Home Dom Ukłucie, użądlenie, ukąszenie… jak zmniejszyć dolegliwość

Ukłucie, użądlenie, ukąszenie… jak zmniejszyć dolegliwość

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Czyli kilka słów o letnich dolegliwościach ogrodników i miłośników przyrody. Jak radzić sobie z ukąszeniami, użądleniami lub ukłuciami przez owady? Przeczytajcie… 

Jak najlepiej usunąć żądło?

Przy użądleniach pszczół najpierw należy usunąć żądło. Dawni lekarze naturaliści tak radzili to wykonywać: „Zwilża się paznokieć wielkiego palca i posuwa nim nacisnąwszy po silnie naprężonej skórze w miejscu skaleczonym, tak długo, aż się żądło względnie trucizna wysunie. Żądło trzeba najprzód wydobyć”. Współcześni lekarze są tego samego zdania, ponieważ uważają, że nie należy wyciągać żądła, chwytając dwoma palcami za jego koniec, ponieważ powoduje to wyciśnięcie resztek jadu, lecz należy żądło najpierw podważyć paznokciem lub końcem szpilki, potem delikatnie usunąć.

Zimne okłady

Medycyna naturalna i ludowa radzi okładać miejsce ukłucia zimnymi okładami wody, twarogu. Pomocne w takich przypadkach bywają też okłady z octu, cytryny, z zimnej gliny i mleka. Wcierać też można sok z cebuli lub oliwę, natrzeć ranę amoniakiem (tutaj chodzi o rozpuszczony węglan amonu) albo smarować całą ukłutą ranę lub nogę ciepłą oliwą.

Nalewki i mydło

Kolejnym pomocnym środkiem jest eter, którym nacieramy miejsca bolące, zmywamy nalewką z pomornika lub octem aromatyzowanym i okładamy liśćmi rojnika pospolitego. Skutecznie łagodzi również skutki ukąszenia natarcie kawałkiem selera. Na Kujawach zalecano na miejsca użądlone kłaść kompresy z zimnej wody lub wody z octem, ciepłego mleka, spirytusu. Przykładano również mydło, jakikolwiek stołowy przedmiot oraz dojrzały ogórek.
Jak wykorzystać kojącą moc liści babki oraz szałwii, a także jak odstraszać komary i pająki przeczytacie w naszej książce „Słynne leki na 100 pospolitych dolegliwości”. Gorąco polecamy !
 
Ukłucia, użądlenia, ukąszenia

Powiązane artykuły

Leave a Comment