Home Pogoda Prognoza pogody na listopad – długoterminowa

Prognoza pogody na listopad – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Listopad to najsmutniejszy miesiąc w roku: z racji refleksyjnych świąt i pogody, która często uboga jest w słońce i przyjemną aurę. Prognoza pogody na listopad – długoterminowa napisana została wiosną 2022 roku. Każdego roku prognozy pogody w eko poradniku są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na listopad?

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba zwanym znakiem Skorpiona do 22 listopada, wtedy o godz. 15.02 pojawi się w znaku Strzelca. Nów – 13 listopada, pełnia – 27 listopada.

Prognoza pogody na listopad – długoterminowa według dawnych reguł

Pierwsze dni listopada mogą być jeszcze pogodne, z przejaśnieniami, ale już dosyć chłodne, z temperaturami charakterystycznymi dla jesieni. Możliwe kilka dni ze słoneczną, ładną, jesienną aurą. Więcej opadów pojawi się w połowie pierwszej i na początku drugiej dekady. Wtedy dni z opadami deszczu pojawią się, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Śnieg i śnieg z deszczem może wystąpić, gdy powieje wiatr ze wschodu lub z północnego zachodu. Opady lokalnie mogą być intensywne i długotrwałe. Rozpogodzenia i przejaśnienia raczej nieliczne. Dużo mgieł i szarug jesiennych z niezbyt przyjemnymi temperaturami w dzień. W nocy niewykluczone przymrozki i mróz, lokalnie silny, zwłaszcza przy rozpogodzeniach, i dużo częstszy w połowie miesiąca.

Wietrznie i chłodno

Koniec drugiej i początek trzeciej dekady to napływ jeszcze zimniejszego powietrza. Dodatkowo odczucie chłodu może potęgować bardzo silnie i często wiejący wiatr. Silnym wiatrom mogą towarzyszyć różnorodne opady, w zależności od regionu. Opady deszczu częściej wystąpią, gdy powieje wiatr południowo-zachodni. Opadów śniegu z deszczem, a także śniegu można oczekiwać, gdy powieje wiatr północno-zachodni lub wschodni. Wiatr towarzyszący opadom może pogłębiać odczucie chłodu, a także powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Koniec miesiąca z temperaturami chłodnymi zarówno w dzień, jak i w nocy. Liczne przymrozki i mrozy, miejscami dosyć silne. Rozpogodzenia i dni słoneczne nieliczne, jednak gdy się pojawią, mogą potęgować chłodną aurę, a także powodować mgły i zamglenia.

Prognoza dodatkowa: Jeżeli na początku listopada mrówki przygotowują się do zimowania i wchodzą głęboko w ziemię, należy oczekiwać ostrej zimy. Panowało przekonanie, że mrówki wchodzą w ziemię tak głęboko, jak głęboko zimą mróz zmrozi grunt.

Co mówi ludowa meteorologia o listopadzie?

  • Listopad lubi deszcze, wichury, śnieżyce – zakutą w lody wodę i zmienną pogodę.
  • Jak w św. Andrzeja (30 listopada) deszcz lub słota, grudniowe drogi bez błota.

Przysłowia na listopad

  • Listopadowemu słońcu ogrodnik i rolnik nie wierzy, bo zarazę szerzy.
  • Św. Zdzisława (28 listopada) dla leśnej zwierzyny niełaskawa.

 

Pogodę na każdy miesiąc 2024 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2024 znajdziesz prognozy długoterminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2024 rok, a także prognozy urodzajów.

Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

 

Sezonowe aktualności każdego dnia na naszym Instagramie i Facebooku

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment