Home Nowość Lipiec w ekoogrodzie – terminy prac

Lipiec w ekoogrodzie – terminy prac

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Lipiec w ekoogrodzie – terminy prac, czyli podpowiadamy co robić latem w ogrodzie. Lipiec to czas intensywnej pracy i pozyskiwania pierwszych większych plonów, a także czas rozpoczynających się żniw. Zieleń zaprasza ogrodników do spędzania lata w ogrodzie. Oto najlepsze terminy lipcowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Lipiec w ekoogrodzie – terminy prac

Letni lipiec to czas, gdy rolnicy rozpoczynają żniwa, a w ogrodach dojrzewa coraz więcej ziół, owoców i warzyw. Przystępujemy do ich pierwszych, większych zbiorów. Przy czym na domowe przetwory, soki, wina, susze, octy najlepiej pozyskiwać maliny, porzeczki, agrest, czereśnie, wiśnie, a także inne owoce w kwadrze owocu – od 15 do 20 lipca. Bardzo dobra będzie też kwadra liścia (od 8 do 12 lipca) oraz kwadra korzenia (od 22 do 27 lipca). Lepiej nie sporządzać przetworów w dniach wykreślonych, bez rysunku słoika oraz w kwadrach uprawy, ponieważ będą się znacznie szybciej psuć i będą mniej smaczne. W podanych terminach warto też przygotowywać kwas chlebowy i domowe piwo – będą najwartościowsze.

Lipiec w ekoogrodzie – kiedy zbierać warzywa?

Powyższe zalecenia odnoszą się również do zbioru warzyw liściowych i owocujących nad ziemią: fasolki szparagowej, groszku, cukinii, ogórków, pomidorów, ziół i liści na suszenie, np. pietruszki. Warto też wtedy suszyć kwiaty oraz zbierać nasiona różnych roślin, w tym traw i kwiatów.

Zbiory warzyw korzeniowych, czyli cebuli, czosnku, wczesnych ziemniaków, a także cebuli na dymkę, przeprowadzać najlepiej do 5 i od 22 lipca, zwłaszcza w kwadrach uprawy na początku i pod koniec miesiąca – w dniach oznaczonych małymi korzeniami. Dobry termin będzie również w kwadrze liścia. Okres ubywania Księżyca pełnia–nów, czyli kwadrę korzenia i kwadrę uprawy, poleca się do wyjmowania cebul tulipanów. Kwadra korzenia (od 22 do 27 lipca) korzystna jest do rozsadzania i dzielenia roślin wieloletnich.

Lipiec w ekoogrodzie – kiedy wykonywać siewy?

Siewy, sadzenie roślin liściowych, sałat, kapust, kalarep oraz siew roślin na zielone nawożenie – np. facelii, łubinu i gorczycy – dokonujemy najlepiej w czasie przybywania Księżyca (dni zaznaczone linią ciągłą); szczególnie korzystnym terminem będzie kwadra liścia. Można też te prace zaplanować w nieco mniej korzystnych kwadrach owocu i korzenia, a unikać kwadr uprawy. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią, w tym kwiaty, sadzimy, siejemy i rozsadzamy, np. truskawki, w czasie przybywania Księżyca, najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią (21 lipca).

Siewu roślin korzeniowych, np. rzodkwi, rzepy, oraz sadzenia bulw zimowitów dokonujemy najlepiej w kwadrze korzenia, wcześniej dobra będzie też kwadra liścia w pierwszej połowie miesiąca.

Lipiec w ekoogrodzie – kiedy najlepiej nawozić?

Nawozić grządki i pola pod kolejne uprawy, zasilać gnojówkami, płynnymi nawozami owocujące drzewa, rozrzucać komposty na zagony truskawek (po owocowaniu) najlepiej w trakcie ubywania Księżyca (pełnia–nów) do 6 i od 22 lipca, szczególnie w kwadrach uprawy. Okres zaznaczony linią przerywaną jest najkorzystniejszy do wszelkich zabiegów uprawowych: spulchniania, orek, podorywek, bronowania, okopywania, gracowania, przygotowywania kompostów, niszczenia chwastów, tępienia owadów i szkodników, m.in. zakładania opasek chwytnych. Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzać w dniach z symbolem łopatki. Rośliny podlewać intensywnie po nowiu (6 lipca), w kwadrze liścia. Ograniczyć podlewanie w kwadrze owocu, szczególnie przed pełnią (21 lipca), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

W lipcu rozpoczynamy żniwa na polach

Żniwa rzepaku najlepiej przeprowadzać od 8 do 27 lipca – unikać dni pustych i wykreślonych. Żniwa zbóż, zwłaszcza na nasiona do siewu, korzystnie byłoby pozyskiwać w kwadrze owocu w lipcu i w sierpniu.

Dobry czas do ścinania traw, koniczyn, lucern to kwadra liścia oraz kwadra owocu, w trzeciej kolejności wybierać należy kwadrę korzenia. 

Lipiec w sadzie

Letnie cięcie żywopłotów i drzew, np. wiśni, obrywanie pędów, obcinanie przekwitłych główek kwiatów, pędów truskawek i poziomek, przycinanie krzaczków po zebranej fasoli, grochu, ogławianie ogórków, usuwanie bocznych pędów pomidorów najlepiej przeprowadzać w czasie ubywającego Księżyca, między pełnią i nowiem (do 6 i od 22 lipca), zwłaszcza w kwadrach uprawy, czyli w dniach oznaczonych łopatką.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu, w kwadrze liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Ukorzenianie sadzonek – np. róż i ziół, m.in. lawendy, melisy, szałwii – najlepiej przeprowadzać w kwadrze korzenia; dobra będzie też kwadra liścia. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać w kwadrze owocu – od 15 do 20 lipca. Dobra jest też kwadra liścia.

Kiedy pozyskiwać miód w lipcu

Lipiec to czas miodobrania. Najlepiej pozyskiwać miód do 5 i od 22 lipca, szczególnie do 5 i od 28 lipca. Unikać zaś tej pracy od 6 do 21 lipca.

Podkarmianie zwierząt

Ryby w stawach i oczkach dokarmiać intensywniej od 7 do 20 lipca.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

 

Zapraszamy na nasze media społecznościowe. Tam zawsze znajdziecie porady na daną kwadrę i wytyczne dotyczące prac.

INSTAGRAM

FACEBOOK

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment