Home Ogród Listopad w ekoogrodzie – terminy prac

Listopad w ekoogrodzie – terminy prac

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Listopad w ekoogrodzie – terminy prac. Późna jesień to czas ostatnich prac w ogrodach i na polach. Kończymy zbiory plonów i powoli przygotujemy ogród na nadejście zimna i chłodów. Jakie prace wykonać w ekoogrodzie i gospodarstwie w listopadzie?

Listopad w ekoogrodzie – terminy prac

Listopad to okres, w którym powoli unikamy prac na polu i w ogrodzie, bo tradycja nakazywała, by w końcu miesiąca, zwłaszcza na początku Adwentu (w tym roku rozpocznie się 3 grudnia), dać już ziemi czas na spoczynek. Jeszcze w kwadrze korzenia na początku miesiąca, jeżeli ziemia nie zamarzła, można siać na zimę rośliny korzeniowe, marchew, pietruszkę, sadzić topinambur (słonecznik bulwiasty), czosnek, cebulki kwiatowe. Później korzystna też kwadra liścia i owocu w drugiej połowie miesiąca. Dobra też kwadra korzenia pod koniec miesiąca, jednak ten czas może być już zbyt późny na siewy. Dni oznaczone w kwadrze uprawy małymi korzeniami od 7 do 12 listopada to dobry czas do zbiorów roślin korzeniowych, szczególnie tych mogących zimować w gruncie, np. pasternaku, skorzonery, chrzanu oraz ziół korzeniowych. Wcześniej korzystny czas też po pełni (28 października i 27 listopada) w kwadrach korzenia. Dobry czas też w kwadrze liścia i owocu w drugiej połowie miesiąca.

Zbieramy dziko rosnące owoce

Dziko rosnące owoce leśne zbierać i przetwarzać najlepiej przed pełnią w kwadrze owocu od 22 do 26 listopada. Wcześniej dobra też kwadra liścia od 14 do 19 listopada. Korzystne też będą kwadry korzenia do 4 i od 28 listopada. Jest to również dobry czas do pozyskiwania kory z roślin leczniczych, igliwia na witaminowe napoje, a także zbioru brukselki. O ile ziemia nie zamarzła, można jeszcze siać kasztany, żołędzie, głogi, nasiona drzew szpilkowych, kwiatów, ziół. Najlepiej wybierać najkorzystniejszą kwadrę owocu od 22 do 26 listopada. Jeżeli będzie zbyt zimno wcześniej, dobra będzie też kwadra liścia lub korzenia na początku miesiąca.

Kiedy ciąć winorośl?

Cięcie winorośli przed okryciem wykonać najlepiej w kwadrze uprawy albo wcześniej, po pełni w kwadrze korzenia do 4 i po 27 listopada. Jest to też dobry czas do oczyszczenia, bielenia lub smarowania pni pastami, owijania drzewek słomą, obsypywania liśćmi, ściółkowania, budowy grządek podwyższonych, zabezpieczania przed przemarznięciem, np. jeżyn, okrywania krzewów, kwiatów, ziół i innych roślin zimujących w gruncie. Po pełni okopywać większe drzewa, które chcemy zimą przesadzać z bryłą korzeniową.

Listopadowe nawożenie roślin

Jeszcze w kwadrze uprawy w pierwszej połowie miesiąca, ale najlepiej tylko wtedy, gdy jest to konieczne i gdy nie było silniejszych przymrozków czy mrozów, można wapnować, nawozić obornikiem, kompostem pola, łąki, ogrody, przyorywać zielone nawozy.

Kiedy pobierać zrazy z drzew?

Zrazy z drzew owocowych, jeżeli już została zakończona wegetacja, ścinać przed pełnią 24, 25, 26 listopada i po pełni 1, 28, 29 i 30 listopada. Zrazy przechowywać w wiadrze z piaskiem w chłodnej piwnicy. Również w tych terminach ścinać gałęzie krzewów ozdobnych, np. forsycji, na sadzonki. Dołować w ocienionym miejscu, by 2–3 oczka wystawały nad ziemią, a 3 oczka były w ziemi. Podobnie można postępować w przypadku porzeczek i agrestu.

W kwadrze korzeni oraz w kwadrze liścia i owocu można sadzić wiklinę. Wystarczy poutykać w ziemię ucięte gałązki. Warto też wtedy kopać pietruszkę, szczypiorek przeznaczone do pędzenia.

W listopadzie unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Listopad w ekogospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe zwierząt dokonywać, gdy Księżyca przybywa od 14 do 26 listopada.

Ubój zwierząt gospodarskich wykonywać także w tych samych terminach, czyli od 14 do 26 listopada.

Ostatnie prace w pasiekach wykonywać do 12 i po 27 listopada, zwłaszcza od 5 do 27 listopada. Zaczynamy dokarmiać ptaki, jeżeli nadeszły silniejsze chłody.

 

Zamów Ekologiczny Poradnik Księżycowy

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Po więcej inspiracji zajrzyj na Instagram

Powiązane artykuły

Leave a Comment