Home Pogoda Prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa

Prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Wrzesień to koniec lata i początek jesieni. Dni stają się coraz krótsze i różnorodne. Bywają ciepłe, upalne, ale też chłodne, zimne nawet z przymrozkami i czasami pierwszym śniegiem w górach. A jak będzie tym razem we wrześniu? Oto prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa napisana wiosną 2022 roku.


Każdego roku prognozy pogody w naszym Ekologicznym Poradniku Księżycowym są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na wrzesień?

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Panny do 23 września, wtedy o godz. 08.50 wkroczy do znaku Wagi i rozpocznie się astronomiczna jesień. Nów – 15 września, pełnia – 29 września.

Prognoza pogody na wrzesień – długoterminowa według dawnych reguł

Wrzesień przez większą część miesiąca powinien być pogodny, z przyjemnymi, letnimi temperaturami. Pierwsza dekada pogodna, słoneczna, z ciepłą i ładną aurą. Pogoda powinna być stabilna. Temperatury z przewagą tych wysokich, letnich w dzień, jednak noce mogą już być chłodne, zimne, lokalnie z przymrozkami, zwłaszcza pod koniec pierwszej dekady. Opady deszczu, jeżeli się pojawią, to będą przelotne i krótkotrwałe, niewykluczone lokalne burze. Jednak nie powinno brakować wody w glebie i raczej będzie sucho.

Pogodny i ładny wrzesień, zwłaszcza pod koniec lata

Pogodnie, z pięknym zakończeniem lata, także w drugiej dekadzie. Wtedy dużo słonecznych, ciepłych i pogodnych dni. Jednak noce, zwłaszcza przy rozpogodzeniach, mogą być już zimne, z przymrozkami i z mrozem. Przy ładnej pogodzie i słońcu w dzień ranki mogą być mgliste, niewykluczona poranna rosa. Temperatury w dzień nadal przyjemne, z przewagą ciepłej, słonecznej pogody, charakterystycznej dla babiego lata. Opady, jeżeli wystąpią, to lokalnie i nie będzie ich zbyt dużo.

Więcej opadów pojawi się w trzeciej dekadzie, zwłaszcza gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Rozpogodzenia częstsze, gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu, ale będzie ich dużo mniej niż wcześniej. Dominować będzie aura jesienna i zimna, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Chłodnym i nieprzyjemnym dniom może towarzyszyć dużo więcej opadów. W górach niewykluczony pierwszy większy opad śniegu, a także śniegu z deszczem. Chłód dodatkowo będzie potęgował silnie wiejący wiatr. Temperatury wyraźnie jesienne, liczne przymrozki i chłody w dzień i w nocy. Pierwsze dni jesieni mokre i słotne.

Prognoza dodatkowa:

Gdy we wrześniu przy suchym powietrzu mgła opada i szybko znika, wkrótce powinna nastać ładna pogoda.

Co mówi ludowa meteorologia o wrześniu?

Gdy wrzesień ciepły i suchy, październik zwykle nie szczędzi pluchy.

Jak słonecznie w Nikodema (15 września), przez dwie niedziele deszczu nie ma.

Przysłowia na wrzesień

Jak św. Stanisław (8 września) ze słonkiem się mija, to babie lato wczas pole owija.

Św. Michał (29 września) z pola wszystko pospychał.

 

Pogodę na każdy miesiąc 2024 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2024 znajdziesz prognozy długoterminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2024 rok, a także prognozy urodzajów.

Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

 

Sezonowe aktualności każdego dnia na naszym Instagramie i Facebooku

Powiązane artykuły

Leave a Comment