Home Ogród Gleba – najważniejszy i niedoceniony skarb. Czy trzeba dbać o glebę?

Gleba – najważniejszy i niedoceniony skarb. Czy trzeba dbać o glebę?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Gleba – najważniejszy i niedoceniony skarb. Czy trzeba dbać o glebę? Zadajemy to pytanie, bowiem w grudniu, a dokładnie 5 grudnia, obchodzony jest Światowy Dzień Gleby. Dlaczego, zwłaszcza teraz zimą, gdy ziemia odpoczywa i nabiera sił przed nowym sezonem, warto zastanowić się czy  trzeba dbać o glebę?

1,6 % materii organicznej, 17 lat uprawy soi w monokulturze

Czy trzeba dbać o glebę?

Gleba to najważniejszu i niedoceniony skarb – jest podstawą życia na ziemi. Nie można mówić o suwerenności żywnościowej nie mówiąc o glebie. Coraz częściej mówi się o nasionach zapominając, że aby wyrosły z nasion dorodne warzywa, owoce, zioła, kwiaty potrzebują wartościowej gleby. Dlatego by mieć dobre plony musimy dbać o glebę…

Jak powinna wyglądać dobra gleba?

4,3% materii organicznej, ziemnia leśna
  • Gleba, to żywy organizm i  składa się w 45% z minerałów, 25% z wody, 25% z powietrza oraz 5% z materii organicznej – w skład tej ostatniej wchodzi humus (80%) organizmy żywe (10%), korzenie (10%).
  • W 1 hektarze ziemi może być nawet 5 ton żyjących organizmów
  • Pamiętajmy, że aby wytworzyć 1 cm gleby, potrzebne jest niemal 1000 lat. Oznacza to, że ziemia jest zasobem praktycznie nieodnawialnym, ponieważ jej degradacja, zniszczenie lub  utrata jest niemożliwa do odzyskania w ciągu ludzkiego życia.
  • Według badań 33% naszej gleby jest zdegradowane, a każdego roku 50 000 km2 gleb przepada.
  • Co godzinę w Europie 11 hektarów gleb zostaje „szczelnie zamkniętych” pod powierzchnią rozszerzających się miast.
  • 95% naszej żywności pochodzi z naszej gleby, jednak 1/3 tej żywności trafia do kosza.
  • W jednej łyżeczce zdrowej gleby jest więcej żywych organizmów niż ludzi na ziemi.

 Jak najlepiej dbać o glebę?

Jedną z metod dbania o glebę i jej jakość jest prowadzenie upraw jak najbardziej naturalnych, ekologicznych, najlepiej zgodnie z Ekologicznym Poradnikiem Księżycowym. Gdy chcemy by ziemia była zdrowa i dobrze plonowała pracujmy z nią w kwadrze uprawy i korzenia. Po niedługim czasie zobaczymy jak gleba zacznie żyć „pełnią życia”.
O tym jak można zregenerować glebę, naprawić lub zabepieczyć ją przed degradacją, oraz jak sprawdzić jakość gleby przeczytacie w Eko Arce 1/2015. 

Powiązane artykuły

Leave a Comment