Home Nowość Lipiec w ekoogrodzie – terminy prac

Lipiec w ekoogrodzie – terminy prac

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Lipiec w ekoogrodzie – terminy prac, czyli podpowiadamy co robić latem w ogrodzie. Lipiec to czas intensywnej pracy i pozyskiwania pierwszych większych plonów, a także czas rozpoczynających się żniw. Zieleń zaprasza ogrodników do spędzania lata w ogrodzie. Oto najlepsze terminy lipcowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Lipiec w ekoogrodzie – terminy prac

Letni lipiec to czas, gdy rolnicy rozpoczynają żniwa, a w ogrodach dojrzewa coraz więcej ziół, owoców i warzyw. Przystępujemy do ich pierwszych, większych zbiorów. Przy czym na domowe przetwory, soki, wina, susze, octy najlepiej pozyskiwać maliny, porzeczki, agrest, czereśnie, wiśnie, a także inne owoce w kwadrach owocu do 2 i od 27 lipca. Bardzo dobra też kwadra korzenia od 4 do 9 i liścia od 18 do 24 lipca. Nie sporządzać przetworów w dniach wykreślonych i w kwadrze uprawy, ponieważ będą się znacznie szybciej psuć i będą mniej smaczne. W podanych terminach warto też przygotowywać kwas chlebowy, domowe piwo – będą najwartościowsze.

Lipiec w ekoogrodzie – kiedy zbierać warzywa?

Powyższe zalecenia odnoszą się również do zbioru warzyw liściowych i owocujących nad ziemią: fasolki szparagowej, groszku, cukinii, ogórków, pomidorów, ziół, liści na suszenie, np. pietruszki. Warto też wtedy suszyć kwiaty oraz zbierać nasiona różnych roślin, w tym traw, kwiatów.

Zbiory warzyw korzeniowych: cebuli, czosnku, wczesnych ziemniaków, także cebuli na dymkę, przeprowadzać najlepiej od 4 do 16 lipca, zwłaszcza w kwadrze uprawy w połowie miesiąca w dniach oznaczonych małymi korzeniami. Dobry termin również w kwadrze liścia. Okres ubywania Księżyca pełnia-nów, czyli kwadrę korzenia i kwadrę uprawy, poleca się do wyjmowania cebul tulipanów. Kwadra korzenia od 4 do 9 lipca korzystna jest do rozsadzania i dzielenia roślin wieloletnich.

Lipiec w ekoogrodzie – kiedy wykonywać siewy?

Siewy, sadzenie roślin liściowych, sałat, kapust, kalarep oraz siewy roślin na zielone nawożenie – np. facelii, łubinu i gorczycy – dokonujemy najlepiej w czasie przybywania Księżyca (dni zaznaczone linią ciągłą). Szczególnie korzystnym terminem jest kwadra liścia. Można też te prace zaplanować w nieco mniej korzystnych kwadrach owocu i korzenia, unikać kwadry uprawy. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią, w tym kwiaty, sadzimy, siejemy, rozsadzamy, np. truskawki, w czasie przybywania Księżyca, najlepiej w kwadrach owocu przed pełnią (3 lipca i 1 sierpnia).

Siewy roślin korzeniowych, np. rzodkwi, rzepy, sadzenie bulw zimowitów dokonujemy najlepiej w kwadrze korzenia, dobra też kwadra liścia w drugiej połowie miesiąca.

Lipiec w ekoogrodzie – kiedy najlepiej nawozić?

Nawozić grządki i pola pod kolejne uprawy, zasilać gnojówkami, płynnymi nawozami owocujące drzewa, rozrzucać komposty na zagony truskawek (po owocowaniu) najlepiej w trakcie ubywania Księżyca (pełnia-nów) od 4 do 17 lipca, szczególnie w kwadrze uprawy. Okres zaznaczony linią przerywaną jest najkorzystniejszy do wszelkich zabiegów uprawowych: spulchniania, orek, podorywek, bronowania, okopywania, gracowania, przygotowywania kompostów, niszczenia chwastów, tępienia owadów, szkodników, m.in. zakładania opasek chwytnych. Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać najlepiej w dniach z symbolem łopatki. Rośliny podlewać intensywnie po nowiu (17 lipca) w kwadrze liścia. Ograniczyć podlewanie w kwadrach owocu, szczególnie przed pełnią (3 lipca i 1 sierpnia), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

W lipcu rozpoczynamy żniwa na polach

Żniwa rzepaku najlepiej przeprowadzać do 9 i po 17 lipca, unikać dni pustych i wykreślonych. Żniwa zbóż, zwłaszcza na nasiona do siewu, korzystnie byłoby pozyskiwać w kwadrach owocu w lipcu i w sierpniu.

Dobry czas do ścinania traw, koniczyn, lucern to kwadra liścia oraz kwadry owocu, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia.

Lipiec w sadzie

Letnie cięcie żywopłotów, drzew, np. wiśni, obrywanie pędów, obcinanie przekwitłych główek kwiatów, pędów truskawek i poziomek, przycinanie krzaczków po zebranej fasoli, grochu, ogławianie ogórków, usuwanie bocznych pędów pomidorów najlepiej przeprowadzać w czasie ubywającego Księżyca. Między pełnią i nowiem od 4 do 17 lipca, najlepiej w kwadrze uprawy i w dniach oznaczonych łopatką.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrze liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Ukorzenianie sadzonek – np. róż i ziół, m.in. lawendy, melisy, szałwii – najlepiej przeprowadzać w kwadrze korzenia, dobra też kwadra liścia. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać w kwadrach owocu do 2 i od 27 lipca. Dobra też kwadra liścia.

Kiedy pozyskiwać miód w lipcu

Lipiec to czas miodobrania. Najlepiej pozyskiwać miód od 4 do 16 lipca, szczególnie od 10 do 16 lipca. Unikać zaś tej pracy do 3 i od 17 lipca.

Podkarmianie zwierząt

Ryby w stawach i oczkach dokarmiać intensywniej do 2 i po 17 lipca.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment