Lektur dla zielarza ciag dalszy… tym razem zajmiemy się zastosowaniem ziół…
7. Apteka Pana Boga – Maria Treben

„Apteka Pana Boga” to światowy bestseler, którego sprzedało się ponad 9 milionów egzemplarzy. To książka, którą każdy miłośnik ziół powinien mieć w swojej biblioteczce!
Książka Marii Treben „Apteka Pana Boga” to opis 30 gatunków roślin leczniczych oraz praktyczna zachęta do ich zbioru. Pośród opisanych gatunków znajdują się te bardzo popularne uznawane już w medycynie gatunki, jak rumianek, szałwia, tymianek, ale również te mniej znane w Polsce jak przytulia, wierzbownica drobnokwiatowa, szczawik zajęczy i inne.
8. Słynne leki ziołowej apteki – Zbigniew Przybylak

Słynne leki ziołowej apteki to popularny i kilkukrotnie wznawiany poradnik zielarski, który zawiera ponad 150 recept i opisów najsłynniejszych leków i kuracji naturalnych, zielarskich znanych w Polsce i na świecie. Omówiono zastosowanie w ziołolecznictwie takich darów nartury jak: huba, propolis, aloes, octet winny, węgiel drzewny, bursztyn, wileńska trojanka, drożdże, oliwia, czosnek i inne.
9. Zioła w domowej aptece – Kiedy zbierać i jak stosować. Poradnik zielarza na wszystkie pory roku

Książka Karin Greiner “Zioła w domowej aptece” przedstawia ważne dla zachowania lub podreperowania zdrowia dziko rosnące rośliny lecznicze oraz uczy jak je zbierać i jak samemu w domowych warunkach uzyskać z nich lecznicze syropy, soki, herbatki, cukierki, maści i kremy, oleje, nalewki, esencje, kojące dodatki do kąpieli i gojące do okładów – każdy znajdzie coś dla siebie.

To przepięknie wydana książka opisująca aż 55 ziół, które smakowicie można wykorzystać w kuchni i nie tylko. Każde zioło omówione jest pod kątem właściwości zdrowotny, swojej historii, ale również zastosowania kulinarnego. Hanna Szymanderska odkrywa zabiera czytelnika w niesamowitą podróż “Z łąki…na talerz”.
11. Sławna uzdrawiająca apteczka z pól i łąk – Zbigniew Przybylak

“Sławna uzdrawiająca apteczka z pól i łąk” zawiera ponad 200 przepisów, wskazówek, opisów zastosowania najpopularniejszych ziół i pokarmów na najbardziej pospolite zagrożenia zdrowia i dolegliwości ze strony wątroby, serca, reumatyzmu począwszy na dolegliwościach dróg oddechowych, na chorobach kobiecych, dzieci i skóry skończywszy. W książce znajdziecie zastosowanie takich darów natury jak: słonecznik, zboża, ziemniaki, pietruszka, pasternak, rumianek, nawłoć, żywokost, nabiał i wiele innych.
12. Zioła jak zbierać, przetwarzać, stosować – Magdalena Gorzkowska

Poradnik „Zioła – jak zbierać, przetwarzać, stosować” to obszerna pozycja, która przyda się zwłaszcza tym, którzy chcą zbierać zioła, suszyć je, przetwarzać i wykorzystywać dla zdrowia i urody.
Kolejność zaprezentowanych w książce ziół zgodna jest z kalendarzem zbiorów (od wiosny do jesieni). Autorka opisuje sposób ich wykorzystania, dolegliwości, na które pomagają, podaje też sprawdzone przepisy na przygotowanie nalewek, naparów, maści i innych ziołowych specyfików.
13. Polskie zioła leczące i uzdrawiające – Grazyna Wasilewska

W książce Grażyny Wasilewskiej “Polskie zioła leczące i uzdrawiające” znajdziesz z pewnością
dokładne opisy najpopularniejszych roślin leczniczych rosnących bądź uprawianych w Polsce. I
nformacje dotyczące ich występowania, zbioru i przechowywania, a także
dane dotyczące właściwości leczniczych poszczególnych roślin.
Poznasz również przepisy na nalewki, napary, kompresy, ekstrakty, wina, soki, maści, octy i olejki lecznicze.Część pierwsza polecanych lektur dotycząca uprawy ziół jest tutaj.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz