Home Ogród Grudzień w ekoogrodzie – terminy prac

Grudzień w ekoogrodzie – terminy prac

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Grudzień w ekoogrodzie – terminy prac. Grudzień to czas odpoczynku dla wielu roślin w naszym ogrodzie. Jednak są czynności, które mimo zimy warto zrobić. Oto najważniejsze wskazówki na grudzień w ekoogrodzie.

Grudzień w ekoogrodzie – terminy prac

Zgodnie z wielowiekową tradycją rolniczą nie powinniśmy w końcu roku, w Adwencie (w tym roku od 3 grudnia), uprawiać gleby. Warto się temu podporządkować, jeżeli chcemy mieć znacznie zdrowszą glebę i wyższe plony. Takie zalecenia dają też współcześni rolnicy i ogrodnicy ekologiczni. Wzruszanie gleby w tym okresie naraża bowiem wiele mikroorganizmów na śmierć z powodu mrozów.

Kiedy pozyskiwać zrazy do szczepień?

W sadzie ścinać zrazy do szczepień wiosennych najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią 24, 25, 26 oraz po pełni 28, 29, 30 grudnia w kwadrze korzenia pod koniec miesiąca. Wybierać stronę południową drzew i dni bez mrozu.

Terminy cięcia drzew

Jeżeli planujemy cięcie drzew, krzewów, żywopłotów, usuwanie suchych gałęzi, to czynności te wykonywać najlepiej do 13 i po 27 grudnia w kwadrach korzenia i w kwadrze uprawy, zwłaszcza w dniach oznaczonych linią przerywaną. W dniach oznaczonych linią ciągłą najlepiej zaś karczować drzewa od 14 do 27 grudnia.

Gdy nadejdą silne mrozy, można okładać korzenie drzew nawozem, usuwać go w dni ciepłe. Jest to ochrona przed wymarzaniem. Prostą, dawną metodą ochrony drzew przed myszami było udeptywanie śniegu wokół drzewek i krzewów oraz polewanie wodą, by powstała powłoka lodowa.

Zmrożone owoce leśne zbierać najlepiej od 20 do 26 grudnia w kwadrze owocu, wcześniej nieco mniej korzystna jest kwadra liścia od 14 do 18 grudnia, dobre też kwadry korzenia do 3 i od 28 grudnia.

Drzewa starsze, bogate w żywicę – z przeznaczeniem na budulec albo żywiczny opał – ścinać przed pełnią (27 grudnia) – od 14 do 27 grudnia w kwadrze liścia i owocu. Jeżeli chcemy, by drewno szybko wysychało i mogło być wykorzystane do wyrobu sprzętów, lepiej ścinać je w trakcie ubywania Księżyca, im bliżej nowiu (13 grudnia) od 5 do 13 grudnia w kwadrze uprawy, tym korzystniej.

W grudniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Grudniowe prace w ekogospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe najlepiej przeprowadzać w trakcie przybywania Księżyca od 14 do 26 grudnia, unikać dni wykreślonych.

Ścinane choinki, gdy Księżyc przybiera od 14 do 26 grudnia, będą lepiej pachniały.

Świąteczne ubijanie zwierząt najlepiej wykonać po nowiu (13 grudnia), czyli od 14 do 26 grudnia w dniach korzystnych.

Pamiętamy o dokarmianiu ptaków, gdy nadeszły silne chłody. – Dokarmianie ptaków zimą, czyli czym karmić ptaki by były zdrowe – przeczytaj

 

Zamów Ekologiczny Poradnik Księżycowy

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Sezonowe aktualności każdego dnia na naszym Instagramie i Facebooku

Powiązane artykuły

Leave a Comment