Home Pogoda Prognoza pogody na sierpień – długoterminowa

Prognoza pogody na sierpień – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Sierpień to drugi upalny i zazwyczaj ciepły miesiąc lata. Dni ciepłe, upalne przeplatają się z tymi mokrymi, burzowymi i chłodniejszymi, zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca. Czy po chłodnej i mokrej końcówce lipca nastanie zmiana pogody? A jak będzie tym razem w sierpniu? Oto prognoza pogody na sierpień – długoterminowa napisana wiosną 2022 roku.


Każdego roku prognozy pogody w naszym Ekologicznym Poradniku Księżycowym są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na sierpień?

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Lwa do 23 sierpnia, w tym dniu o godz. 11.01 pojawia się w znaku Panny. Pełnia – 1 i 31 sierpnia, nów – 16 sierpnia.

Prognoza pogody na sierpień – długoterminowa według dawnych reguł

Sierpień może być zmienny, deszczowy i z dużo mniejszą ilością pogodnych dni w porównaniu do lipca. Pierwsze dni tej dekady powinny być jeszcze pogodne i przyjemne. Dni z ciepłymi, upalnymi temperaturami częstsze, gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Opady mogą się pojawić, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Po kilku dosyć przyjemnych, letnich dniach, powinna nastać aura brzydsza. Zrobi się deszczowo i mokro. Opady mogą być silne i długotrwałe. Lokalnie mogą utrudniać zbiory plonów na polach. Miejscami niewykluczone silne burze z gwałtownym i porywistym wiatrem, a także obfitymi, ulewnymi opadami deszczu oraz gradu.

Sierpień bardziej jesienny niż letni

Druga dekada to aura zmienna, ale z przewagą mokrej i mało przyjemnej pogody. Liczne zachmurzenia, mało ładnych i ciepłych dni, chociaż i takie mogą wystąpić.

Koniec drugiej i początek trzeciej dekady to nadal przewaga zmiennej i mało stabilnej aury. Dominować będzie pogoda słotna, deszczowa i mokra. Dni przyjemne i ciepłe nieliczne, chociaż będą się pojawiać. Temperatury dużo niższe niż na początku miesiąca. Dni i noce już wyraźnie chłodniejsze. Rankami w wielu miejscach może pojawić się rosa. Noce chłodne z temperaturami charakterystycznymi dla jesieni. Pod koniec miesiąca niewykluczone nawet pierwsze przygruntowe przymrozki, zwłaszcza gdy będzie pogodne i jasne niebo. Ostatnie dni miesiąca to dużo więcej dni pogodnych, z rozpogodzeniami i przyjemnymi temperaturami. Podczas ładnej i słonecznej aury w dzień, w nocy możliwe poranne mgły i zamglenia, a lokalnie spore, nocne chłody. Nie powinno być już opadów.

Prognoza dodatkowa:

Ładnej pogody można oczekiwać, gdy kaczki żyjące blisko wody nie korzystają z niej, lecz poszukują robaków i żerują na pastwisku, polu lub łące.

Co mówi ludowa meteorologia o sierpniu?

Od św. Maryi Panny (15 sierpnia) przychodzą mgły i chłód poranny.

Od św. Augustyna (28 sierpnia) drobnym kroczkiem nadciąga zima.

Przysłowia na sierpień

Św. Wawrzyniec (10 sierpnia) na ciepło łasy, więc gdy słoneczny, to grzybów pełne lasy.

Św. Róża (23 sierpnia) czas dnia skraca, a nocy wydłuża.

 

 

Pogodę na każdy miesiąc 2024 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2024 znajdziesz prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2024 rok, a także prognozy urodzajów.

Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

Powiązane artykuły

Leave a Comment