Home Pogoda Wrzesień 2022 – pogoda we wrześniu długoterminowa

Wrzesień 2022 – pogoda we wrześniu długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Wrzesień 2022 – pogoda we wrześniu długoterminowa. Nadchodzi pierwszy jesienny miesiąc. Oto jaki będzie wrzesień po tak upalnym lecie i bardzo ciepłym sierpniu.

Wrzesień nadal ciepły i pogodny

Wrzesień przez większą część miesiąca może być pogodny i przyjemny. Pierwsza dekada powinna być pogodna, słoneczna, z aurą ciepłą, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Opady, jeżeli wystąpią, to wtedy, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Nie powinny być intensywne i długotrwałe. Pod koniec pierwszej dekady można spodziewać się większych chłodów w nocy, a także lokalnych, przygruntowych przymrozków.

Deszcz i opady również się pojawią

Bardziej zmienna aura na przełomie drugiej i trzeciej dekady. Wraz z końcem lata, a początkiem jesieni, będzie więcej dni z opadami. Nastaną jesienne słoty. Lokalnie opady mogą być długotrwałe, ale niekoniecznie intensywne. Podczas ładniejszej aury, gdy w nocy niebo będzie pogodne, niewykluczone chłody i przymrozki. Temperatury różnorodne, zazwyczaj ciepło w dzień, ale noce już chłodne, jesienne.

Koniec drugiej dekady i początek trzeciej to czas ponownej stabilizacji aury i pogodniejszych dni, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Przy rozpogodzeniach i słońcu w dzień ranki mogą być mgliste, niewykluczona poranna rosa. Temperatury przyjemne, z przewagą ciepła i ładnej, słonecznej pogody, charakterystycznej dla babiego lata. Opady, jeżeli wystąpią, pojawią się lokalnie, zwłaszcza gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Nie będą zbyt intensywne.

Pierwsze przymrozki już we wrześniu

Koniec miesiąca to nadal aura pogodna, ale już wyraźnie chłodniejsza, mroźniejsza. W dzień powinno być jeszcze ładnie, ciepło, słonecznie, jednak noce i ranki już z przymrozkami i lokalnymi mrozami. W górach w drugiej połowie miesiąca niewykluczone pierwsze opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Wyraźnie odczuwalne chłodne dni i noce.

Prognoza dodatkowa: Gdy Słońce wschodzi jasno, zaś niebo było pogodne i gwiaździste, podczas nocy można spodziewać się ładnej pogody.

LUDOWA METEOROLOGIA NA WRZESIEŃ

Jeśli w Maryi Narodzenie (8 września) nie pada, to sucha jesień się zapowiada.

Noc jasna na Michała (29 września), zima ostra i trwała, gdy noc słotna, zima do końca grudnia lekka i błotna.

PRZYSŁOWIA NA WRZESIEŃ

Święty Idzi (1 września) wiedzie wrzesień, wnet nadejdzie dżdżysta jesień.

Ze wszystkich świętych najlepszy Jacek (11 września), bo kto żyje, dostał placek.

Powiązane artykuły

Leave a Comment