Nie trzeba kwiatów na balkonie, by stworzyć na nim swojski klimat. Miłośnicy ziół i warzyw mogą posadzić je w doniczkach. Rośliny nie tylko będą pięknie pachnieć i dobrze się prezentować, ale też można je wykorzystać w kuchni. Jakie zioła na balkon wybrać i jak o nie dbać?
Warzywa i zioła na balkon
Na balkonie możemy również uprawiać warzywa i zioła. Bardzo dobrze poradzą sobie tam pomidorki koktajlowe, papryczki mini czy rzodkiewka. Większość takich warzyw sieje się już pod koniec zimy, przygotowując rozsadę i dopiero sadzonki umieszcza się wiosną na balkonie. Wynika to z dłuższego okres wegetacji tych roślin. Inaczej jest z ziołami. Te szybko wschodzą i można je siać po ostatnich przymrozkach wprost do doniczek. W kwestii uprawy ziół pamiętajmy o tym, aby nie narażać ich zbytnio na otwarte słońce. Są to delikatne rośliny i może dojść do poparzeń słonecznych. Dzięki ziołom nasz balkon będzie wydzielał cudowne zapachy. Mięta, tymianek, rozmaryn czy melisa zawierają olejki eteryczne, które pod wpływem ciepła i słońca uwalniają się z roślin. Naturalna aromaterapia ukoi i duszę, i ciało.
Jakie rośliny na balkon wybrać, przeczytasz w serwisie Biokurier.pl.
Pielęgnacja ogrodu na balkonie – kilka rad
Zakładając ogród balkonowy, musimy wiedzieć, że rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają więcej troski od tych uprawianych w gruncie. Trzeba je częściej nawozić oraz podlewać, ponieważ podłoże szybciej się wyjaławia oraz schnie.
Rośliny warto nawozić kilka razy do roku. Dobrze jest używać nawozy o zwiększonej dawce, np. potasu przy uprawie roślin kwitnących. Podlewanie wykonujmy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, dzięki temu unikniemy uszkodzeń roślin. Warto do podlewania używać deszczówki albo wody odstanej, ponieważ zawiera ona mniej kwasów oraz nie będzie pozostawiała zacieków z wapnia i magnezu na liściach. Na rynku znane są również nowoczesne systemy nawadniające, które można sterować przez aplikację w telefonie.
Rośliny na balkonie mają również mniej miejsca w pojemnikach, dlatego dobrze jest często je przesadzać. W ten sposób uniknie się wzajemnego podduszania korzeni.
Pojemniki czy też doniczki, w których będą znajdować się rośliny, powinny posiadać dziurki. To nic innego jak odpływ dla zalegającej wody, który pozwala uniknąć chorób grzybowych.