Home Pogoda Prognoza pogody na grudzień – długoterminowa

Prognoza pogody na grudzień – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Grudzień – ostatni miesiąc roku, w którym pogoda jest zmienna, czasami uboga w słońce, ale często już z przyjemną lekko zimową aurą. Prognoza pogody na grudzień – długoterminowa napisana została wiosną 2022 roku.

Każdego roku prognozy pogody w eko poradniku są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na grudzień?

Słońce wędruje przed fragmentem nieba określanym mianem znaku Strzelca do 22 grudnia i o godz. 4.27 wkracza w pas Koziorożca. W ten sposób rozpocznie się astronomiczna zima roku 2023/2024. Nów – 13 grudnia, pełnia – 27 grudnia.

Prognoza pogody na grudzień – długoterminowa według dawnych reguł

Pierwsze dni grudnia mogą być niezbyt przyjemne. W wielu miejscach można oczekiwać różnorodnych opadów i słotnych dni. Możliwe opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, w zależności do regionu. Opadom będzie towarzyszyć silny i nieprzyjemny wiatr. Momentami może być bardzo gwałtowny, powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatury z przewagą tych nieprzyjemnych i zimnych. Odczucie chłodu potęgowane przez silnie wiejący wiatr.

Więcej przejaśnień i pogodnej aury powinno być dopiero w drugiej dekadzie. Wtedy dni będą raczej bezwietrzne, ale mroźne. Spadki temperatur mogą być silne, zwłaszcza przy rozpogodzonym niebie. Mroźno również w ciągu dnia. Opady, jeżeli się pojawią, to zazwyczaj lokalnie. Dużo częstsze pod koniec drugiej dekady, zwłaszcza gdy powieje wiatr z południowego zachodu. W zależności do regionu może spaść śnieg, śnieg z deszczem i deszcz.

Jakie będą Święta Bożego Narodzenia w 2024 roku?

Ostatnia dekada i nadejście kalendarzowej zimny to czas stabilnej oraz delikatnie zimowej pogody. Powinno być pogodnie i mroźno, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Spadki temperatur lokalnie mogą być dosyć silne, zwłaszcza przy rozpogodzeniach w dzień i jasnym niebie w nocy. W wielu regionach temperatury z mrozem mogą utrzymywać się także w dzień. Różnorodne opady wystąpią raczej sporadycznie. Nie powinny być zbyt intensywne i długotrwałe. Święta Bożego Narodzenia powinny być pogodne, mroźne, bez opadów i lokalnie białe, bo śnieg, który spadnie wcześniej, poleży dzięki mrozom. Koniec roku nadal z przewagą stabilnej, mroźnej i pogodnej aury, raczej bez opadów oraz wiatru. Dominować będzie chłodny i słoneczny wyż.

Prognoza dodatkowa: Gdy zimą silnie parują wody, nastaną mrozy i zimna. Zapowiedzią mrozu jest również mgła pojawiająca się zimą podczas mrozu i przy wietrze wiejącym z zachodu.

Co mówi ludowa meteorologia o grudniu?

  • Grudzień ziemię grudzi i często na długo izdebkę studzi.

  • Św. Mikołaj, z którymi przyszły śniegowe chmury, da nam styczeń mroźny, ale niegroźny.

Przysłowia na grudzień

  • Od św. Łucji (13 grudnia) do Godów (25 grudnia) krok i wielka radość na Nowy Rok.

  • Irmina (30 grudnia) da orędzie, jak długo zima mroźna będzie.

 

Pogodę na każdy miesiąc 2024 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2024 znajdziesz prognozy długoterminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2024 rok, a także prognozy urodzajów.

Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

 

Sezonowe aktualności każdego dnia na naszym Instagramie i Facebooku

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment