Home Pogoda Prognoza pogody na lipiec – długoterminowa

Prognoza pogody na lipiec – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Lipiec to lato w pełni, długie, ciepłe noce i moc zapachów unoszących się w powietrzu. Dni ciepłe, upalne przeplatają się z tymi mokrymi, burzowymi i czasami chłodniejszymi, zwłaszcza pod koniec miesiąca, po świętej Annie. A jak będzie tym razem w lipcu? Oto prognoza pogody na lipiec – długoterminowa napisana wiosną 2022 roku.


Każdego roku prognozy pogody w naszym Ekologicznym Poradniku Księżycowym są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na lipiec?

Słońce wędruje przed pasem nieba zwanym znakiem Raka do 23 lipca, w tym dniu o godz. 3.50 pojawia się w znaku Lwa. Pełnia – 3 lipca, nów – 17 lipca.

Prognoza pogody na lipiec – długoterminowa według dawnych reguł

Początek lipca to niezbyt przyjemna pogoda. Dni w pierwszej dekadzie będą mokre i lokalnie bardzo obfite w opady deszczu, burze i ulewy. Wody w glebie nie powinno brakować. Taka mało przyjemna aura utrzyma się praktycznie przez całą pierwszą dekadę miesiąca. Temperatury raczej umiarkowane, przyjemne, ale zdecydowanie bez upałów. Będzie wilgotno i raczej ciepło. Możliwy szybki rozwój chorób grzybowych.

Więcej rozpogodzeń, ładnych, pogodnych dni z typowo letnią aurą nadejdzie wraz z początkiem drugiej dekady. Temperatury powinny być wysokie, upalne, lokalnie niewykluczona susza. Opady raczej nie powinny się pojawić. Jeżeli wystąpią, to zazwyczaj burze z nawalnym deszczem, niewykluczony grad i silny wiatr. Częstszych opadów można oczekiwać tylko wtedy, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Pogodniejsza aura przy wietrze z północnego zachodu lub wschodu.

Burzowo i upalnie w lipcu

Ostatnia dekada również z przewagą ciepłej, wręcz upalnej i stabilnej aury. Temperatury wysokie, charakterystyczne dla upalnego lata, czyli kanikuły. Opady, jeżeli się pojawią, to raczej wystąpią przelotnie, zazwyczaj w formie burz. Podczas silnych upałów burze mogą być intensywne i groźne. Lokalnie może spaść dużo wody w krótkim czasie, niewykluczone zalania, podtopienia i powodzie. Jednak na większości obszarów będzie panować susza i uwidocznią się braki wody. Piękna, letnia aura utrzyma się jeszcze na początku sierpnia.

Czas od około 10 lipca aż do początku sierpnia może być najprzyjemniejszym okresem tegorocznego lata. Pogoda powinna być łaskawa dla wczasowiczów i rolników.

Prognoza dodatkowa: Przed nadchodzącym deszczem lub wiatrem bocian okrywa swe pisklęta ściółką, mchem, trawą itp. Deszczu można oczekiwać, gdy ptaki latają nisko. Gdy ptaki głośno klekotają, sygnalizują, że nadejdzie burza lub ulewa.

Co mówi ludowa meteorologia o lipcu?

Jeżeli w żniwa mysz w polu gniazdo wysoko zakłada, znak to, że zima srogie śniegi zapowiada.

Jula (27 lipca) dość często z wiatrem i chłodem hula.

Przysłowia na lipiec

Gdy Najświętsza Maryja Panna z Karmelu (16 lipca) słoneczna i sucha, Bóg każdej prośby wysłucha.

Słoneczna Kinga (24 lipca) z rolnikiem się brata i przedłuża dni lata.

Pogodę na każdy miesiąc 2024 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

 

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2024 znajdziesz prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2024 rok, a także prognozy urodzajów. Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

Powiązane artykuły

Leave a Comment