Wrzesień w ekoogrodzie i w gospodarstwie – podpowiadamy co robić. Pierwszy jesienny miesiąc to nadal czas intensywnych prac i pozyskiwania tegorocznych plonów, ale również siewów zbóż ozimych. Ciepłe jesienne dni zapraszają ogrodników do spędzania czasu w ogrodzie i na polu. Oto najlepsze terminy wrześniowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym.
Wrzesień w ogrodzie i na polu
W tym roku święto Matki Bożej Siewnej (8 września) przypadnie w okresie ubywania Księżyca w kwadrze uprawy, czyli niekorzystnym terminie do siewów i sadzenia.
Warto przesunąć pierwsze siewy na drugą połowę miesiąca od 16 września, czyli na kwadrę liścia i owocu. Wcześniej dobry termin do wykonywania prac polowych i ogrodniczych będzie w kwadrze korzenia, na początku miesiąca do 6 września. Późniejsze siewy warto rozpocząć w drugiej połowie września lub w pierwszej dekadzie października. Unikać dni wykreślonych.
Kiedy zbierać ziemniaki?
Zbiory ziemniaków, warzyw korzeniowych przeprowadzać do 14 i po 29 września. Najlepiej jednak w kwadrze uprawy (linia przerywana), w dniach oznaczonych rysunkami małych korzeni, zwłaszcza jeżeli chcemy je dłużej przechowywać. Pozyskiwane plony będą wtedy najbardziej wartościowe. Dobry też termin po nowiu (15 września) w kwadrze liścia.
Kiedy wyjmować cebule i pozyskiwać nasiona?
Kwadry korzenia, w drugiej kolejności kwadra liścia, są najlepsze do wyjmowania cebul kwiatów na przechowanie, do wykopywania karp dalii (dopiero jednak po zwarzeniu liści). Przy wyznaczaniu terminu prac unikać dni wykreślonych.
Zbierać nasiona warzyw, kwiatów, ziół, drzew, owoców z drzew, roślin owocowych, pomidorów, kukurydzy, fasoli, orzechów, winogron najlepiej w kwadrze owocu w drugiej połowie miesiąca. Wcześniej dobry czas również w kwadrze liścia, w drugiej kolejności wybierać kwadry korzenia.
Od 16 do 27 września, zwłaszcza w kwadrze owocu, najlepiej wykonywać przetwory, będą najbardziej wartościowe, unikać dni wykreślonych i pustych. Wcześniej dosyć dobry czas też do 6 września.
Do zbioru roślin włóknistych, np. lnu, korzystna będzie kwadra liścia, w drugiej kolejności wybierać kwadrę owocu i w trzeciej – kwadry korzenia. Podobne terminy najlepsze są też do siewów poplonów na zielony nawóz, pokrycia grządek. Zbiory roślin liściowych i przetwory z nich wykonywać w kwadrze liścia i w kwadrze owocu.
Rozdzielać, przesadzać zioła i kwiaty wieloletnie, sadzić cebule kwiatów, czosnek najlepiej w kwadrach korzenia. Dobry czas na te prace także w kwadrze liścia. W tych terminach warto się też zdecydować na wczesne jesienne siewy roślin korzeniowych i ukorzeniać sadzonki fuksji, pelargonii.
Siewy roślin owocujących nad ziemią, a także kwiatów, ziół najlepiej przeprowadzić przed pełnią (29 września), czyli od 23 do 27 września. Wtedy też będzie najlepszy czas do przesadzania roślin zimozielonych, m.in. iglaków, wrzosów. Wcześniej dobry czas wystąpi też w kwadrze liścia oraz w kwadrach korzenia we wrześniu i w październiku.
Kiedy podlewać i ciąć trawniki?
Obficie podlewać rośliny zimozielone, np. bukszpan oraz krzewy i drzewa iglaste, po nowiu (15 września) w kwadrze liścia. Ułatwi im to przetrwanie zimy.
Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać w kwadrze liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić; ścinana w kwadrach korzenia i w kwadrze uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.
Kiedy najlepiej nawozić?
Nawozić pola, ogrody (ale nie rośliny) najlepiej w okresie oznaczonym linią przerywaną.
Kwadra uprawy to również najkorzystniejszy okres dla prac uprawowych, orek, kopania, wzruszania gleby, także niszczenia chwastów, tępienia szkodników na polach, w ogrodach, obejściach, wykonywania zabiegów higienicznych w piwnicach, zagrodach. Na tego rodzaju prace najlepiej wybierać dni oznaczone łopatką. Wtedy też zakładać opaski lepne szerokości 10–15 cm i opaski z mchu, m.in. przeciw kwieciakom (opaskę lepną przytwierdzoną do drzewa wystarczy okleić szczelnie mchem).
Wrzesień w gospodarstwie
Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać od 16 do 27 września, unikać dni wykreślonych i pustych.
Żołędzie, kasztany zbierać na paszę dla bydła od 16 do 27 września.
Strzyżenie owiec najlepsze jest w okolicach nowiu (15 września).
Ubijać zwierzęta gospodarskie, ptactwo od 16 do 27 września.
Dokarmiać intensywniej ryby od 16 do 27 września.
Prace pielęgnacyjne przy ulach wykonywać najlepiej do 14 września i od 1 października, zwłaszcza od 7 do 14 września.
Zamów Ekologiczny Poradnik Księżycowy
Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ
Po więcej inspiracji zajrzyj na Instagram