Home Nowość Wrzesień w ogrodzie i na polu

Wrzesień w ogrodzie i na polu

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Wrzesień w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Pierwszy jesienny miesiąc to nadal czas intensywnych prac i pozyskiwania tegorocznych plonów, ale również siewów zbóż ozimych. Ciepłe jesienne dni zapraszają ogrodników do spędzania czasu w ogrodzie i na polu. Oto najlepsze terminy wrześniowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Wrzesień w ogrodzie i na polu

W tym roku święto Matki Bożej Siewnej (8 września) przypadnie w okresie ubywania Księżyca w kwadrze korzenia, czyli korzystnym terminie do siewów i sadzenia.

Wcześniej dobry termin do wykonywania prac polowych i ogrodniczych będzie w kwadrze owocu, potem w kwadrze liścia i owocu w drugiej połowie miesiąca. Późniejsze siewy warto przełożyć na drugą połowę września (kwadra liścia i owocu) lub na pierwszą połowę października (kwadra korzenia). Unikać dni wykreślonych.

Kiedy zbierać ziemniaki?

Zbiory ziemniaków, warzyw korzeniowych przeprowadzać od 3. do 16. Najlepiej jednak w kwadrze uprawy (linia przerywana lub kolor niebieski), w dniach oznaczonych rysunkami małych korzeni, zwłaszcza jeżeli chcemy je dłużej przechowywać. Pozyskiwane plony będą wtedy najbardziej wartościowe. Dobry też termin po nowiu (17 września) w kwadrze liścia.

Kiedy wyjmować cebule i pozyskiwać nasiona?

Kwadra korzenia, w drugiej kolejności kwadra liścia, są najlepsze do wyjmowania cebul kwiatów na przechowanie, do wykopywania karp dalii (dopiero jednak po zwarzeniu liści). Przy wyznaczaniu terminu prac unikać dni wykreślonych.

Zbierać nasiona warzyw, kwiatów, ziół, drzew, owoców z drzew, roślin owocowych, pomidorów, kukurydzy, fasoli, orzechów, winogron najlepiej w kwadrach owocu na początku i pod koniec miesiąca. Dobry czas również w kwadrze liścia, w drugiej kolejności wybierać kwadrę korzenia.

Do 1. i po 17. najlepiej wykonywać przetwory, będą najbardziej wartościowe, unikać dni wykreślonych i pustych. Dosyć dobry czas też od 3. do 9.

Do zbioru roślin włóknistych, np. lnu, korzystna będzie kwadra liścia, w drugiej kolejności wybierać kwadry owocu i w trzeciej kwadrę korzenia. Podobne terminy najlepsze są też do siewów poplonów na zielony nawóz, pokrycia grządek. Zbiory roślin liściowych i przetwory z nich wykonywać w kwadrze liścia i w kwadrach owocu.

Rozdzielać, przesadzać zioła i kwiaty wieloletnie, sadzić cebule kwiatów, czosnek najlepiej w kwadrze korzenia. Później można te prace wykonywać także w kwadrze liścia. W tych terminach warto się też zdecydować na wczesne jesienne siewy roślin korzeniowych i ukorzeniać sadzonki fuksji, pelargonii.

Siewy roślin owocujących nad ziemią, a także kwiatów, ziół najlepiej przeprowadzić przed pełnią (2 września i 1 października), czyli 1. i od 25. do 30. Wtedy też będzie najlepszy czas do przesadzania roślin zimozielonych, m.in. iglaków, wrzosów. Dobry czas występuje też w kwadrze liścia oraz w kwadrze korzenia.

Kiedy podlewać i ciąć trawniki?

Obficie podlewać rośliny zimozielone, np. bukszpan oraz krzewy i drzewa iglaste po nowiu (17 września) w kwadrze liścia. Ułatwi im to przetrwanie zimy.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać w kwadrze liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić; ścinana w kwadrze korzenia i uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Kiedy najlepiej nawozić?

Nawozić pola, ogrody (ale nie rośliny) najlepiej w okresie oznaczonym linią przerywaną lub kolorem niebieskim.

Kwadra uprawy to również najkorzystniejszy okres dla prac uprawowych, orek, kopania, wzruszania gleby, także niszczenia chwastów, tępienia szkodników na polach, w ogrodach, obejściach, wykonywania zabiegów higienicznych w piwnicach, zagrodach. Na tego rodzaju prace najlepiej wybierać dni oznaczone łopatką. Wtedy też zakładać opaski lepne szerokości 10-15 cm i opaski z mchu, m.in. przeciw kwieciakom (opaskę lepną przytwierdzoną do drzewa wystarczy okleić szczelnie mchem).

Wrzesień w gospodarstwie

Prace pielęgnacyjne przy ulach wykonywać najlepiej od 3. do 16., zwłaszcza od 10. do 16.

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać do 1. i po 17., unikać dni wykreślonych.

Żołędzie, kasztany zbierać na paszę dla bydła do 1. i po 17.

Strzyżenie owiec najlepsze jest w okolicach nowiu (17 września).

Ubijać zwierzęta gospodarskie, ptactwo do 1. i po 17.

Dokarmiać intensywniej ryby do 1. i po 17.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2021 JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment