Czerwiec w ekoogrodzie - terminy prac - Ekologiczny Poradnik Księżycowy
Home KALENDARZ OGRODNIKA Czerwiec w ekoogrodzie – terminy prac

Czerwiec w ekoogrodzie – terminy prac

Czerwiec w ekoogrodzie – terminy prac. Nadszedł czerwiec czas ostatnich siewów i pierwszych większych zbiorów. Czerwiec w ekoogrodzie to ostatnie wysiewy do gruntu wielu roślin ciepłolubnych – po najzimniejszym od wielu lat maju mogą to być nawet pierwsze i intensywne siewy i wysadzanie, często przerośniętych już rozsad.  Najlepsze terminy siewów i terminy prac w ogrodzie i gospodarstwie ekologicznym na czerwiec 2025 zgodne z kalendarzem księżycowym. 

Czerwiec 2025 – sianokosy i pierwsze zbiory owoców

Czerwiec to czas na sianokosy i pierwsze zbiory owoców. Najwartościowsze będą te zrywane w kwadrze owocu w pierwszej połowie miesiąca. Można też z powodzeniem pozyskiwać owoce w korzystnych dniach w kwadrach liścia oraz w kwadrze korzenia. Jeżeli będziemy pozyskiwać owoce, pamiętajmy, by unikać kwadry uprawy, dni wykreślonych i pustych. W podanych wyżej okresach najlepiej wykonywać przetwory, które przeznaczymy na przechowanie (dni z rysunkiem słoika). Owoce będą wówczas bogatsze w cenne składniki. Zbiory najlepiej wykonywać w słoneczny dzień po południu.

W czerwcu zbieramy zioła

W czerwcu w dalszym ciągu trwają zielarskie żniwa. Zgodnie ze wskazaniami ludowej tradycji zioła najlepiej zbierać do 24 czerwca (Świętego Jana – tradycyjna pełnia słoneczna), zwłaszcza w okresie przybywania Księżyca (do 10 i po 25 czerwca); szczególnie korzystna jest kwadra owocu – od 4 do 10 czerwca. Dobre będą też kwadry liścia (do 2 i od 26 czerwca) oraz kwadra korzenia (od 12 do 17 czerwca). Podczas zbiorów unikać dni pustych i wykreślonych. Rośliny zielne pozyskiwać najlepiej w początkowej fazie kwitnienia, rankiem, po obeschnięciu rosy. Rośliny aromatyczne ścina się nieco później, w okolicach południa, bo mają wtedy więcej olejków leczniczych.

Kiedy kosić trawy na siano?

Czerwiec to również czas tradycyjnych sianokosów. Wyznacza go zasadniczo wstępne stadium kwitnienia traw. Dobrze byłoby zaplanować te prace na okres od 4 do 10 czerwca, a unikać dni wykreślonych. Dobre będą też kwadry liścia i kwadra korzenia.

Terminy siewu na czerwiec – kiedy siać fasolę i ogórki?

Korzystny czas do siewów i sadzenia roślin owocujących nad ziemią – np. prosa, fasoli, ogórków na późniejszy zbiór – przypada w kwadrze owocu przed pełnią (11 czerwca). Wcześniej dobra będzie też kwadra liścia (do 2 czerwca), a później kwadra korzenia (od 12 do 17 czerwca) oraz kwadra liścia od 26 czerwca.

Rośliny kwiatowe i dwuletnie

Rośliny kwiatowe, m.in. dwuletnie – a więc stokrotki, bratki, malwy, byliny, orliki, łubiny – warto siać, a inne kwiaty także przesadzać oraz zbierać z nich nasiona (jeśli już są) również w powyższych okresach. Dla rozsadzania i zbioru roślin liściowych najlepszy okres to kwadry liścia (do 2 i od 26 czerwca); dobra będzie też kwadra owocu, a w trzeciej kolejności należy wybierać kwadrę korzenia.

Rośliny korzeniowe

Rośliny korzeniowe, m.in. brukiew, rozsadzać najlepiej w kwadrze korzenia (od 12 do 17 czerwca); korzystne będą terminy także w kwadrach liścia i w kwadrze owocu. Dobrym czasem do siewów roślin korzeniowych w formie poplonu na jesienny zbiór jest kwadra korzenia (od 12 do 17 czerwca), dobre będą również kwadry liścia, a w trzeciej kolejności – kwadra owocu. Unikać kwadry uprawy i dni wykreślonych.

W kwadrze korzenia lub w kwadrach liścia sporządzać sadzonki z bylin i krzewów. Szczepić na zielono do 10 lub od 26 czerwca, najlepszy termin przypadnie na okres od 4 do 10 czerwca.

Kiedy ścinać trawę i podlewać rośliny?

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (27 maja, 25 czerwca), w kwadrach liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i uprawy będzie wolniej odrastać.

Podlewać rośliny intensywniej do 2 i od 26 czerwca. Ograniczyć podlewanie w kwadrze owocu, szczególnie przed pełnią (11 czerwca), by nie zwiększać zagrożenia wystąpieniem chorób grzybowych.

Kiedy tępić szkodniki?

W sadzie zwalczać szkodniki, mszyce, gąsienice, stosując opryski, najlepiej po pełni, szczególnie w kwadrze uprawy od 18 do 25 czerwca (linia przerywana). Najbezpieczniej i najtaniej stosować preparaty wykonane domowym sposobem z roślin lub szarego mydła (20–30 g mydła rozpuścić w litrze letniej wody, można dodać nieco oleju rzepakowego lub denaturatu – zwalcza skutecznie mszyce i gąsienice). W kwadrze uprawy wycinać też odrosty korzeniowe, przerywać zawiązki. Jest to również najlepszy okres do nawożenia niektórych roślin kompostami, gnojówkami roślinnymi, np. z pokrzywy i żywokostu. W podanych wyżej terminach warto również nawozić kompostami łąki.

Czerwcowe prace uprawowe i pielęgnujące w gospodarstwie

Prace uprawowe: redlenie, podorywki, niszczenie chwastów np. wycinanie ostu, przerywki roślin – najkorzystniej wykonywać w kwadrze uprawy (linia przerywana). Wtedy też przygotowywać nowe pryzmy kompostowe.

Dokarmiać intensywniej ryby do 10 i od 26 czerwca. Strzyc owce w okolicach nowiu (25 czerwca).

Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach. Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem – od 18 do 24 czerwca.

W pasiekach większość prac pielęgnacyjnych wykonać najlepiej od 12 do 24 czerwca, szczególnie jednak od 18 do 24 czerwca. Wstrzymać się od niepokojenia owadów do 11 i od 26 czerwca.

Zapraszamy do obserwacji profilu autorki na IG

  • Tam zobaczycie miejski ekoogród tworzony w Bydgoszczy zgodnie z fazami Księżyca,
  • A także będziecie mieli dostęp do przypominajek prac wykonywanych z kalendarzem księżycowym na daną kwadrę.

Zapraszamy również na nasz profil na FB, gdzie znajdziecie dużo ciekawych tekstów i porad zgodnych z sezonem ogrodniczym.

Powiązane artykuły

Leave a Comment