Zmniejszamy skutki suszy, czyli obserwacje Marka Gawineckiego – rolnika ekologicznego, którego rodzina od wielu lat pracuje z naszym eko poradnikiem.
Marek Gawinecki, z Narkowa w gminie Dobre na Kujawach, prawie 30 lat gospodarował zgodnie z tradycyjnym rytmem wyznaczanym przez kwadry Księżyca. Co roku zamieszczamy kolejne jego uwagi i obserwacje.
Księżycowy rytm pracy w gospodarstwie
„Ekologiczny Poradnik Księżycowy” ułatwia mi, a teraz także mojemu synowi, któremu przekazałem gospodarstwo, planowanie pracy, zwłaszcza siewów, zabiegów uprawowych, zbiorów, także zabiegów hodowlanych. Dzięki temu działamy spokojniej i efektywniej. Mamy lepsze wyniki w pracy hodowlanej i na polu. Zwracamy głównie uwagę na rytm słoneczny i na kwadry Księżyca. Ich wpływ jest najbardziej dostrzegalny i znany od wieków. Zazwyczaj wystarcza nam do ustalenia terminu prac obserwacja Księżyca na niebie. Do poradnika zaglądamy najczęściej, gdy jest pochmurno.
Zmniejszamy skutki suszy
W tym roku (2020) w związku z suszą, która coraz częściej dotyka rolników i ogrodników,. Chciałbym przypomnieć o kilku zasadach, które praktykujemy w naszym gospodarstwie w celu ograniczenia suszy występującej na terenie Kujaw.
Agrotechnika w walce z suszą
Najlepszym z działań jest powrót do starych zasad agrotechniki, które mówią, że pierwszym zabiegiem wykonywanym po orce było zawsze włókowanie – wykonujemy go gdy, ziemia już zaczęła podsychać, pobielać się i nie lepi się już do obuwia. Ten prosty zabieg przerywa bowiem parowanie i zapobiega utracie wilgoci z gleby. Dzień przed planowanym siewem warto wykonać również uprawki na danym polu, gdyż słońce zabije wtedy grzyby i wyciągnięte na powierzchnię nasiona, robaki i kiełki chwastów. (Trzeba pamiętać, że tak popularny siew z agregatem uprawowym powoduje, że grzyby dużo szybciej się rozmnażają niż podczas tradycyjnego siania zbóż).
Zaraz po siewie zbóż warto wykonać wałowanie, które zapewni lepsze podsiąkanie wody. Następnie warto wykonywać zabiegi bronowania, bronami lekkimi lub broną chwastownikiem. Te zabiegi można przeprowadzać kilka razy.
Wzrusz ziemię
By ograniczyć suszę warto też często wykonywać zabiegi wzruszania gleby – najlepiej po każdych opadach. Te zabiegi warto przeprowadzać na polach, ale też w ogrodzie, zarówno po deszczach jak i podczas zwalczania chwastów. Częste wzruszanie gleby zabezpiecza rośliny przed utratą wody. Częste redlenie sprawia, że uprawy ziemniaków dużo lepiej radzą sobie z suszą i nie tracą wilgoci z ziemi. Zabiegi wzruszania i redlenia można bez problemów wykonywać bardzo często.
Zrób wsiewki
Bardzo dobrze przeciwdziałają suszy również wsiewki takich roślin jak: lucerna, seradela, koniczyna. W żyto ozime posiane na ziemiach lekkich warto wsiewać seradelę. Najlepiej zrobić to ręcznie około połowy maja, gdy zboże już zakończyło proces krzewienia. Wsiewki z seradeli, lucerny lub koniczyny posiane na piaskach potrafią bardzo dobrze zaścielać ziemię, czerpać rosę i magazynować wodę oraz dodatkowo wzbogacają ziemię w azot.
Podobne zabiegi przeciwdziałające suszy wykonujemy na łąkach i pastwiskach. Najpierw powinniśmy je wałować, następnie wzruszyć ziemię broną chwastownikiem. Te zabiegi mocno ograniczają parowanie i poprawiają stan gleby na łące i pastwisku.
Podsumowując, musimy zapamiętać, że najlepiej ograniczają skutki suszy zabiegi ruszania i okrywania ziemi, dlatego powinniśmy je wykonywać jak najczęściej, bo tylko wtedy przyniosą oczekiwane efekty.
Porada opublikowana w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2021.