Home KALENDARZ OGRODNIKA Czerwiec w ekoogrodzie – terminy prac

Czerwiec w ekoogrodzie – terminy prac

Czerwiec w ekoogrodzie – terminy prac. Nadszedł czerwiec czas ostatnich siewów i pierwszych większych zbiorów. Czerwiec w ekoogrodzie to ostatnie wysiewy do gruntu wielu roślin ciepłolubnych – po zimnym maju mogą to być pierwsze siewy, a także przygotowanych wcześniej rozsad.  Najlepsze terminy siewów i terminy prac w ogrodzie i gospodarstwie ekologicznym na czerwiec 2023 zgodne z kalendarzem księżycowym. 

Czerwiec 2023 – sianokosy i pierwsze zbiory owoców

Czerwiec to czas na sianokosy i pierwsze zbiory owoców. Najwartościowsze będą te zrywane w kwadrach owocu na początku i pod koniec miesiąca. Można też z powodzeniem pozyskiwać owoce w dniach korzystnych w kwadrze korzenia i liścia. Jeżeli będziemy pozyskiwać owoce, pamiętajmy, by unikać kwadry uprawy, dni wykreślonych i pustych. W podanych wyżej okresach najlepiej wykonywać przetwory, które przeznaczymy na przechowanie (dni z rysunkiem słoika). Owoce będą wówczas bogatsze w cenne składniki. Zbiory najlepiej wykonywać w dzień słoneczny po południu.

W czerwcu zbieramy zioła

W czerwcu w dalszym ciągu trwają zielarskie żniwa. Zgodnie ze wskazaniami ludowej tradycji, zioła najlepiej zbierać do 24 czerwca (św. Jana – tradycyjna pełnia słoneczna), szczególnie w okresie przybywania Księżyca do 3 i od 19 czerwca, szczególnie korzystne są kwadry owocu. Dobra też będzie kwadra korzenia od 5 do 9 czerwca i kwadra liścia od 19 do 25 czerwca. Podczas zbiorów unikać dni pustych i wykreślonych. Rośliny zielne pozyskiwać najlepiej w początkowej fazie kwitnienia, rankiem, po obeschnięciu rosy. Rośliny aromatyczne ścina się nieco później, w okolicach południa, bo mają wtedy więcej olejków leczniczych.

Kiedy kosić trawy na siano?

Czerwiec to również czas tradycyjnych sianokosów. Wyznacza go zasadniczo wstępne stadium kwitnienia traw. Dobrze byłoby zaplanować te prace do 3 i po 26 czerwca, unikać dni wykreślonych. Dobra będzie też kwadra korzenia i liścia.

Terminy siewu na czerwiec – kiedy siać fasolę i ogórki?

Korzystny czas do siewów, sadzenia roślin owocujących nad ziemią – np. prosa, fasoli, ogórków na późniejszy zbiór – przypada w kwadrach owocu przed pełnią (4 czerwca i 3 lipca), dobra też kwadra korzenia od 5 do 9 i kwadra liścia od 19 do 25 czerwca.

Rośliny kwiatowe i dwuletnie

Rośliny kwiatowe, m.in. dwuletnie – a więc stokrotki, bratki, malwy, byliny, orliki, łubiny – warto siać, także inne kwiaty przesadzać oraz zbierać z nich nasiona (jeśli już są) również w powyższych okresach. Dla rozsadzania, zbioru roślin liściowych najlepszy okres to kwadra liścia od 19 do 25 czerwca, dobre też kwadry owocu na początku i pod koniec miesiąca, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia.

Rośliny korzeniowe

Rośliny korzeniowe, m.in. brukiew, rozsadzać najlepiej w kwadrze korzenia od 5 do 9 czerwca, korzystne terminy także w kwadrze liścia oraz w kwadrach owocu na początku i pod koniec miesiąca. Dobrym czasem do siewów roślin korzeniowych w formie poplonu na jesienny zbiór jest kwadra korzenia od 5 do 9 czerwca, dobra również kwadra liścia, w trzeciej kolejności wybierać kwadry owocu. Unikać kwadry uprawy i dni wykreślonych.

W kwadrze korzenia lub później w kwadrze liścia sporządzać sadzonki z bylin i krzewów. Szczepić na zielono do 3 i od 19 czerwca, najlepszy termin będzie do 3 i od 27 czerwca.

Kiedy ścinać trawę i podlewać rośliny?

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (18 czerwca) w kwadrze liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie wolniej odrastać.

Podlewać rośliny intensywniej od 19 do 25 czerwca. Ograniczyć podlewanie w kwadrach owocu, szczególnie przed pełnią (4 czerwca i 3 lipca), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

Kiedy tępić szkodniki?

W sadzie zwalczać szkodniki, mszyce, gąsienice, stosując opryski, najlepiej po pełni, szczególnie w kwadrze uprawy od 10 do 18 czerwca (linia przerywana). Najbezpieczniej i najtaniej stosować preparaty wykonane domowym sposobem z roślin lub szarego mydła (20–30 g mydła rozpuścić w litrze letniej wody, można dodać nieco oleju rzepakowego lub denaturatu; zwalcza skutecznie mszyce i gąsienice). W kwadrze uprawy wycinać też odrosty korzeniowe, przerywać zawiązki. Jest to również najlepszy okres do nawożenia niektórych roślin kompostami, gnojówkami roślinnymi, np. z pokrzywy, żywokostu. W wyżej podanych terminach również warto nawozić kompostami łąki.

Czerwcowe prace uprawowe i pielęgnujące w gospodarstwie

Prace uprawowe: redlenie, podorywki, niszczenie chwastów np. wycinanie ostu, przerywki roślin – najkorzystniej wykonywać w kwadrze uprawy (linia przerywana). Wtedy też przygotowywać nowe pryzmy kompostowe. Dokarmiać intensywniej ryby do 3 i po 18 czerwca.

Strzyc owce w okolicach nowiu (18 czerwca). Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach. Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem od 10 do 18 czerwca.

W pasiekach większość prac pielęgnacyjnych wykonać najlepiej od 5 do 17 czerwca, szczególnie jednak od 10 do 17 czerwca. Wstrzymać się od niepokojenia owadów do 4 i od 19 czerwca.

 

Zapraszamy do obserwacji profilu autorki na IG

  • Tam zobaczycie miejski ekoogród tworzony w Bydgoszczy zgodnie z fazami Księżyca,
  • Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, które prowadzone jest na Warmii, również w księżycowym rytmie – Warmińska Ekozagroda
  • A także będziecie mieli dostęp do przypominajek prac wykonywanych z kalendarzem księżycowym na daną kwadrę.

Zapraszamy również na nasz profil na FB, gdzie znajdziecie dużo ciekawych tekstów i porad zgodnych z sezonem ogrodniczym.

Powiązane artykuły

Leave a Comment