Październik w ekoogrodzie i w gospodarstwie – podpowiadamy co robić. Jesienny miesiąc to czas ostatnich prac i pozyskiwania tegorocznych plonów, sadzenia roślin cebulowych, czyszczenia ogrodów. Ciepłe jesienne dni zapraszają ogrodników do spędzania czasu w ogrodzie i na polu. Oto najlepsze terminy październikowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym.
Październik w ekoogrodzie
Październik to czas ostatnich prac w ogrodach i na polach. Należy kończyć wybieranie roślin korzeniowych, bulwiastych, kłączowych oraz ziół korzeniowych w okresie ubywania Księżyca (od 18 października) – szczególnie polecana jest kwadra uprawy. Wcześniej dobra będzie również kwadra liścia w pierwszej połowie miesiąca. Płody roślin korzeniowych zebrane bliżej nowiu (2 października, 1 listopada), w dniach oznaczonych małymi korzeniami, zwłaszcza zioła korzeniowe – ale też pietruszka, skorzonera, por, pasternak – będą najwartościowsze i powinny się lepiej przechowywać w piwnicach oraz kopcach. Bardzo dobry termin do zbioru roślin korzeniowych, a zwłaszcza ziół, będzie w kwadrze uprawy (od 25 do 31 października) oraz w kwadrze korzenia (od 18 do 23 października). Wcześniej bardzo dobra będzie kwadra liścia, czyli czas od 4 do 9 października.
Kiedy sadzić czosnek i dymkę
Kwadra korzenia jest najlepsza do wykopywania, dzielenia karp, korzeni, wyjmowania bulw, sadzenia kłączy konwalii, cebul kwiatów, czosnku i dymki. Dobrze jest wyjmować kłącza, bulwy, korzenie, gdy przymrozki zwarzą liście i wstrzymają wegetację.
Kiedy sadzić drzewka owocowe i iglaste
Pozyskiwać rośliny kapustne, liściowe, owoce najlepiej w kwadrze owocu – od 11 do 15 października. Wcześniej dobra będzie też kwadra liścia (od 4 do 9 października), a później kwadra korzenia (od 18 do 23 października).
Sadzenie drzewek owocowych, także drzewek i krzewów iglastych, oraz róż najlepiej przeprowadzać, gdy opadną z nich liście. Najkorzystniejszy czas to kwadra owocu, w drugiej kolejności wybierać należy kwadrę liścia, a w trzeciej – kwadrę korzenia. Unikać kwadr uprawy, dni wykreślonych i czasu między zaćmieniami. Wszelkie tego rodzaju prace lepiej wykonywać przed południem. By drzewka się lepiej przyjmowały, warto maczać korzenie w papce gliniastej – samej lub z dodatkiem krowieńca, ewentualnie można stosować rozcieńczone gnojówki zwierzęce z gliną, serwatką i popiołem z drzew liściastych.
Kiedy pobierać zrazy do szczepień
Zrazy z drzew owocowych, jeżeli już została zakończona wegetacja, ścinać przed pełnią, czyli 13, 14, 15 października, oraz po pełni, to jest 18, 19 i 22 października. Zrazy przechowywać w wiadrze z piaskiem w chłodnej piwnicy.
W podanych terminach warto też sadzić, przesadzać dziczki, siać nasiona jabłoni, gruszek, śliwek i wiśni, a także orzechów i innych drzew. Kończyć zbiory zimowych jabłek i gruszek najlepiej w kwadrze owocu; wcześniej korzystna do zbioru jest kwadra liścia, a potem kwadra korzenia. Podane terminy to również w miarę dobry czas do zbioru wartościowych, witaminowych owoców leśnych: dzikiej róży, berberysu, tarniny, głogu, a także żołędzi, szyszek, nasion drzew, kwiatów, ziół i innych roślin. Warto wybierać do zbiorów dni słoneczne i godziny popołudniowe. W tych terminach należy także otrząsać ostatnie orzechy.
Kiedy zbierać kapustę i robić kiszonki
Do zbiorów kapusty i jej kwaszenia najlepsze będą okresy, gdy Księżyca przybywa. Najkorzystniejsza jest zawsze kwadra owocu (podwójna linia ciągła), która w październiku przypada między 11 a 15 października; wcześniej dobra bywa też kwadra liścia, a w trzeciej kolejności należy wybierać kwadrę korzenia. Również wtedy dobrze jest kisić liście buraków i wykonywać inne kiszone produkty. W kwadrze liścia i owocu zaleca się przesadzać sałatę głowiastą, zimującą w gruncie, jednak w tym miesiącu lepsze do tych czynności będą kwadry korzenia. Wtedy też siać jeszcze rośliny na zielone nawożenie i szpinaki.
Kiedy najlepiej nawozić glebę?
Najlepszy czas do wywożenia i nawożenia obornikiem i kompostem pól, łąk oraz ogrodów przypada zawsze w kwadrze uprawy. W tym miesiącu można to zrobić do 2 i od 24 października, a nieco mniej korzystna będzie kwadra korzenia. Warto pamiętać, że nawożenie organiczne, czyli wprowadzanie do gleby dobrze przefermentowanego obornika lub kompostu, zawsze powinno się odbywać, gdy temperatura powietrza wynosi nie mniej niż 10°C. Gdy jest niższa, procesy wiązania i rozkładu substancji w glebie nie zachodzą prawidłowo. Pamiętać trzeba, że nawozy organiczne należy mieszać z glebą na głębokości około 10 cm, nie głębiej. Wtedy jest gwarancja lepszej przyswajalności i prawidłowego rozkładu. Gdy nawożenie prowadzone jest głębiej, na około 20 cm, to w glebie jest dużo miejsca na przepoczwarzanie się owadów. Duża ilość owadów to pokarm dla kretów, więc by ich liczbę ograniczyć, warto prawidłowo wykonywać zabiegi nawożenia.
W podanych terminach można także wapnować, rozlewać gnojówkę, przerabiać komposty i ściółkować grządki, np. z ziołami. Wszelkie zabiegi uprawowe, orki, przekopywanie grządek, wzruszanie ziemi, kopczykowanie – należy wykonywać w dniach zaznaczonych linią przerywaną. Wtedy także warto wykonać prace porządkowe w oczku wodnym, wytępić szkodniki itp. W sadzie w kwadrach uprawy przed nowiem (2 października, 1 listopada) smarować pnie pastą złożoną z gliny i krowieńca, najlepiej rozcieńczoną serwatką, a przy jej braku wodą, albo pastą z gliny, krowieńca, popiołu drzewnego i wapna.
Kiedy ostatni raz kosić trawę?
Ostatni raz kosić trawniki w kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy. Dobra będzie też kwadra liścia – od 4 do 9 października. Wtedy też, zwłaszcza przed nowiem (2 października, 1 listopada), silnie podlewać rośliny dwuletnie, zimujące w gruncie w postaci rozet – to pozwoli im dobrze przetrwać mroźną zimę.
Październik w gospodarstwie
Odławiać ryby w stawach najlepiej od 18 do 31 października.
Ubój zwierząt gospodarskich przeprowadzać od 4 do 15 października (dni zaznaczone linią ciągłą) w godzinach przedpołudniowych.
Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać od 4 do 15 października.
Ostatnie prace pielęgnacyjne w pasiekach – m.in. ogacanie uli, okładanie ich matami – najlepiej wykonywać od 18 do 31 października, a szczególnie korzystny będzie czas od 24 do 31 października.
Zamów Ekologiczny Poradnik Księżycowy
Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ
Po więcej inspiracji zajrzyj na Instagram