Home Rolnictwo Zacielenia krów, czyli kiedy jest skuteczna inseminacja?

Zacielenia krów, czyli kiedy jest skuteczna inseminacja?

Marek Gawinecki dzieli się z naszymi Czytelnikami obserwacjami dotyczącymi najskuteczniejszych sztucznych zacieleń. Zobaczcie jak odnieść sukces w inseminacji oraz w hodowli zgodnej z Księżycem. 

Księżycowy rytm pracy w gospodarstwie

Ekologiczny Poradnik Księżycowy ułatwia mi planowanie pracy, zwłaszcza siewów, zabiegów uprawowych, zbiorów, także zabiegów hodowlanych. Dzięki temu działam spokojniej i efektywniej. Mam lepsze wyniki w pracy hodowlanej i na polu. Zwracam głównie uwagę na rytm słoneczny i na kwadry Księżyca, bo ich wpływ jest najbardziej dostrzegalny i znany od wieków. Zazwyczaj wystarcza mi do ustalenia terminu prac obserwacja Księżyca na niebie. Do poradnika zaglądam najczęściej gdy jest pochmurno. Chciałbym podzielić się uwagami na temat sztucznych zacieleń.

Kiedy są najskuteczniejsze sztuczne zacielenia?

Według moich obserwacji najlepszym momentem do sztucznych zacieleń krów, sztucznej inseminacji jest trzecia kwadra księżyca, po pełni. Ta reguła działa w moim gospodarstwie prawie w 100 proc. Zapewne to przesuniecie w cyklu, w stosunku do krycia naturalnego, (które najkorzystniejsze jest w okresie od nowiu do pełni, a zwłaszcza przed pełnią), wynika z ingerencji w naturalny rytm płodności krów.

W korzystnych kwadrach od nowiu do pełni zacielenia sztuczne są w granicach 70-80 proc. Przy czym wiosenne zacielenia są zawsze pewniejsze i bardziej udane.

To moim zdaniem wynika z rytmu natury. Gdy krowa zacieli się np. w czerwcu to wtedy ciele rodzi się marcu, czyli w okresie gdy zaczyna rosnąć trawa. Wtedy już powoli bywa dostatek paszy dla krowy i w przyszłości dla cielęcia. Wiosną i latem również zwierzęta mają więcej ruchu, są zazwyczaj zdrowsze, bardziej witalne.

Gdy krowy zaciela się w mniej naturalnych okresach, tak by cielaki rodziły się jesienią albo zimą, to wtedy są one słabsze, nawet gdy zapewnia im się dobre warunki bytowe. Zapewne jest to skutek zakłócenia prawa natury, któremu każda krowa nadal podlega.

Ekologiczny chów w moim gospodarstwie sprawia, że krowy są w pełni wydajne jeszcze wtedy gdy mają 7-10 lat.

 

Porada pochodzi z Ekologicznego Poradnika Księżycowego 2015,


Najnowsze porady dotyczące walki z perzem i przepis na domowy jogurt naturalny znajdziesz w Poradniku na 2017 rok!

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment