Home Dom Wrzesień na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać we wrześniu? Oto 24 podpowiedzi

Wrzesień na polu, w sadzie i w ogrodzie… Jakie prace wykonywać we wrześniu? Oto 24 podpowiedzi

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Wrzesień – pierwszy jesienny miesiąc to czas gdy rolnicy kończą żniwa i rozpoczynają siewy ozimin, a ogrodnicy zbierają i zaprawiają plony owoców, warzyw i ziół… Jak najlepiej dbać o ogród i pole jesienią? Kiedy zbierać i przetwarzać zioła, owoce i warzywa by były najsmaczniejsze i najbardziej prozdrowotne? Oto 24 jesienne wskazówki dotyczące prac na polu i w ogrodzie zgodnie z kalendarzem księżycowym…

1. Kiedy najlepszy czas do prac polowych i ogrodniczych?

W tym roku święto Matki Bożej Siewnej (8 września) przypadnie w okresie ubywania Księżyca w kwadrze uprawy, a więc niekorzystnym terminie do siewów i sadzenia.Wcześniej dobry termin do wykonywania prac polowych i ogrodniczych będzie w kwadrze korzenia do 2., później w kwadrze liścia, owocu i korzenia w drugiej połowie miesiąca.

2. Kiedy przeprowadzać późniejsze siewy?

Późniejsze siewy warto przełożyć na drugą połowę września (kwadra liścia, owocu, korzenia) lub na pierwszą połowę października (kwadra korzenia i liścia). Unikać dni wykreślonych.

3. Kiedy zbierać ziemniaki i warzywa korzeniowe by się dobrze przechowywały?

Zbiory ziemniaków, warzyw korzeniowych przeprowadzać do 7. i po 25. Najlepiej jednak w kwadrze uprawy (linia przerywana), w dniach oznaczonych rysunkami małych korzeni, zwłaszcza jeżeli chcemy je dłużej przechowywać. Pozyskiwane plony będą wtedy najbardziej wartościowe. Dobry też termin po nowiu (9 września) w kwadrze liścia.

4. Kiedy wyjmować cebulki kwiatów?

Kwadry korzenia (w drugiej kolejności kwadra liścia) są najlepsze do wyjmowania cebul kwiatów na przechowanie, do wykopywania karp dalii (dopiero jednak po zwarzeniu liści). Przy wyznaczaniu terminu prac unikać dni wykreślonych.

5. Kiedy zbierać nasiona warzyw, owoców, ziół, kwiatów, drzew etc?

Zbierać nasiona warzyw, kwiatów, ziół, drzew, owoców z drzew, roślin owocowych, pomidorów, kukurydzy, fasoli, orzechów, winogron najlepiej w kwadrze owocu. Wcześniej korzystny termin to kwadra liścia w drugiej kolejności wybierać kwadry korzenia.

6. Kiedy najlepsze dni do wykonywania przetworów?

Od 10. do 24. najlepiej wykonywać przetwory, będą najbardziej wartościowe, unikać dni wykreślonych i pustych. Dosyć dobry czas też do 2. i po 25.  Najlepsze dni oznaczone są rysunkiem słoika.

7. Kiedy zbierać rośliny włókniste?

Do zbioru roślin włóknistych, np. lnu, korzystna będzie kwadra liścia, w drugiej kolejności kwadra owocu i kwadry korzenia.

8. Kiedy siać poplony na zielony nawóz?

Podobne terminy jak przy roślinach włóknistych, najlepsze są też do siewów poplonów na zielony nawóz, pokrycia grządek.

9. Kiedy zbierać rośliny liściowe i robić z nich przetwory?

Zbiory roślin liściowych i przetwory z nich wykonywać w kwadrze liścia i kwadrze owocu.


10. Kiedy rozdzielać, przesadzać zioła i kwiaty wieloletnie?

Rozdzielać, przesadzać zioła i kwiaty wieloletnie, sadzić cebule kwiatów, czosnek najlepiej w kwadrach korzenia. Można te prace wykonać także w kwadrze liścia.

11. Kiedy wykonywać wczesne jesienne siewy roślin korzeniowych?

W kwadrach korzenia i w kwadrze liścia warto się zdecydować na wczesne jesienne siewy roślin korzeniowych i ukorzeniać sadzonki fuksji, pelargonii.

12. Kiedy siać kwiaty, zioła, rośliny owocujące nad ziemią?

Siewy roślin owocujących nad ziemią, a także kwiatów, ziół najlepiej przeprowadzić przed pełnią (25 września), czyli od 18. do 24.

13. Kiedy przesadzać rośliny zimozielone iglaki i wrzosy?

Przed pełnią (25 września) będzie najlepszy czas do przesadzania roślin zimozielonych, m.in. iglaków, wrzosów. Dobry czas występuje też w kwadrach korzenia na początku i pod koniec miesiąca i w kwadrze liścia.

14. Kiedy podlewać bukszpany i iglaki?

Obficie podlewać rośliny zimozielone, np. bukszpan, oraz krzewy i drzewa iglaste po nowiu (9 września) w kwadrze liścia. Ułatwi to im przetrwanie zimy.

15. Kiedy ścinać trawę?

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać w kwadrze liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić; ścinana w kwadrach korzenia i uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

16. Kiedy nawozić pola i ogrody?

Nawozić pola, ogrody (ale nie rośliny) najlepiej w okresie oznaczonym linią przerywaną lub kolorem niebieskim, czyli w kwadrze uprawy.


17. Kiedy pracować z ziemią, niszczyć chwasty i tępić szkodniki?

Kwadra uprawy to również najkorzystniejszy okres dla prac uprawowych, orek, kopania, wzruszania gleby, także niszczenia chwastów, tępienia szkodników na polach, w ogrodach, obejściach, wykonywania zabiegów higienicznych w piwnicach, zagrodach. Na tego rodzaju prace najlepiej wybierać dni oznaczone łopatką lub kolorem niebieskim. Wtedy też na drzewkach zakładać opaski lepne szerokości 10-15 cm i opaski z mchu m.in. przeciw kwieciakom.

18. Kiedy wykonać jesienne prace w pasiece?

Prace pielęgnacyjne przy ulach wykonywać najlepiej do 7 i po 25, zwłaszcza od 3 do 7.

19. Kiedy przeprowadzać zabiegi rozpłodowe?

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać od 10. do 24.

20. Kiedy zbierać żołędzie na paszę?

Żołędzie, kasztany zbierać na paszę dla bydła od 10. do 24.

21. Kiedy strzyc owce?

Strzyżenie owiec najlepsze okolicach nowiu (9 września).


22. Kiedy ubijać zwierzęta gospodarskie?

Ubijać zwierzęta gospodarskie, ptactwo od 10. do 24.

23. Kiedy wędkować i dokarmiać ryby?

Na ryby najlepiej wybrać się 4, od 8 do 15, 18 i od 28 do 30 września. Dokarmiać intensywniej ryby od 10. do 24.

24. Kiedy wysyp grzybów w lesie?

Obfitości grzybów w ladach możemy się spodziewać od 19. do 30. września.
Ukazał się już nowy Ekologiczny Poradnik Księżycowy. tradycyjny i na ścianę Zamów już dzisiaj oba w atrakcyjnym cenowo pakiecie!
 
 

Powiązane artykuły

Leave a Comment