Home Pogoda Prognoza pogody na czerwiec – długoterminowa

Prognoza pogody na czerwiec – długoterminowa

Czerwiec to początek lata, długie noce i moc zapachów unoszących się w powietrzu. Dni ciepłe, upalne przeplatają się z tymi mokrymi, burzowymi i chłodniejszymi – chociaż tych jest zdecydowanie najmniej w tym miesiącu. A jak będzie tym razem w czerwcu? Czy lato po pięknym maju przyjdzie szybciej? Oto prognoza pogody na czerwiec – długoterminowa napisana wiosną 2017 roku.


Każdego roku prognozy pogody w naszym Ekologicznym Poradniku Księżywocym są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na czerwiec?

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba nazywanym znakiem Bliźniąt do 21 czerwca, w tym dniu o godz. 17:54 pojawia się w znaku Raka i wtedy zaczyna się astronomiczne lato. Nów 3 czerwca, pełnia 17 czerwca.

Prognoza pogody na czerwiec – długoterminowa według dawnych reguł

Czerwiec powinien obfitować w opady, dlatego wody w glebie nie powinno brakować. Początek miesiąca może być dosyć zmienny, ale z przewagą dni deszczowych z dużą ilością opadów. Opadom może towarzyszyć silny wiatr. Niewykluczone również fronty burzowe z opadami gradu. Temperatury początkowo niskie z przewagą chłodnych dni i nocy.

Wilgotny, burzowy, mokry ale także z ciepłą letnią aurą

Deszczowa, przekropna aura możliwa również w drugiej dekadzie, chociaż wtedy dni będą już cieplejsze i te ze słońcem również się pojawią. Zdecydowanie więcej dni ze zmienną pogodą pod koniec drugiej i w trzeciej dekadzie. Jednak i wtedy dni deszczowe będą liczne. Kalendarzowe lato przywita nas mokrą i wilgotną aurą. Opady deszczu, ulewy i burze, także z gradem, mogą być miejscami bardzo intensywne. Lokalnie mogą powodować podtopienia, zalania i powodzie, zwłaszcza na południu kraju. Burzom i intensywnym opadom może towarzyszyć silny i gwałtowny wiatr. Jednak dni ciepłe, wilgotne z przyjemną, ładną i często parną aurą oraz wysokimi temperaturami wtedy również się pojawią. Ostatnie dni miesiąca to więcej dni pogodnych, ciepłych, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Lokalnie deszcz może popadać, zazwyczaj, gdy powieje z południowego zachodu. W czerwcu zagrożeniem mogą być choroby grzybowe z racji wielu dni parnych i wilgotnych.

Prognoza dodatkowa: Gdy w upalny i ciepły dzień muchy w dużej ilości wpadają do domów, budynków inwentarskich i dokuczają ludziom oraz zwierzętom znacznie bardziej niż zazwyczaj, wtedy można spodziewać się wystąpienia burzy.

Co mówi ludowa meteorologia o czerwcu?

Czerwiec ciepły, czasem dżdżysty – znak to urodzaju oczywisty.

Jak w Boże Ciało (20 czerwca) gęsty deszcz kropi – martwią się ludzie pracujący w ziemi trudzie.

Przysłowia na czerwiec

Od słonecznego Alojzego (21 czerwca) oczekuj plonu bogatego.

Św. Piotr i Paweł (29 czerwca) grzyby sadzi, a jak zagrzmi – ludzie radzi.

Pogodę na każdy miesiąc 2018 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

Jeżeli ciekawią Was reguły meteorologiczne i przepowiadanie pogody warto zajrzeć do książki: „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zbigniewa Przybylaka – to jedyny taki praktyczny podręcznik dostępny na polskim rynku. Patrząc na rośliny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne, a także okresy wróżebne – odkryjesz moc i przyjemność z przepowiadania pogody…

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2018 znajdziesz prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2018 rok, a także prognozy urodzajów. Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

Powiązane artykuły

Leave a Comment