Home Nowość Październik w ekoogrodzie – terminy prac

Październik w ekoogrodzie – terminy prac

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Październik w ekoogrodzie i w gospodarstwie – podpowiadamy co robić. Jesienny miesiąc to czas ostatnich prac i pozyskiwania tegorocznych plonów, sadzenia roślin cebulowych, czyszczenia ogrodów. Ciepłe jesienne dni zapraszają ogrodników do spędzania czasu w ogrodzie i na polu. Oto najlepsze terminy październikowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Październik w ogrodzie i na polu

Październik to czas ostatnich prac w ogrodach i na polach. Należy kończyć wybieranie roślin korzeniowych, bulwiastych, kłączowych, ziół korzeniowych w okresie ubywania Księżyca do 12 i od 30 października, szczególnie polecana jest kwadra uprawy. Mniej korzystna z racji zaćmień jest kwadra liścia w połowie miesiąca. Płody z roślin korzeniowych zebrane bliżej nowiu (14 października, 13 listopada), w dniach oznaczonych małymi korzeniami, zwłaszcza zioła korzeniowe – ale też pietruszka, skorzonera, por, pasternak – będą najwartościowsze i powinny się lepiej przechowywać w piwnicach, kopcach. Wcześniej dość dobry termin do zbioru roślin korzeniowych, a zwłaszcza ziół, będzie w kwadrze korzenia do 5 października. Ostatni dobry termin zbioru będzie po zaćmieniach, czyli w kwadrze korzenia od 30 października do 4 listopada. Gorsza z racji zaćmień jest kwadra liścia, czyli czas od 16 do 21 października.

Kiedy sadzić czosnek i dymkę

Kwadry korzenia są najlepsze do wykopywania, dzielenia karp, korzeni, wyjmowania bulw, sadzenia kłączy konwalii, cebul kwiatów, czosnku, dymki. Dobrze jest wyjmować kłącza, bulwy, korzenie, gdy przymrozki zwarzą liście i wstrzymają wegetację.

Kiedy sadzić drzewka owocowe i iglaste

Pozyskiwać rośliny kapustne, liściowe, owoce w kwadrze korzenia na początku i pod koniec miesiąca. Gorsze z racji zaćmień są korzystne kwadry owocu od 23 do 25 października oraz kwadra liścia od 16 do 21 października.

Sadzenie drzewek owocowych, także drzewek i krzewów iglastych, róż najlepiej przeprowadzać, gdy opadną na nich liście. Najkorzystniejszy czas to kwadra owocu, w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia. Jednak z racji zaćmień w tym miesiącu, najkorzystniejsze będą kwadry korzenia, czyli czas do 5 i od 30 października. Unikać kwadry uprawy, dni wykreślonych i czasu między zaćmieniami. Wszelkie tego rodzaju prace lepiej wykonywać przed południem. By drzewka się lepiej przyjmowały, warto maczać korzenie w papce gliniastej samej lub z dodatkiem krowieńca. Ewentualnie można stosować rozcieńczone gnojówki zwierzęce z gliną, serwatką i popiołem z drzew liściastych.

Kiedy pobierać zrazy do szczepień

Zrazy z drzew owocowych, jeżeli już została zakończona wegetacja, ścinać po pełni, czyli 30, 31 października i 1 listopada. Z racji zaćmień gorszy czas przed pełnią 23, 24, 25 października. Zrazy przechowywać w wiadrze z piaskiem w chłodnej piwnicy.

W podanych terminach warto też sadzić, przesadzać dziczki, siać nasiona jabłoni, gruszek, śliwek i wiśni, także orzechów i innych drzew. Kończyć zbiory zimowych jabłek, gruszek najlepiej w kwadrach korzenia. Gorsze z racji zaćmień będą kwadra owocu i liścia w drugiej połowie miesiąca. Podane terminy to również w miarę dobry czas do zbioru wartościowych, witaminowych owoców leśnych: dzikiej róży, berberysu, tarniny, głogu, a także żołędzi, szyszek, nasion drzew, kwiatów, ziół i innych roślin. Wybierać do zbiorów dni słoneczne i godziny popołudniowe. W tych terminach także otrząsać ostatnie orzechy.

Kiedy zbierać kapustę i robić kiszonki

Do zbiorów kapusty i jej kwaszenia najlepsze będą okresy, gdy Księżyca przybywa. Najkorzystniejsza jest zawsze kwadra owocu (podwójna linia ciągła), w październiku przypada od 23 do 25 października, wcześniej dobra bywa też kwadra liścia. Jednak z racji zaćmień przypadających w korzystnych kwadrach lepiej zbiory i kiszenie przeprowadzić w kwadrach korzenia lub w listopadzie w kwadrze owocu lub liścia. Również wtedy dobrze jest kisić liście buraków i wykonywać inne kiszone produkty. W kwadrze liścia i owocu zaleca się przesadzać sałatę głowiastą, zimującą w gruncie, jednak w tym miesiącu lepsze do tych czynności będą kwadry korzenia. Wtedy też siać jeszcze rośliny na zielone nawożenie, szpinaki.

Kiedy najlepiej nawozić glebę?

Najlepszy czas do wywożenia i nawożenia obornikiem, kompostem pól, łąk, ogrodów przypada zawsze w kwadrze uprawy, w tym miesiącu można to zrobić od 6 do 14 października, nieco mniej korzystne będą kwadry korzenia. Warto pamiętać, że nawożenie organiczne, czyli wprowadzanie do gleby dobrze przefermentowanego obornika lub kompostu, zawsze powinno się odbywać, gdy temperatura powietrza wynosi nie mniej niż 10°C. Gdy jest niższa, procesy wiązania i rozkładu substancji w glebie nie zachodzą prawidłowo. Pamiętać trzeba, że nawozy organiczne należy mieszać z glebą na głębokości około 10 cm, nie głębiej. Wtedy jest gwarancja lepszej przyswajalności i prawidłowego rozkładu. Gdy nawożenie prowadzone jest głębiej, około 20 cm, to w glebie jest dużo miejsca na przepoczwarzanie się owadów. Duża ilość owadów to pokarm dla kretów, więc by ich liczbę ograniczyć, warto prawidłowo wykonywać zabiegi nawożenia.

W podanych terminach można także wapnować, rozlewać gnojówkę, przerabiać komposty, ściółkować grządki, np. z ziołami. Wszelkie zabiegi uprawowe, orki, przekopywania grządek, wzruszania ziemi, kopczykowania wykonywać w dniach zaznaczonych linią przerywaną. Wtedy także wykonać prace porządkowe w oczku wodnym, tępić szkodniki itp. W sadzie w kwadrze uprawy przed nowiem (14 października) smarować pnie pastą złożoną z gliny i krowieńca, najlepiej rozcieńczoną serwatką, a przy jej braku wodą albo z gliny, krowieńca, popiołu drzewnego i wapna.

Kiedy ostatni raz kosić trawę?

Ostatni raz kosić trawniki w kwadrze korzenia i uprawy, gorsza z racji zaćmień kwadra liścia od 16 do 21 października. Wtedy też, zwłaszcza przed nowiem (14 października), silnie podlewać rośliny dwuletnie, zimujące w gruncie w postaci rozet, to pozwoli im dobrze przetrwać mroźną zimę.

Październik w gospodarstwie

Odławiać ryby w stawach najlepiej do 12 i od 30 października.

Ubój zwierząt gospodarskich przeprowadzać wyjątkowo do 5 i od 30 października, w godzinach przedpołudniowych. Gorszy czas z racji zaćmień po nowiu (dni zaznaczone linią ciągłą), czyli korzystny czas kwadry liścia i owocu. Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej wyjątkowo przeprowadzać do 5 i od 30 października, gorszy czas z racji zaćmień od 15 do 25 października.

Ostatnie prace pielęgnacyjne w pasiekach m.in. ogacać ule, okładać je matami – wykonywać najlepiej do 12 i od 30 października, szczególnie korzystne dni od 5 do 12 października.

 

Zamów Ekologiczny Poradnik Księżycowy

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Po więcej inspiracji zajrzyj na Instagram

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment