Home Nowość Grudzień w ogrodzie i na polu

Grudzień w ogrodzie i na polu

Grudzień to czas, w którym unikamy prac na polu i w ogrodzie.  Tradycja nakazywała, by w końcu roku, zwłaszcza w Adwencie, dać już ziemi czas na spoczynek. Jednak są aktywności, które możemy wykonać. Oto najlepsze terminy grudniowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Grudzień w ogrodzie i na polu

Zgodnie z wielowiekową tradycją rolniczą nie powinniśmy w końcu roku, w Adwencie, uprawiać gleby. Warto się temu podporządkować, jeżeli chcemy mieć znacznie zdrowszą glebę i wyższe plony. Takie zalecenia dają też współcześni rolnicy i ogrodnicy ekologiczni. Wzruszanie gleby w tym okresie naraża bowiem wiele mikroorganizmów na śmierć z powodu mrozów.

Zmrożone owoce leśne zbierać najlepiej od 23. do 29. w kwadrze owocu, nieco mniej korzystna jest kwadra liścia w połowie miesiąca i kwadra korzenia pod koniec miesiąca. Z racji zaćmień dużo gorsza jest kwadra korzenia na początku grudnia.

W grudniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Grudzień w sadzie

W sadzie ścinać zrazy do szczepień wiosennych najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią 27., 28., 29. oraz po pełni 31 grudnia i 1., 2 stycznia 2021 roku w kwadrach korzenia.

Z racji zaćmień gorszy czas na początku miesiąca 2., 3. i 4. grudnia.

Wybierać stronę południową drzew i dni bez mrozu.

Jeżeli planujemy już cięcie drzew, krzewów, żywopłotów, usuwanie suchych gałęzi, to czynności te wykonywać najlepiej do 14. i po 30. w kwadrach korzenia i w kwadrze uprawy, zwłaszcza w dniach oznaczonych linią przerywaną. W dniach oznaczonych linią ciągłą najlepiej zaś karczować drzewa.

Gdy nadejdą silne mrozy, można okładać korzenie drzew nawozem, usuwać go w dni ciepłe. Jest to ochrona przed wymarzaniem. Prostą, dawną metodą ochrony drzew przed myszami było udeptywanie śniegu wokół drzewek i krzewów oraz polewanie wodą, by powstała powłoka lodowa.

Kiedy najlepiej ścinać drzewa na opał?

Drzewa starsze, bogate w żywicę – z przeznaczeniem na budulec albo żywiczny opał – ścinać przed pełnią (30.) od 15. do 29. w kwadrze liścia i owocu.

Jeżeli chcemy, by drewno szybko wysychało i mogło być wykorzystane do wyrobu sprzętów, lepiej ścinać je w trakcie ubywania Księżyca, im bliżej nowiu (14 grudnia) od 8. do 14. w kwadrze uprawy, tym korzystniej.

Grudzień w gospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe najlepiej przeprowadzać w trakcie przybywania Księżyca od 16., do 29., unikać dni wykreślonych.

Ścinane choinki, gdy Księżyc przybiera od 16., będą lepiej pachniały.

Świąteczne ubijanie zwierząt najlepiej wykonać po nowiu od 16 grudnia w dniach korzystnych.

Pamiętamy o dokarmianiu ptaków, gdy nadeszły silne chłody.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2021 JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment