Home Pogoda Prognoza pogody na październik – długoterminowa

Prognoza pogody na październik – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Październik najpiękniejszy jesienny miesiąc. Dni stają się coraz krótsze i różnorodne. Bywają ciepłe, upalne, gdzie króluje babie lato ale też chłodne, zimne nawet z przymrozkami i czasami pierwszym śniegiem w górach. A jaki będzie tegoroczny październik po rekordowo ciepłym i słonecznym wrześniu? Oto prognoza pogody na październik – długoterminowa napisana wiosną 2022 roku.


Każdego roku prognozy pogody w naszym Ekologicznym Poradniku Księżycowym są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na październik?

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Wagi do 23 października, w tym dniu o godz. 18.20 pojawi się w znaku Skorpiona. Nów z zaćmieniem Słońca – 14 października, pełnia z zaćmieniem Księżyca – 28 października.

Prognoza pogody na październik – długoterminowa według dawnych reguł

Październik może obfitować w zmiany i anomalia, a prognozowanie mogą utrudniać przypadające w tym miesiącu zaćmienia. Pierwsze dni października mogą być jeszcze zimne i wietrzne, z podobną aurą jak końcówka września. W dalszej części dekady zrobi się pogodnie i łagodnie. Nastanie przyjemne babie lato, które utrzyma się także w drugiej dekadzie.

Dni powinny być słoneczne i ciepłe w dzień, z łagodnymi temperaturami. Jednak w nocy możliwe chłody ze szronem, z przymrozkami, a nawet mrozem. Lokalnie spadki temperatur mogą być silne. Duże różnice w odczuciu temperatur między dniem a nocą. Możliwe częste mgły i rosy. Więcej opadów w połowie drugiej dekady, zwłaszcza gdy powieje wiatr z południowego zachodu. W większości kraju spadnie deszcz, jednak na południu, północy i wschodzie niewykluczony deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Opady nie powinny być długotrwałe i intensywne. Rozpogodzenia, z chłodną aurą, wystąpią, gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu.

Więcej opadów i mokrej aury pod koniec października

Ostatnia dekada dużo zimniejsza i typowo jesienna. Temperatury wyraźnie niższe niż na początku miesiąca. Lokalnie niewykluczone opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. Opadom może towarzyszyć bardzo silny wiatr, potęgujący odczucie chłodu. Lokalnie spadki temperatur mogą być silne, zwłaszcza w nocy i nad ranem. Pod koniec miesiąca nadal chłodno, z przymrozkami i mrozami. Jednak w ciągu dnia może być pogodnie i słonecznie, ale chłodno. Ładniej, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Różnorodne opady wystąpią, gdy powieje wiatr z południowego zachodu.

Prognoza dodatkowa: Powrotu ciepła i ładnej pogody jesienią spodziewać się można, jeżeli pająki tradycyjnie znikają w połowie października i potem znowu się pokazują.

Co mówi ludowa meteorologia o październiku?

Gdy jesień zamglona, zima obficie zaśnieżona.

Jak św. Jadwiga (15 października) bez deszczu i chmury, to listopad zamglony, zimny, ponury.

Przysłowia na październik

Od św. Franciszka rolnik w polu nic nie zyska.

Ciepły i suchy św. Tadeusz Juda (28 października), słonecznej jesieni ułuda.

 

Pogodę na każdy miesiąc 2024 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2024 znajdziesz prognozy długoterminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2024 rok, a także prognozy urodzajów.

Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

 

Sezonowe aktualności każdego dnia na naszym Instagramie i Facebooku

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment