Home Bez kategorii Kolejny rok bez Ciebie – wspomnienie Zbigniewa Przybylaka

Kolejny rok bez Ciebie – wspomnienie Zbigniewa Przybylaka

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

1 lipca to dla nas zawsze szczególny dzień. W 2012 roku właśnie tego dnia, w niedzielę, po długiej chorobie odszedł nasz Tata – Zbigniew Przybylak. Właśnie mija 12 lat od tego dnia. Zbigniew Przybylak był pasjonatem ekoogrodnictwa, rolnictwa ekologicznego i ziołolecznictwa. Z tej pasji stworzył Wydawnictwo Gaj, stworzył polski odpowiednik kalendarza biodynamicznego – Ekologiczny Poradnik Księżycowy, założył czasopismo dla ekorolników Eko Arka, a wsparciem obdarzył pierwsze lata działalności Biokurier . W lipcu wspominamy Zbigniewa Przybylaka, który zmarł 1 lipca 2012 roku. 

Kolejny rok bez Ciebie – wspomnienie Zbigniewa Przybylaka

Zbigniew Przybylak był dziennikarzem występującym w telewizji, radiu i działającym w lokalnej prasie. Od zawsze był entuzjastą ekologii i rolnictwa ekologicznego, które zwykł nazywać ekologicznym bożym rolnictwem. Współpracował z szeregiem mediów, m.in. Telewizją Polską, Polskim Radiem PiK, Gazetą Pomorską, Tygodnikiem Rolniczym, Biokurierem, Poradami Na Zdrowie, Eko i My.

Zioła, ekologia i rolnictwo

Zbigniew Przybylak zajmował się tematyką zielarstwa, zdrowego stylu życia, żywności ekologicznej i rolnictwa ekologicznego. W trakcie zbierania materiałów do wielu artykułów odwiedził mnóstwo gospodarstw i przetwórni ekologicznych w całej Polsce. Podczas wizyt zawsze zachęcał do dalszych działań, rozwoju i nie poddawania się przeciwnościom prawnym czy biurokratycznym. Jego Eko Arka pokazywała rolnikom, że można i warto uprawiać żywność ekologiczną. Tam publikował unikatową wiedzę dotyczącą eko metod w prowadzeniu ekoogrdu i ekogospodarstwa.

Zbigniew Przybylak co roku wydawał, opracowany przez siebie, bardzo popularny Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz liczne poradniki z zakresu medycyny naturalnej, zdrowego stylu życia i żywności ekologicznej, m.in.:

  • Uzdrawiające Ziarna Zbóż
  • Słynne Leki Ziołowej Apteki
  • Słynne Leki Domowej Apteki
  • Sławne Uzdrawiające Kuracje Naturalne
  • Słynne Leki Antyrakowe
  • Tradycyjna Kuchnia pomorsko-wielkopolska
  • Poradnik Uzdrawiających Kuracji Naturalnych
  • Pieczemy Ekologiczny Chleb
  • Wytwarzamy Ekologiczny Ser

Swoje zamiłowanie i pasję do ekologicznego rolnictwa pokazywał w autorskim czasopiśmie Eko Arka, a zamiłowanie do ogrodnictwa prowadzonego w zgodzie z przyrodą zobrazował z serii poradników „Tradycyjny Ogród Ekologiczny” – które do dzisiaj są jednymi z cenniejszych ekoksiążek dostępnych na polskim rynku. To kompendium ogrodnictwa naturalnego i bestseller sprzedażowy Wydawnictwa Gaj. 

Metoda na zdrowie… uwieńczeniem pracy!

Jako uwieńczenie Taty pracy opracowaliśmy książkę „Metoda na zdrowie. Przegląd kuracji domowych”. „Metoda na zdrowie” Zbigniew Przybylaka to przejrzysty poradnik, w którym zebrane zostały najróżniejsze propozycje przygotowania ziół i potraw, prostych kuracji naturalnych. To także porady i wskazówki od słynnych zielarzy i naturalistów. Alfabetyczne uporządkowanie, rozbudowany spis treści oraz indeks pomagają w szybkim odnalezieniu potrzebnych informacji. Przystępny język i praktyczne wskazówki ułatwiają ich wykorzystanie. Do tych porad wraca się często!

Zdjęcia: archiwum prywatne

Powiązane artykuły

Leave a Comment