplonów i sadzenia roślin cebulowych. We wrześniu zbieramy, przetwarzamy i konserwujemy to co urodziło się w tym roku. Oto najlepsze terminy zbiorów na wrzesień, a także siewów m.in. poplonów oraz innych czynności ogrodniczo-gospodarskich we wrześniu 2021.

Kiedy najlepiej siać we wrześniu 2021?

W tym roku święto Matki Bożej Siewnej (8 września) przypadnie w okresie przybywania Księżyca w kwadrze liścia, czyli bardzo korzystnym terminie do siewów i sadzenia.

Później dobry termin do wykonywania prac polowych i ogrodniczych będzie w kwadrze owocu i korzenia w drugiej połowie miesiąca. Późniejsze siewy warto przełożyć na drugą połowę września (kwadra owocu i korzenia) lub na pierwszą połowę października (kwadra liścia i owocu). Unikać dni wykreślonych.

Terminy zbiorów warzyw korzeniowych?

Zbiory ziemniaków, warzyw korzeniowych przeprowadzać do 6 i od 22 września. Najlepiej jednak w kwadrach uprawy (linie przerywane, kolor niebieski), w dniach oznaczonych rysunkami małych korzeni, zwłaszcza jeżeli chcemy je dłużej przechowywać. Pozyskiwane plony będą wtedy najbardziej wartościowe. Dobry też termin po nowiu (7 września) w kwadrze liścia.

Kwadra korzenia, w drugiej kolejności kwadra liścia, są najlepsze do wyjmowania cebul kwiatów na przechowanie, do wykopywania karp dalii (dopiero jednak po zwarzeniu liści). Przy wyznaczaniu terminu prac unikać dni wykreślonych.

Kiedy pozyskiwać nasiona i robić przetwory?

Zbierać nasiona warzyw, kwiatów, ziół, drzew, owoców z drzew, roślin owocowych, pomidorów, kukurydzy, fasoli, orzechów, winogron najlepiej w kwadrze owocu w połowie miesiąca. Dobry czas również w kwadrze liścia, w drugiej kolejności wybierać kwadrę korzenia.

Od 8 do 20 września, zwłaszcza w kwadrze owocu, najlepiej wykonywać przetwory, będą najbardziej wartościowe, unikać dni wykreślonych i pustych. Dosyć dobry czas też od 22 do 28 września.

Do zbioru roślin włóknistych, np. lnu, korzystna będzie kwadra liścia, w drugiej kolejności wybierać kwadrę owocu i w trzeciej kwadrę korzenia. Podobne terminy najlepsze są też do siewów poplonów na zielony nawóz, pokrycia grządek. Zbiory roślin liściowych i przetwory z nich wykonywać w kwadrze liścia i w kwadrze owocu.

Kiedy wykonywać wczesne jesienne siewy i sadzenia?

Rozdzielać, przesadzać zioła i kwiaty wieloletnie, sadzić cebule kwiatów, czosnek najlepiej w kwadrze korzenia. Wcześniej można te prace wykonywać także w kwadrze liścia. W tych terminach warto się też zdecydować na wczesne jesienne siewy roślin korzeniowych i ukorzeniać sadzonki fuksji, pelargonii.

Siewy roślin owocujących nad ziemią, a także kwiatów, ziół najlepiej przeprowadzić przed pełnią (21 września), czyli od 14 do 20 września. Wtedy też będzie najlepszy czas do przesadzania roślin zimozielonych, m.in. iglaków, wrzosów. Dobry czas występuje też w kwadrze liścia oraz w kwadrze korzenia.

Obficie podlewać rośliny zimozielone, np. bukszpan oraz krzewy i drzewa iglaste po nowiu (7 września) w kwadrze liścia. Ułatwi im to przetrwanie zimy.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać w kwadrze liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić; ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Najlepsze terminy do nawożenia i pielęgnacji ziemi

Nawozić pola, ogrody (ale nie rośliny) najlepiej w okresie oznaczonym liniami przerywanymi.

Kwadry uprawy to również najkorzystniejszy okres dla prac uprawowych, orek, kopania, wzruszania gleby, także niszczenia chwastów, tępienia szkodników na polach, w ogrodach, obejściach, wykonywania zabiegów higienicznych w piwnicach, zagrodach. Na tego rodzaju prace najlepiej wybierać dni oznaczone łopatką. Wtedy też zakładać opaski lepne szerokości 10-15 cm i opaski z mchu, m.in. przeciw kwieciakom (opaskę lepną przytwierdzoną do drzewa wystarczy okleić szczelnie mchem).

Terminy prac we wrześniu w gospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać od 8 do 20 września, unikać dni wykreślonych.

Żołędzie, kasztany zbierać na paszę dla bydła od 8 do 20 września.

Strzyżenie owiec najlepsze jest w okolicach nowiu (7 września).

Ubijać zwierzęta gospodarskie, ptactwo od 8 do 20 września.

Dokarmiać intensywniej ryby od 8 do 20 września.

Prace pielęgnacyjne przy ulach wykonywać najlepiej do 6 i po 21 września, zwłaszcza do 6 i od 29 września.

Powiązane artykuły

Leave a Comment