Sierpień w ekoogrodzie – terminy prac, czyli podpowiadamy co robić w drugiej połowie lata w ogrodzie. Sierpień to czas pozyskiwania plonów, nowych wysiewów, a także czas kończących się żniw. Późne lato zaprasza ogrodników do spędzania czasu w ogrodzie. Oto najlepsze terminy sierpniowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym.
Sierpień w ekoogrodzie – terminy prac
W sierpniu pozyskujemy owoce, m.in. gruszki, jabłka, śliwy, brzoskwinie, jeżyny, oraz warzywa owocowe, m.in. pomidory, cukinię, ogórki, fasolę i inne strączkowe – w dni słoneczne, po południu, w kwadrze owocu (od 13 do 18 sierpnia); wcześniej dobra będzie kwadra liścia (od 5 do 11 sierpnia), a potem kwadra korzenia (od 20 do 25 sierpnia). Powyższe uwagi dotyczą też zbioru zbóż, żniwowania, szczególnie jednak pozyskiwania nasion do siewu wielu roślin, np. warzyw, ziół i kwiatów. Podane terminy to również najlepszy czas do wykonywania rozmaitych przetworów – kompotów, nastawiania win, kwaszenia ogórków i suszenia. Należy unikać zbiorów owoców, ziół, nasion kwiatów i innych roślin, np. motylkowych, a także wykonywania przetworów w kwadrach uprawy (linia przerywana, kolor niebieski) i w dniach wykreślonych lub pustych.
Sierpień w ekoogrodzie – kiedy zbierać warzywa?
Podane wyżej uwagi odnoszą się też do warzyw liściowych. Korzystnym okresem zbiorów dla tych roślin będzie kwadra owocu, a także wcześniejsza kwadra liścia lub późniejsza korzenia. Dotyczy to również traw i koszenia potrawów. Rośliny o mięsistych liściach – trawy, zioła liściowe niearomatyczne – w przeciwieństwie do owoców lepiej pozyskiwać rano lub w godzinach przedpołudniowych, ponieważ wtedy dłużej zachowują jędrność i świeżość oraz są bogatsze w składniki odżywcze.
Zbiory roślin korzeniowych, ziemniaków, marchwi, pietruszki, czosnku, cebuli i buraczków najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca, od pełni do nowiu, czyli w kwadrze korzenia (od 20 do 25 sierpnia) i w kwadrach uprawy (do 3 i od 27 sierpnia). Szczególnie wartościowe będą te pozyskane bliżej nowiu, w kwadrach uprawy, w dniach oznaczonych małymi korzeniami.
Kwadra korzenia po pełni (od 20 do 25 sierpnia) jest najkorzystniejsza do rozsadzania, dzielenia wieloletnich roślin korzeniowych i kwiatów bylinowych, np. piwonii oraz roślin skalnych, przesadzania, sadzenia cebul kwiatów i siewu roślin korzeniowych, np. rzodkiewki. Dobra będzie też kwadra liścia w pierwszej połowie miesiąca.
Sierpień w ekoogrodzie – kiedy wykonywać siewy?
Siewy i nasadzenia roślin liściowych, np. sałaty, szpinaku, jarmużu, kalarepy, roszponki, oraz roślin na zielone nawożenie najlepiej przeprowadzać w czasie przybywania Księżyca (linia ciągła, kolor zielony). Szczególnie korzystnym terminem będzie kwadra liścia w pierwszej połowie miesiąca. Dobra też będzie kwadra owocu i kwadra korzenia. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią oraz kwiaty siejemy, sadzimy, przesadzamy, rozsadzamy – np. truskawki, poziomki oraz kwiaty dwuletnie, m.in. dzwonki, bratki, stokrotki, niezapominajki – w czasie przybywania Księżyca Najlepiej blisko pełni (19 sierpnia) w kwadrze owocu. Wczesne siewy na polach, m.in. poplonów, najlepiej przeprowadzać po nowiu (4 sierpnia), w kwadrze liścia oraz w kwadrze owocu. Dobra będzie też kwadra korzenia.
Sierpień w ekoogrodzie – kiedy najlepiej nawozić?
Nawozić, pola i ogrody pod kolejne uprawy kompostem, zasilać nawozem płynnym pozbawione owoców krzewy jagodowe oraz drzewa najlepiej w trakcie ubywania Księżyca, a szczególnie w okresie zaznaczonym linią przerywaną.
Linia przerywana i kolor niebieski wyznacza też najkorzystniejsze terminy przeprowadzania wszelkich zabiegów uprawowych w polu: orek, podorywek, bronowania, oraz w ogrodzie: spulchniania, okopywania itp. Również wtedy najlepiej zwalczać szkodniki i chwasty. Tego rodzaju prace najlepiej wykonywać w dniach oznaczonych łopatką.
Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (4 sierpnia), w kwadrze liścia, gdy chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.
Sierpień w sadzie
Cięcie letnie drzew owocowych, przycinanie krzewów, usuwanie pędów malin, wilków, odrostów korzeniowych, usuwanie przekwitłych główek kwiatów, uszczykiwanie wierzchołków pomidorów, brukselki, kukurydzy najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca, między pełnią a nowiem, szczególnie w kwadrach uprawy.
Ukorzenianie sadzonek zielnych i zdrewniałych różnych roślin najlepiej wykonywać w kwadrze korzenia. Dobra będzie też kwadra liścia w pierwszej połowie miesiąca. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych najlepiej przeprowadzać w kwadrze owocu. W drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia, a w trzeciej – kwadrę korzenia.
Kiedy dbać o pszczoły
Zabiegi pielęgnacyjne przy pszczołach najlepiej przeprowadzać do 3 i od 20 sierpnia, szczególnie dobry czas będzie do 3 i od 26 sierpnia. Dokarmiać od 5 do 18 sierpnia.
Podkarmianie zwierząt
Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać od 5 do 18 sierpnia, unikać dni wykreślonych.
Ryby w stawach i oczkach wodnych dokarmiać intensywniej od 5 do 18 sierpnia.
ZAMÓW PRENUMERATĘ JUŻ DZISIAJ
Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ
Zapraszamy na nasze media społecznościowe. Tam zawsze znajdziecie porady na daną kwadrę i wytyczne dotyczące prac.