Home Pogoda Prognoza pogody na czerwiec – długoterminowa

Prognoza pogody na czerwiec – długoterminowa

Prognoza pogody na czerwiec – długoterminowa. Czy po początkowo suchym i bardzo ciepłym maju, nadejdzie czerwiec w większą ilością opadów i burz. Oto prognoza pogody na czerwiec napisana wiosną 2023 roku, zgodnie z dawnymi regułami przepowiadania pogody.

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba nazywanym znakiem Bliźniąt do 20 czerwca, w tym dniu o godz. 22.51 zjawia się w znaku Raka i wtedy zaczyna się astronomiczne lato. Nów – 6 czerwca, pełnia – 22 czerwca.

Prognoza pogody w czerwcu – różnorodna i dynamiczna

Czerwcowa pogoda powinna być bardzo różnorodna i dynamiczna. Początkowo dni będą pogodne, ciepłe i słoneczne. Temperatury dosyć wysokie, zwłaszcza w dzień. Jednak lokalnie na wschodzie i na południu, w okolicach nowiu, mogą zdarzyć się chłodniejsze, zimne noce, zwłaszcza przy rozpogodzonym i jasnym niebie. Dopiero pod koniec pierwszej dekady pojawi się zdecydowanie więcej różnorodnych opadów. Oprócz dni z intensywnym deszczem mogą wystąpić również burze z ulewami i silnym wiatrem. Taka mokra i deszczowa aura utrzyma się aż do drugiej dekady. Dni z dosyć przyjemnymi temperaturami mogą być zakłócane przez częste i długotrwałe opady. Zarówno dni, jak i noce powinny być ciepłe i przyjemne.

Czerwiec – upalny i wilgotny początek lata

Dużo więcej dni pogodnych, suchych, z wysokimi temperaturami można się spodziewać w trzeciej dekadzie, wraz z nadejściem astronomicznego lata. Wtedy większość dni powinna być pogodna, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Opady, jeżeli się pojawią, to wtedy, gdy wiatr będzie wiał z południowego zachodu. W tym czasie niewykluczone liczne burze, którym będzie towarzyszył silny wiatr i ulewny deszcz. Możliwe opady gradu. Dni mogą być upalne, parne, z bardzo przyjemnymi temperaturami. Lokalnie może wystąpić susza.

W czerwcu nie powinno brakować wilgoci w powietrzu – to może powodować intensywny rozwój chorób grzybowych w ogrodach. Dużo będzie dni parnych, ciepłych i bogatych w liczne opady. Warto zbierać deszczówkę.

Prognoza dodatkowa:

Jeżeli motyle, mimo przejaśnień po opadach, nadal się nie pojawiają i pozostają w ukryciu, można oczekiwać ponownego deszczu w niedługim czasie.

LUDOWA METEOROLOGIA

Gdy w czerwcu wiatr północny wieje, burza wkrótce nastąpi.

Kiedy Medard (8 czerwca) się rozwodni, będą deszcze sześć tygodni.

PRZYSŁOWIA NA CZERWIEC

Gdo nie posadzi ogórek do Wity (15 czerwca), tyn bydzie bity.

Na Świętego Jana (26 czerwca) bywa Wisła wezbrana.

Zapraszamy do obserwacji profilu autorki na IG

  • Tam zobaczycie miejski ekoogród tworzony w Bydgoszczy zgodnie z fazami Księżyca,
  • Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, które prowadzone jest na Warmii, również w księżycowym rytmie – Warmińska Ekozagroda
  • A także będziecie mieli dostęp do przypominajek prac wykonywanych z kalendarzem księżycowym na daną kwadrę.

Powiązane artykuły

Leave a Comment